Înmatriculări în județul Giurgiu, august 2025

Noi102+264,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare303+54,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări943+23,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri25

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 52 noinov 24: 222 rulate, prima înmatricularedec 24: 48 noidec 24: 232 rulate, prima înmatriculareian 25: 59 noiian 25: 196 rulate, prima înmatricularefeb 25: 51 noifeb 25: 263 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 246 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 272 rulate, prima înmatricularemai 25: 26 noimai 25: 224 rulate, prima înmatriculareiun 25: 29 noiiun 25: 244 rulate, prima înmatriculareiul 25: 68 noiiul 25: 311 rulate, prima înmatriculareaug 25: 102 noiaug 25: 303 rulate, prima înmatricularesep 25: 85 noisep 25: 268 rulate, prima înmatriculareoct 25: 57 noioct 25: 269 rulate, prima înmatricularenov 25: 54 noinov 25: 261 rulate, prima înmatricularedec 25: 117 noidec 25: 249 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 191 rulate, prima înmatricularefeb 26: 33 noifeb 26: 272 rulate, prima înmatricularemar 26: 39 noimar 26: 232 rulate, prima înmatriculareapr 26: 34 noiapr 26: 198 rulate, prima înmatricularemai 26: 33 noimai 26: 197 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 183 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 216 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 48 noisep 26: 236 rulate, prima înmatriculareoct 26: 62 noioct 26: 202 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2452222
dec 2448232
ian 2559196
feb 2551263
mar 2534246
apr 2538272
mai 2526224
iun 2529244
iul 2568311
aug 25102303
sep 2585268
oct 2557269
nov 2554261
dec 25117249
ian 2627191
feb 2633272
mar 2639232
apr 2634198
mai 2633197
iun 2648183
iul 2642216
aug 2634210
sep 2648236
oct 2662202

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 10 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 15 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 22 rulate, prima înmatriculare2012: 20 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 20 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 20 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 82 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200102
200201
200308
200406
200504
200609
2007010
2008014
2009015
2010019
2011022
2012020
2013023
2014018
2015019
2016016
2017013
2018020
2019016
2020020
2021016
202203
202302
2024205
2025820

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7819,3%
VOLKSWAGEN5313,1%
BMW4310,6%
MERCEDES-BENZ286,9%
FORD225,4%
RENAULT204,9%
SKODA194,7%
HYUNDAI174,2%
AUDI164,0%
OPEL133,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT102,5%
KIA82,0%
NISSAN82,0%
SEAT82,0%
VOLVO82,0%
SUZUKI61,5%
TOYOTA61,5%
CITROEN51,2%
MAZDA51,2%
MG51,2%
FIAT30,7%
MINI30,7%
SSANGYONG30,7%
ALFA ROMEO20,5%
CUPRA20,5%
HONDA20,5%
LAND ROVER20,5%
PORSCHE20,5%
SMART20,5%
CADILLAC10,2%
DS10,2%
GEELY10,2%
JAGUAR10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN4110,2%
DACIA DUSTER215,2%
VOLKSWAGEN GOLF164,0%
BMW SERIA 5153,7%
BMW SERIA 3123,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C112,7%
SKODA OCTAVIA102,5%
VOLKSWAGEN PASSAT92,2%
DACIA SANDERO82,0%
HYUNDAI TUCSON82,0%
Toate (134)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA82,0%
RENAULT MEGANE71,7%
VOLKSWAGEN TOURAN71,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,5%
NISSAN QASHQAI61,5%
AUDI A451,2%
BMW X351,2%
FORD KUGA51,2%
SEAT LEON51,2%
VOLKSWAGEN POLO51,2%
AUDI A541,0%
BMW X141,0%
CITROEN C341,0%
FORD FIESTA41,0%
FORD FOCUS41,0%
RENAULT CLIO41,0%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER41,0%
DACIA BIGSTER30,7%
DACIA LODGY30,7%
FORD TRANSIT CUSTOM30,7%
HYUNDAI KONA30,7%
KIA CEED30,7%
MAZDA 330,7%
MERCEDES-BENZ CLA30,7%
MG ZS30,7%
RENAULT KANGOO30,7%
SKODA FABIA30,7%
SKODA KAMIQ30,7%
SUZUKI S-CROSS30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,7%
ALFA ROMEO 15920,5%
AUDI A620,5%
BMW M420,5%
BMW X520,5%
DACIA JOGGER20,5%
FORD MONDEO20,5%
HYUNDAI I3020,5%
HYUNDAI INSTER20,5%
KIA SPORTAGE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ GLK20,5%
MG HS20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL ZAFIRA TOURER20,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 30820,5%
PEUGEOT 500820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SMART FORFOUR20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
TOYOTA RAV420,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLVO V6020,5%
AUDI A310,2%
AUDI Q510,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW X410,2%
CITROEN C510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DS DS710,2%
FIAT 60010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY COOLRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 60710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA SCALA10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUBARU LEGACY10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12029,6%
Compacte (C)8420,7%
Mici (B)7819,3%
Medii (D)5212,8%
Monovolume (MPV)327,9%
Mari și de lux (E)245,9%
Mini (A)51,2%
Neclasificate41,0%
Utilitare41,0%
Sport20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare30374,8%
Noi10225,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18846,4%
Benzină10926,9%
Hibrid7017,3%
GPL338,1%
Electric51,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37091,4%
Companie358,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15037,0%
Berlină9323,0%
Berlină cu hayon8621,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6816,8%
Cupeu61,5%
Cabriolet20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10525,9%
75-109 kW14636,0%
110-149 kW12129,9%
150-219 kW153,7%
220 kW și peste133,2%
Necompletat51,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5212,8%
1000-1399 cmc6115,1%
1400-1599 cmc11528,4%
1600-1999 cmc13232,6%
2000-2999 cmc389,4%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat51,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15516,4%
VOLKSWAGEN14215,1%
BMW10911,6%
OPEL889,3%
SKODA717,5%
RENAULT626,6%
FORD555,8%
MERCEDES-BENZ464,9%
AUDI424,5%
PEUGEOT242,5%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT192,0%
HYUNDAI181,9%
TOYOTA151,6%
CITROEN141,5%
MAZDA101,1%
FIAT91,0%
KIA80,8%
LAND ROVER80,8%
CHEVROLET50,5%
PORSCHE50,5%
VOLVO50,5%
HONDA40,4%
JEEP40,4%
MINI40,4%
NISSAN40,4%
DAEWOO30,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
MITSUBISHI20,2%
SUZUKI20,2%
DS10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25100,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL624,0%
RENAULT312,0%
DACIA28,0%
PEUGEOT28,0%
SKODA28,0%
VOLKSWAGEN28,0%
BMW14,0%
CHEVROLET14,0%
CITROEN14,0%
DAEWOO14,0%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA14,0%
MERCEDES-BENZ14,0%
SEAT14,0%
TOYOTA14,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.