Înmatriculări VOLKSWAGEN, august 2025

Noi767-7,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare5.428+1,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări11.264+2,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri809

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.000nov 24: 823 noinov 24: 5.660 rulate, prima înmatricularedec 24: 892 noidec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculareian 25: 838 noiian 25: 5.278 rulate, prima înmatricularefeb 25: 843 noifeb 25: 6.387 rulate, prima înmatricularemar 25: 857 noimar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculareapr 25: 657 noiapr 25: 6.522 rulate, prima înmatricularemai 25: 817 noimai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculareiun 25: 758 noiiun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculareiul 25: 989 noiiul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculareaug 25: 767 noiaug 25: 5.428 rulate, prima înmatricularesep 25: 683 noisep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculareoct 25: 780 noioct 25: 6.427 rulate, prima înmatricularenov 25: 730 noinov 25: 5.602 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.064 noidec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculareian 26: 656 noiian 26: 4.505 rulate, prima înmatricularefeb 26: 631 noifeb 26: 5.292 rulate, prima înmatricularemar 26: 945 noimar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculareapr 26: 943 noiapr 26: 4.740 rulate, prima înmatricularemai 26: 828 noimai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.064 noiiun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculareiul 26: 804 noiiul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculareaug 26: 708 noiaug 26: 4.383 rulate, prima înmatricularesep 26: 644 noisep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculareoct 26: 481 noioct 26: 4.502 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248235.660
dec 248925.546
ian 258385.278
feb 258436.387
mar 258576.671
apr 256576.522
mai 258176.052
iun 257585.624
iul 259896.436
aug 257675.428
sep 256835.781
oct 257806.427
nov 257305.602
dec 251.0645.049
ian 266564.505
feb 266315.292
mar 269455.453
apr 269434.740
mai 268284.434
iun 261.0644.455
iul 268044.705
aug 267084.383
sep 266444.622
oct 264814.502

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800< 2001: 67 rulate, prima înmatriculare2001: 39 rulate, prima înmatriculare2002: 40 rulate, prima înmatriculare2003: 87 rulate, prima înmatriculare2004: 131 rulate, prima înmatriculare2005: 217 rulate, prima înmatriculare2006: 330 rulate, prima înmatriculare2007: 403 rulate, prima înmatriculare2008: 448 rulate, prima înmatriculare2009: 494 rulate, prima înmatriculare2010: 462 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 542 rulate, prima înmatriculare2012: 389 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 299 rulate, prima înmatriculare2014: 252 rulate, prima înmatriculare2015: 247 rulate, prima înmatriculare2016: 172 rulate, prima înmatriculare2017: 152 rulate, prima înmatriculare2018: 149 rulate, prima înmatriculare2019: 127 rulate, prima înmatriculare2020: 156 rulate, prima înmatriculare2021: 119 rulate, prima înmatriculare2022: 64 rulate, prima înmatriculare2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 26 noi2024: 19 rulate, prima înmatriculare2025: 739 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001067
2001039
2002040
2003087
20040131
20050217
20060330
20070403
20080448
20090494
20100462
20111542
20120389
20131299
20140252
20150247
20160172
20170152
20180149
20190127
20200156
20210119
2022064
2023020
20242619
20257393

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
GOLF1.53824,8%
PASSAT1.30621,1%
TIGUAN77512,5%
POLO4587,4%
TOURAN3966,4%
TOUAREG1993,2%
GOLF PLUS1772,9%
SHARAN1772,9%
CADDY1662,7%
CC1392,2%
Toate (38)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TAIGO1362,2%
TRANSPORTER1171,9%
T-ROC761,2%
JETTA741,2%
T-CROSS701,1%
MULTIVAN510,8%
TAYRON460,7%
ARTEON420,7%
CARAVELLE420,7%
EOS320,5%
ID 3300,5%
ID 4290,5%
NEW BEETLE190,3%
SCIROCCO170,3%
UP150,2%
FOX110,2%
GOLF SPORTSVAN110,2%
Model necompletat100,2%
BORA80,1%
BEETLE60,1%
CRAFTER60,1%
PHAETON60,1%
ID 520,0%
ID 720,0%
ID BUZZ20,0%
LUPO20,0%
GOLF VARIANT10,0%
NEW BETTLE10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.65126,7%
Medii (D)1.48924,0%
SUV1.33321,5%
Monovolume (MPV)1.13918,4%
Mici (B)4587,4%
Sport741,2%
Mini (A)280,5%
Neclasificate110,2%
Mari și de lux (E)60,1%
Utilitare60,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București69011,1%
Suceava3165,1%
Bihor2924,7%
Cluj2443,9%
Mureș2253,6%
Prahova2163,5%
Timiș2073,3%
Arad1883,0%
Ilfov1772,9%
Iași1732,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu1652,7%
Bacău1612,6%
Galați1592,6%
Brașov1562,5%
Dolj1532,5%
Constanța1512,4%
Dâmbovița1502,4%
Neamț1492,4%
Alba1422,3%
Argeș1372,2%
Botoșani1312,1%
Satu Mare1302,1%
Bistrița-Năsăud1292,1%
Sălaj1242,0%
Vâlcea1191,9%
Caraș-Severin1101,8%
Maramureș1101,8%
Mehedinți1051,7%
Gorj991,6%
Hunedoara981,6%
Vrancea961,5%
Olt931,5%
Buzău901,5%
Vaslui901,5%
Harghita731,2%
Teleorman631,0%
Covasna550,9%
Giurgiu530,9%
Brăila500,8%
Ialomița450,7%
Tulcea420,7%
Călărași390,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare5.42887,6%
Noi76712,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină4.18867,6%
Benzină1.63926,5%
Hibrid2834,6%
Electric721,2%
GPL70,1%
GNC/GNL60,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică5.25984,9%
Companie93615,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4.19967,8%
Berlină cu hayon77312,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)64610,4%
Berlină5088,2%
Cabriolet520,8%
Cupeu170,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW92114,9%
75-109 kW3.33253,8%
110-149 kW1.59925,8%
150-219 kW2423,9%
220 kW și peste320,5%
Necompletat691,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc2494,0%
1000-1399 cmc1.04216,8%
1400-1599 cmc1.16718,8%
1600-1999 cmc3.41855,2%
2000-2999 cmc2454,0%
3000 cmc și peste20,0%
Necompletat721,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7887,0%
Suceava5725,1%
Constanța5384,8%
Bihor4253,8%
Iași4203,7%
Bacău3813,4%
Prahova3563,2%
Timiș3333,0%
Botoșani3252,9%
Mureș3152,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov3052,7%
Cluj3032,7%
Argeș2932,6%
Ilfov2872,5%
Galați2862,5%
Dolj2622,3%
Dâmbovița2582,3%
Vaslui2562,3%
Neamț2492,2%
Maramureș2482,2%
Buzău2432,2%
Vâlcea2432,2%
Olt2392,1%
Arad2352,1%
Harghita2352,1%
Alba2282,0%
Vrancea2151,9%
Sibiu2091,9%
Satu Mare2081,8%
Hunedoara1961,7%
Sălaj1951,7%
Teleorman1881,7%
Bistrița-Năsăud1771,6%
Ialomița1731,5%
Gorj1581,4%
Mehedinți1471,3%
Giurgiu1421,3%
Brăila1411,3%
Caraș-Severin1361,2%
Tulcea1341,2%
Călărași1121,0%
Covasna1101,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare67383,2%
Export13516,7%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.