Înmatriculări VOLVO, octombrie 2025

Noi152+50,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare873-12,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări851+9,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 53 rulate, prima înmatriculare2014: 78 rulate, prima înmatriculare2015: 80 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 60 rulate, prima înmatriculare2019: 71 rulate, prima înmatriculare2020: 75 rulate, prima înmatriculare2021: 75 rulate, prima înmatriculare2022: 50 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 20 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 132 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2001200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200102
200201
200301
200405
200508
2006012
2007017
2008012
2009032
2010033
2011038
2012038
2013053
2014078
2015080
2016057
2017051
2018060
2019071
2020075
2021075
2022050
2023011
20242011
20251322

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6037136,2%
XC9014514,1%
V4011911,6%
XC4010710,4%
V60918,9%
V50383,7%
S60353,4%
EX30272,6%
S90181,8%
S40161,6%
Toate (20)
Modele: valoare, vehicule, cotă
V90141,4%
C30111,1%
S8090,9%
V7090,9%
EX4040,4%
XC7040,4%
Model necompletat30,3%
EC4020,2%
C4010,1%
C7010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV66164,5%
Compacte (C)18418,0%
Medii (D)13513,2%
Mari și de lux (E)414,0%
Neclasificate30,3%
Sport10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București18918,4%
Cluj555,4%
Suceava504,9%
Iași484,7%
Prahova393,8%
Bacău373,6%
Timiș323,1%
Neamț313,0%
Brașov272,6%
Constanța272,6%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș272,6%
Sibiu272,6%
Botoșani252,4%
Bihor242,3%
Sălaj242,3%
Alba232,2%
Dolj232,2%
Mureș232,2%
Satu Mare232,2%
Argeș222,1%
Vaslui222,1%
Galați202,0%
Ilfov191,9%
Vrancea191,9%
Arad171,7%
Buzău171,7%
Bistrița-Năsăud161,6%
Hunedoara151,5%
Vâlcea141,4%
Dâmbovița131,3%
Olt111,1%
Caraș-Severin101,0%
Covasna90,9%
Harghita90,9%
Brăila80,8%
Mehedinți60,6%
Tulcea60,6%
Ialomița50,5%
Giurgiu40,4%
Gorj40,4%
Călărași30,3%
Teleorman20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare87385,2%
Noi15214,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58256,8%
Hibrid36635,7%
Benzină403,9%
Electric373,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75273,4%
Companie27326,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break65964,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27626,9%
Berlină787,6%
Cupeu111,1%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW20119,6%
110-149 kW45544,4%
150-219 kW21220,7%
220 kW și peste12011,7%
Necompletat373,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc13713,4%
1600-1999 cmc71069,3%
2000-2999 cmc14113,8%
Necompletat373,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București15217,9%
Cluj485,6%
Suceava435,1%
Constanța374,3%
Iași354,1%
Timiș313,6%
Brașov273,2%
Bihor252,9%
Prahova232,7%
Sibiu232,7%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău222,6%
Ilfov222,6%
Maramureș212,5%
Neamț212,5%
Bistrița-Năsăud202,4%
Buzău182,1%
Dâmbovița182,1%
Arad172,0%
Botoșani172,0%
Alba151,8%
Argeș151,8%
Galați151,8%
Hunedoara151,8%
Harghita141,6%
Mureș141,6%
Dolj121,4%
Olt121,4%
Satu Mare111,3%
Vrancea111,3%
Covasna101,2%
Vaslui101,2%
Brăila91,1%
Gorj91,1%
Teleorman91,1%
Sălaj80,9%
Tulcea80,9%
Caraș-Severin70,8%
Călărași60,7%
Giurgiu60,7%
Mehedinți60,7%
Vâlcea50,6%
Ialomița40,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4166,1%
Export2032,3%
Înmatriculat pentru export11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.