Înmatriculări în județul Harghita, august 2025

Noi185+107,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare478-9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.131+62,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri32

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 160 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001013
200106
200202
200303
2004011
2005018
2006019
2007020
2008028
2009036
2010039
2011040
2012032
2013031
2014042
2015018
2016022
2017025
2018011
2019011
2020015
2021017
2022010
202306
2024253
20251600

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA17025,6%
VOLKSWAGEN7311,0%
SKODA568,4%
SUZUKI375,6%
FORD355,3%
AUDI324,8%
OPEL324,8%
RENAULT294,4%
HYUNDAI284,2%
BMW233,5%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA223,3%
MERCEDES-BENZ203,0%
VOLVO162,4%
MAZDA132,0%
NISSAN121,8%
MITSUBISHI101,5%
SEAT81,2%
KIA71,1%
PEUGEOT71,1%
FIAT50,8%
MG40,6%
CITROEN30,5%
HONDA30,5%
JEEP30,5%
DAIHATSU20,3%
LAND ROVER20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
BAIC10,2%
CUPRA10,2%
DFSK10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER538,0%
DACIA LOGAN517,7%
DACIA SANDERO467,0%
SKODA OCTAVIA304,5%
VOLKSWAGEN GOLF142,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,1%
AUDI A4111,7%
VOLKSWAGEN PASSAT111,7%
OPEL ASTRA101,5%
OPEL CORSA101,5%
Toate (173)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA101,5%
HYUNDAI TUCSON91,4%
SUZUKI VITARA91,4%
BMW SERIA 381,2%
FORD FOCUS81,2%
SUZUKI GRAND VITARA81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A671,1%
DACIA BIGSTER71,1%
DACIA LODGY71,1%
FORD FIESTA71,1%
FORD KUGA71,1%
MAZDA 371,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
SKODA SUPERB71,1%
TOYOTA YARIS71,1%
HYUNDAI KONA60,9%
KIA SPORTAGE60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,9%
RENAULT CAPTUR60,9%
RENAULT CLIO60,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,9%
VOLVO XC6060,9%
AUDI A350,8%
BMW X350,8%
MITSUBISHI ASX50,8%
SKODA SCALA50,8%
TOYOTA COROLLA50,8%
AUDI Q540,6%
MITSUBISHI OUTLANDER40,6%
RENAULT ARKANA40,6%
SUZUKI IGNIS40,6%
SUZUKI JIMNY40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
VOLKSWAGEN TOURAN40,6%
AUDI Q330,5%
BMW X130,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD PUMA30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MG ZS30,5%
OPEL VIVARO30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
RENAULT MEGANE30,5%
SEAT IBIZA30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLVO XC9030,5%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 520,3%
DACIA DOKKER20,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD CAPRI20,3%
FORD KA20,3%
HONDA CR-V20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SUBARU IMPREZA20,3%
SUZUKI SPLASH20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A510,2%
AUDI E-TRON10,2%
BAIC X7510,2%
BMW X510,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA SPRING10,2%
DFSK FENGON10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XJ10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CEED10,2%
LADA 4X410,2%
LAND ROVER DEFENDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN NV20010,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TARRACO10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24837,4%
Mici (B)16224,4%
Compacte (C)10616,0%
Monovolume (MPV)588,7%
Medii (D)538,0%
Mari și de lux (E)172,6%
Mini (A)152,3%
Neclasificate30,5%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47872,1%
Noi18527,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26239,5%
Benzină23635,6%
Hibrid9714,6%
GPL538,0%
Electric142,1%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54982,8%
Companie11417,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28042,2%
Berlină cu hayon18027,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11617,5%
Berlină7911,9%
Cabriolet40,6%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22634,1%
75-109 kW26039,2%
110-149 kW13520,4%
150-219 kW223,3%
220 kW și peste60,9%
Necompletat142,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9714,6%
1000-1399 cmc13720,7%
1400-1599 cmc17025,6%
1600-1999 cmc21131,8%
2000-2999 cmc324,8%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat142,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23520,8%
DACIA12411,0%
OPEL12210,8%
SKODA1008,8%
AUDI857,5%
BMW655,7%
FORD575,0%
SUZUKI524,6%
RENAULT403,5%
MERCEDES-BENZ343,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,8%
HYUNDAI262,3%
SEAT211,9%
NISSAN171,5%
MITSUBISHI141,2%
MAZDA121,1%
PEUGEOT121,1%
VOLVO121,1%
FIAT70,6%
LADA70,6%
JEEP60,5%
LAND ROVER60,5%
CHEVROLET50,4%
MINI50,4%
CITROEN40,4%
DAIHATSU40,4%
KIA40,4%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
LEXUS30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
AGROIND10,1%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%
UAZ10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3093,8%
Export26,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN721,9%
OPEL618,8%
FORD39,4%
AUDI26,2%
DACIA26,2%
SKODA26,2%
BMW13,1%
CHEVROLET13,1%
FIAT13,1%
HONDA13,1%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ13,1%
MITSUBISHI13,1%
PEUGEOT13,1%
SEAT13,1%
SUBARU13,1%
TOYOTA13,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.