Înmatriculări VOLKSWAGEN, octombrie 2025

Noi780+0,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare6.427-6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări13.047-1,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri2.293

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2001: 82 rulate, prima înmatriculare2001: 39 rulate, prima înmatriculare2002: 52 rulate, prima înmatriculare2003: 101 rulate, prima înmatriculare2004: 162 rulate, prima înmatriculare2005: 225 rulate, prima înmatriculare2006: 335 rulate, prima înmatriculare2007: 380 rulate, prima înmatriculare2008: 495 rulate, prima înmatriculare2009: 602 rulate, prima înmatriculare2010: 578 rulate, prima înmatriculare2011: 624 rulate, prima înmatriculare2012: 511 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 403 rulate, prima înmatriculare2014: 357 rulate, prima înmatriculare2015: 312 rulate, prima înmatriculare2016: 230 rulate, prima înmatriculare2017: 179 rulate, prima înmatriculare2018: 173 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 153 rulate, prima înmatriculare2020: 140 rulate, prima înmatriculare2021: 139 rulate, prima înmatriculare2022: 96 rulate, prima înmatriculare2023: 28 rulate, prima înmatriculare2024: 11 noi2024: 27 rulate, prima înmatriculare2025: 767 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001082
2001039
2002052
20030101
20040162
20050225
20060335
20070380
20080495
20090602
20100578
20110624
20120511
20131403
20140357
20150312
20160230
20170179
20180173
20191153
20200140
20210139
2022096
2023028
20241127
20257674

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.97227,4%
PASSAT1.43719,9%
TIGUAN84611,7%
POLO6509,0%
TOURAN4326,0%
GOLF PLUS2243,1%
SHARAN2173,0%
CADDY1842,6%
TOUAREG1802,5%
CC1712,4%
Toate (44)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TRANSPORTER1401,9%
TAIGO1011,4%
T-ROC951,3%
JETTA801,1%
T-CROSS530,7%
ARTEON450,6%
MULTIVAN440,6%
CARAVELLE370,5%
EOS370,5%
TAYRON360,5%
ID 4340,5%
SCIROCCO300,4%
GOLF SPORTSVAN280,4%
UP220,3%
ID 3210,3%
BORA160,2%
FOX140,2%
Model necompletat130,2%
NEW BEETLE110,2%
CRAFTER60,1%
BEETLE50,1%
ID 540,1%
LUPO40,1%
ID BUZZ30,0%
CALIFORNIA20,0%
GOLF GTE20,0%
GOLF VARIANT20,0%
ID 720,0%
PHAETON20,0%
120010,0%
130310,0%
2310,0%
E-GOLF10,0%
TRANSPOTRER10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)2.09329,0%
Medii (D)1.65523,0%
SUV1.34918,7%
Monovolume (MPV)1.31118,2%
Mici (B)6509,0%
Sport831,2%
Mini (A)400,6%
Neclasificate180,2%
Utilitare60,1%
Mari și de lux (E)20,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București75410,5%
Suceava3474,8%
Bihor3194,4%
Timiș2743,8%
Cluj2633,6%
Prahova2513,5%
Mureș2483,4%
Arad2203,1%
Iași2143,0%
Dolj2082,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița1992,8%
Neamț1952,7%
Brașov1942,7%
Argeș1872,6%
Vâlcea1812,5%
Bistrița-Năsăud1782,5%
Botoșani1752,4%
Bacău1712,4%
Sibiu1682,3%
Maramureș1672,3%
Constanța1642,3%
Satu Mare1512,1%
Alba1442,0%
Ilfov1422,0%
Sălaj1412,0%
Galați1371,9%
Caraș-Severin1271,8%
Hunedoara1221,7%
Gorj1211,7%
Mehedinți1201,7%
Olt1171,6%
Vrancea1101,5%
Buzău1061,5%
Vaslui1051,5%
Harghita811,1%
Teleorman751,0%
Covasna670,9%
Ialomița570,8%
Brăila550,8%
Giurgiu540,7%
Călărași520,7%
Tulcea460,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6.42789,2%
Noi78010,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.75466,0%
Benzină2.06228,6%
Hibrid3124,3%
Electric701,0%
GPL60,1%
GNC/GNL30,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6.10984,8%
Companie1.09815,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.80866,7%
Berlină cu hayon1.00213,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)74010,3%
Berlină5707,9%
Cabriolet570,8%
Cupeu300,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.19416,6%
75-109 kW3.86253,6%
110-149 kW1.81425,2%
150-219 kW2293,2%
220 kW și peste410,6%
Necompletat670,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2964,1%
1000-1399 cmc1.34918,7%
1400-1599 cmc1.43319,9%
1600-1999 cmc3.82853,1%
2000-2999 cmc2263,1%
3000 cmc și peste50,1%
Necompletat701,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9467,3%
Constanța6294,8%
Suceava5684,4%
Iași4833,7%
Prahova4813,7%
Timiș4573,5%
Bihor4253,3%
Cluj4223,2%
Mureș4083,1%
Bacău4053,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș3732,9%
Ilfov3512,7%
Brașov3432,6%
Neamț3372,6%
Galați3252,5%
Buzău3112,4%
Arad3072,4%
Sibiu3072,4%
Botoșani3062,3%
Dâmbovița3002,3%
Dolj2962,3%
Alba2942,3%
Olt2772,1%
Vaslui2692,1%
Vâlcea2642,0%
Gorj2321,8%
Hunedoara2281,7%
Bistrița-Năsăud2241,7%
Satu Mare2201,7%
Maramureș2191,7%
Sălaj1951,5%
Caraș-Severin1931,5%
Harghita1931,5%
Giurgiu1891,4%
Teleorman1881,4%
Ialomița1741,3%
Tulcea1741,3%
Mehedinți1621,2%
Vrancea1541,2%
Brăila1491,1%
Călărași1421,1%
Covasna1271,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2.04089,0%
Export24810,8%
Înmatriculat pentru export50,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.