Înmatriculări BMW SERIA 5, martie 2023

Noi26+73,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare612-11,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri80

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 12 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 712 rulate, prima înmatriculareian 25: 17 noiian 25: 735 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 867 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 956 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 noiapr 25: 864 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 837 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 889 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 noiiul 25: 961 rulate, prima înmatriculareaug 25: 40 noiaug 25: 806 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 noisep 25: 876 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 855 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 26 noidec 25: 701 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 651 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 782 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 noimar 26: 863 rulate, prima înmatriculareapr 26: 19 noiapr 26: 679 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 617 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 701 rulate, prima înmatriculareiul 26: 17 noiiul 26: 742 rulate, prima înmatriculareaug 26: 9 noiaug 26: 675 rulate, prima înmatricularesep 26: 21 noisep 26: 671 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 663 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412672
dec 2418712
ian 2517735
feb 2530867
mar 2531956
apr 2527864
mai 2521837
iun 2533889
iul 2526961
aug 2540806
sep 2514876
oct 2517855
nov 2519734
dec 2526701
ian 2617651
feb 2622782
mar 2627863
apr 2619679
mai 2624617
iun 2621701
iul 2617742
aug 269675
sep 2621671
oct 2613663

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 37 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 50 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 10 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 16 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199901
200009
200106
200209
200309
2004037
2005033
2006028
2007026
2008039
2009015
2010035
2011047
2012042
2013043
2014021
2015021
2016011
2017050
2018044
2019040
2020016
2021017
2022105
2023160

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)638100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București11718,3%
Timiș274,2%
Argeș264,1%
Bihor264,1%
Cluj253,9%
Ilfov243,8%
Suceava243,8%
Prahova223,4%
Dolj213,3%
Arad193,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov162,5%
Constanța162,5%
Gorj162,5%
Sibiu162,5%
Vâlcea152,4%
Alba142,2%
Hunedoara142,2%
Galați132,0%
Satu Mare132,0%
Dâmbovița121,9%
Teleorman121,9%
Buzău111,7%
Maramureș111,7%
Bistrița-Năsăud101,6%
Mureș101,6%
Caraș-Severin91,4%
Bacău81,3%
Brăila81,3%
Giurgiu81,3%
Mehedinți81,3%
Neamț81,3%
Olt81,3%
Botoșani71,1%
Ialomița71,1%
Iași71,1%
Sălaj71,1%
Vrancea71,1%
Vaslui60,9%
Tulcea40,6%
Covasna30,5%
Călărași20,3%
Harghita10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61295,9%
Noi264,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49978,2%
Hibrid8112,7%
Benzină589,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50479,0%
Companie13421,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină47975,1%
Break15924,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW111,7%
110-149 kW44770,1%
150-219 kW15223,8%
220 kW și peste284,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc40162,9%
2000-2999 cmc23637,0%
3000 cmc și peste10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export5771,2%
Dezmembrare2328,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.