Înmatriculări BMW X3, martie 2023

Noi60+122,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare369-14,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri17

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 22 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 22 noidec 24: 490 rulate, prima înmatriculareian 25: 35 noiian 25: 488 rulate, prima înmatricularefeb 25: 58 noifeb 25: 581 rulate, prima înmatricularemar 25: 43 noimar 25: 602 rulate, prima înmatriculareapr 25: 32 noiapr 25: 582 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 563 rulate, prima înmatriculareiun 25: 50 noiiun 25: 535 rulate, prima înmatriculareiul 25: 41 noiiul 25: 593 rulate, prima înmatriculareaug 25: 54 noiaug 25: 508 rulate, prima înmatricularesep 25: 32 noisep 25: 515 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 595 rulate, prima înmatricularenov 25: 76 noinov 25: 498 rulate, prima înmatricularedec 25: 62 noidec 25: 495 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 452 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 556 rulate, prima înmatricularemar 26: 61 noimar 26: 623 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 455 rulate, prima înmatricularemai 26: 39 noimai 26: 456 rulate, prima înmatriculareiun 26: 66 noiiun 26: 488 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 475 rulate, prima înmatriculareaug 26: 56 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 50 noisep 26: 502 rulate, prima înmatriculareoct 26: 37 noioct 26: 460 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2422431
dec 2422490
ian 2535488
feb 2558581
mar 2543602
apr 2532582
mai 2524563
iun 2550535
iul 2541593
aug 2554508
sep 2532515
oct 2567595
nov 2576498
dec 2562495
ian 2635452
feb 2674556
mar 2661623
apr 2645455
mai 2639456
iun 2666488
iul 2653475
aug 2656428
sep 2650502
oct 2637460

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 24 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 15 rulate, prima înmatriculare2018: 25 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 58 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi20042005200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200406
2005018
2006034
2007032
2008017
2009021
2010018
2011047
2012024
2013026
2014017
2015013
201606
2017015
2018025
2019021
202002
2021123
2022584
202310

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV429100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8519,8%
Cluj245,6%
Timiș214,9%
Suceava204,7%
Maramureș174,0%
Brașov143,3%
Dolj143,3%
Mureș143,3%
Sălaj143,3%
Bacău133,0%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova133,0%
Bistrița-Năsăud122,8%
Ilfov122,8%
Neamț122,8%
Sibiu122,8%
Alba102,3%
Hunedoara102,3%
Gorj92,1%
Galați81,9%
Satu Mare81,9%
Vâlcea81,9%
Arad71,6%
Bihor71,6%
Iași71,6%
Olt71,6%
Caraș-Severin61,4%
Constanța61,4%
Vaslui61,4%
Argeș51,2%
Vrancea51,2%
Harghita40,9%
Botoșani30,7%
Călărași30,7%
Dâmbovița30,7%
Mehedinți30,7%
Covasna20,5%
Teleorman20,5%
Brăila10,2%
Buzău10,2%
Giurgiu10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36986,0%
Noi6014,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32676,0%
Hibrid8319,3%
Benzină204,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31773,9%
Companie11226,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35683,0%
Berlină7317,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW102,3%
110-149 kW36284,4%
150-219 kW378,6%
220 kW și peste204,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc38790,2%
2000-2999 cmc429,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1588,2%
Dezmembrare211,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.