Înmatriculări în județul Brașov, august 2025

Noi434+57,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare852+4,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.799+6,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 1 noi2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 57 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 58 rulate, prima înmatriculare2021: 54 rulate, prima înmatriculare2022: 26 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 83 noi2024: 14 rulate, prima înmatriculare2025: 350 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200105
200205
200305
200406
2005024
2006019
2007022
2008028
2009140
2010043
2011066
2012051
2013047
2014057
2015049
2016049
2017046
2018050
2019062
2020058
2021054
2022026
2023016
20248314
20253500

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA18814,6%
VOLKSWAGEN15612,1%
TOYOTA927,2%
BMW917,1%
AUDI896,9%
HYUNDAI725,6%
SKODA665,1%
RENAULT655,1%
FORD645,0%
MERCEDES-BENZ624,8%
Toate (44)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA393,0%
OPEL362,8%
PEUGEOT302,3%
SUZUKI282,2%
VOLVO251,9%
SEAT241,9%
MAZDA221,7%
CITROEN181,4%
SSANGYONG141,1%
NISSAN131,0%
MG120,9%
MITSUBISHI110,9%
LAND ROVER90,7%
TESLA90,7%
CUPRA60,5%
FIAT60,5%
HONDA60,5%
GEELY50,4%
LEXUS50,4%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE30,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
BAIC10,1%
BYD10,1%
CHRYSLER10,1%
DR10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER665,2%
DACIA LOGAN584,5%
DACIA SANDERO423,3%
VOLKSWAGEN GOLF403,1%
SKODA OCTAVIA383,0%
VOLKSWAGEN PASSAT322,5%
TOYOTA COROLLA302,4%
AUDI A4262,0%
BMW SERIA 3252,0%
RENAULT MEGANE221,7%
Toate (265)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN221,7%
HYUNDAI KONA211,6%
TOYOTA YARIS CROSS191,5%
HYUNDAI TUCSON181,4%
OPEL ASTRA181,4%
FORD FOCUS171,3%
HYUNDAI I30171,3%
AUDI A3161,3%
BMW X3161,3%
AUDI Q5151,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,1%
TOYOTA C-HR141,1%
DACIA BIGSTER131,0%
FORD PUMA131,0%
TOYOTA RAV4131,0%
FORD KUGA120,9%
VOLKSWAGEN POLO120,9%
BMW SERIA 5110,9%
BMW SERIA 1100,8%
KIA SPORTAGE100,8%
OPEL CORSA100,8%
RENAULT CLIO100,8%
SEAT LEON100,8%
AUDI A690,7%
PEUGEOT 300890,7%
SKODA FABIA90,7%
BMW X180,6%
KIA CEED80,6%
MAZDA 380,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,6%
NISSAN QASHQAI80,6%
SEAT IBIZA80,6%
SUZUKI S-CROSS80,6%
SUZUKI VITARA80,6%
CITROEN C370,5%
KIA NIRO70,5%
MERCEDES-BENZ GLC70,5%
RENAULT CAPTUR70,5%
SSANGYONG KORANDO70,5%
VOLKSWAGEN CADDY70,5%
AUDI A560,5%
BMW X560,5%
DACIA JOGGER60,5%
FORD FIESTA60,5%
PEUGEOT 20860,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
TOYOTA YARIS60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
KIA XCEED50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MG ZS50,4%
SKODA SUPERB50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
TESLA MODEL Y50,4%
TOYOTA AURIS50,4%
VOLVO XC4050,4%
VOLVO XC6050,4%
BMW SERIA 440,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
MITSUBISHI COLT40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SKODA KODIAQ40,3%
TESLA MODEL 340,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
BMW X630,2%
FORD TRANSIT30,2%
HONDA CIVIC30,2%
HYUNDAI I2030,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
KIA SORENTO30,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-3030,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MG EHS30,2%
MITSUBISHI ASX30,2%
RENAULT ARKANA30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
VOLVO V4030,2%
VOLVO V6030,2%
VOLVO XC9030,2%
AUDI 8020,2%
AUDI A120,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN DS520,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD ECOSPORT20,2%
FORD EXPLORER20,2%
GEELY CITYRAY20,2%
GEELY COOLRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IONIQ520,2%
HYUNDAI IONIQ620,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 50820,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SSANGYONG REXTON20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SSANGYONG TORRES20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWACE20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV52340,7%
Compacte (C)29222,7%
Mici (B)19915,5%
Medii (D)12810,0%
Monovolume (MPV)745,8%
Mari și de lux (E)372,9%
Neclasificate131,0%
Mini (A)110,9%
Sport50,4%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85266,3%
Noi43433,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48037,3%
Hibrid34026,4%
Benzină32425,2%
GPL967,5%
Electric463,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.08584,4%
Companie20115,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54242,1%
Berlină cu hayon32625,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23017,9%
Berlină17013,2%
Cabriolet100,8%
Cupeu80,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW35527,6%
75-109 kW44334,4%
110-149 kW35127,3%
150-219 kW685,3%
220 kW și peste241,9%
Necompletat453,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc15011,7%
1000-1399 cmc17213,4%
1400-1599 cmc36228,1%
1600-1999 cmc44234,4%
2000-2999 cmc1088,4%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat463,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30517,0%
DACIA1659,2%
SKODA1407,8%
AUDI1347,4%
BMW1347,4%
FORD1307,2%
OPEL1146,3%
RENAULT915,1%
MERCEDES-BENZ854,7%
TOYOTA693,8%
Toate (51)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT563,1%
HYUNDAI462,6%
SEAT452,5%
SUZUKI301,7%
CITROEN281,6%
KIA251,4%
MITSUBISHI241,3%
HONDA201,1%
LAND ROVER201,1%
FIAT191,1%
MAZDA191,1%
NISSAN191,1%
CHEVROLET150,8%
VOLVO140,8%
SMART80,4%
ALFA ROMEO60,3%
JAGUAR40,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
TESLA30,2%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
ASIA10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MG10,1%
OLTCIT10,1%
REMA10,1%
REMO10,1%
SANTANA10,1%
SUNBEAM10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8787,0%
Export1313,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2222,0%
SKODA1111,0%
DACIA1010,0%
FORD99,0%
OPEL99,0%
RENAULT88,0%
CHEVROLET55,0%
BMW44,0%
SEAT44,0%
DAEWOO33,0%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA33,0%
AUDI22,0%
KIA22,0%
MAZDA22,0%
CITROEN11,0%
FIAT11,0%
HONDA11,0%
PEUGEOT11,0%
TESLA11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.