Înmatriculări în județul Teleorman, august 2025

Noi71+255,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare269+37,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări988+18,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri27

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 45 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 46 noidec 24: 273 rulate, prima înmatriculareian 25: 84 noiian 25: 261 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 234 rulate, prima înmatricularemar 25: 34 noimar 25: 304 rulate, prima înmatriculareapr 25: 33 noiapr 25: 347 rulate, prima înmatricularemai 25: 24 noimai 25: 221 rulate, prima înmatriculareiun 25: 24 noiiun 25: 260 rulate, prima înmatriculareiul 25: 60 noiiul 25: 329 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 269 rulate, prima înmatricularesep 25: 72 noisep 25: 308 rulate, prima înmatriculareoct 25: 44 noioct 25: 341 rulate, prima înmatricularenov 25: 56 noinov 25: 291 rulate, prima înmatricularedec 25: 98 noidec 25: 257 rulate, prima înmatriculareian 26: 28 noiian 26: 230 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 265 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 286 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 211 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 219 rulate, prima înmatriculareiun 26: 37 noiiun 26: 212 rulate, prima înmatriculareiul 26: 32 noiiul 26: 235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 42 noiaug 26: 244 rulate, prima înmatricularesep 26: 36 noisep 26: 248 rulate, prima înmatriculareoct 26: 46 noioct 26: 235 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2445276
dec 2446273
ian 2584261
feb 2566234
mar 2534304
apr 2533347
mai 2524221
iun 2524260
iul 2560329
aug 2571269
sep 2572308
oct 2544341
nov 2556291
dec 2598257
ian 2628230
feb 2625265
mar 2633286
apr 2635211
mai 2635219
iun 2637212
iul 2632235
aug 2642244
sep 2636248
oct 2646235

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 9 rulate, prima înmatriculare2009: 13 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 29 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 16 rulate, prima înmatriculare2014: 13 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 11 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 64 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200102
200205
200304
200403
2005011
2006012
2007018
200809
2009013
2010020
2011029
2012016
2013016
2014013
2015013
2016014
201709
2018011
2019015
202008
202108
202207
202304
202475
2025641

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6318,5%
DACIA5716,8%
BMW3510,3%
RENAULT277,9%
AUDI216,2%
SKODA216,2%
MERCEDES-BENZ185,3%
OPEL175,0%
FORD133,8%
MAZDA82,4%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA82,4%
CITROEN72,1%
HYUNDAI72,1%
PEUGEOT72,1%
VOLVO51,5%
KIA41,2%
NISSAN41,2%
SUZUKI41,2%
FIAT30,9%
JEEP20,6%
ALFA ROMEO10,3%
CUPRA10,3%
HONDA10,3%
JAGUAR10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
SEAT10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN278,1%
VOLKSWAGEN PASSAT216,3%
DACIA DUSTER164,8%
RENAULT MEGANE113,3%
VOLKSWAGEN GOLF113,3%
DACIA SANDERO103,0%
BMW SERIA 392,7%
SKODA OCTAVIA92,7%
VOLKSWAGEN TOURAN92,7%
BMW X382,4%
Toate (123)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA72,1%
AUDI A461,8%
AUDI A661,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN51,5%
BMW SERIA 541,2%
HYUNDAI TUCSON41,2%
MAZDA 341,2%
NISSAN QASHQAI41,2%
OPEL ZAFIRA41,2%
RENAULT CLIO41,2%
RENAULT SCENIC41,2%
SKODA SUPERB41,2%
VOLVO V4041,2%
BMW SERIA 730,9%
BMW X130,9%
BMW X630,9%
FORD FOCUS30,9%
FORD KUGA30,9%
MAZDA CX-3030,9%
SKODA FABIA30,9%
SKODA RAPID30,9%
TOYOTA PRIUS30,9%
VOLKSWAGEN CC30,9%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,9%
AUDI A320,6%
AUDI A520,6%
AUDI Q520,6%
BMW SERIA 420,6%
CITROEN C420,6%
DACIA BIGSTER20,6%
KIA SPORTAGE20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,6%
MERCEDES-BENZ GLE20,6%
OPEL CORSA20,6%
PEUGEOT 200820,6%
RENAULT KADJAR20,6%
RENAULT TALISMAN20,6%
SUZUKI SWACE20,6%
TOYOTA COROLLA20,6%
TOYOTA YARIS CROSS20,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,6%
VOLKSWAGEN JETTA20,6%
VOLKSWAGEN POLO20,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,6%
ALFA ROMEO STELVIO10,3%
AUDI A810,3%
BMW M410,3%
BMW X510,3%
CITROEN C310,3%
CITROEN C3 PICASSO10,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
CITROEN C510,3%
CITROEN DS410,3%
CUPRA FORMENTOR10,3%
DACIA JOGGER10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT 50010,3%
FIAT CROMA10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FORD FIESTA10,3%
FORD GRAND C-MAX10,3%
FORD MONDEO10,3%
FORD MUSTANG10,3%
FORD TOURNEO COURIER10,3%
FORD TRANSIT COURIER10,3%
FORD TRANSIT CUSTOM10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HYUNDAI I3010,3%
HYUNDAI INSTER10,3%
HYUNDAI KONA10,3%
JAGUAR F-PACE10,3%
JEEP AVENGER10,3%
JEEP GRAND CHEROKEE10,3%
KIA CEED10,3%
KIA OPTIMA10,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,3%
MAZDA MX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLA10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ GLS10,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,3%
MERCEDES-BENZ VIANO10,3%
MERCEDES-BENZ VITO10,3%
MITSUBISHI COLT10,3%
OPEL GRANDLAND10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL MERIVA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 300810,3%
PEUGEOT 30710,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 40710,3%
PEUGEOT 50810,3%
RENAULT ARKANA10,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT ESPACE10,3%
RENAULT TRAFIC10,3%
SEAT LEON10,3%
SKODA KAROQ10,3%
SKODA SCALA10,3%
SMART FORTWO10,3%
SUZUKI S-CROSS10,3%
SUZUKI VITARA10,3%
TESLA MODEL 310,3%
TOYOTA C-HR10,3%
VOLKSWAGEN ARTEON10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN TAIGO10,3%
VOLVO XC4010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV8424,7%
Compacte (C)7421,8%
Medii (D)5817,1%
Mici (B)5616,5%
Monovolume (MPV)3710,9%
Mari și de lux (E)164,7%
Neclasificate51,5%
Mini (A)41,2%
Sport30,9%
Utilitare30,9%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare26979,1%
Noi7120,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18855,3%
Benzină7221,2%
Hibrid5014,7%
GPL288,2%
Electric20,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31793,2%
Companie236,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break11433,5%
Berlină9327,4%
Berlină cu hayon6519,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6017,6%
Cupeu72,1%
Cabriolet10,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8926,2%
75-109 kW14041,2%
110-149 kW8023,5%
150-219 kW195,6%
220 kW și peste102,9%
Necompletat20,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4011,8%
1000-1399 cmc329,4%
1400-1599 cmc8825,9%
1600-1999 cmc14041,2%
2000-2999 cmc3410,0%
3000 cmc și peste41,2%
Necompletat20,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18819,0%
DACIA14014,2%
BMW10410,5%
OPEL979,8%
SKODA798,0%
FORD626,3%
AUDI585,9%
RENAULT565,7%
MERCEDES-BENZ373,7%
PEUGEOT262,6%
Toate (33)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA151,5%
HYUNDAI131,3%
SEAT131,3%
CITROEN101,0%
FIAT101,0%
KIA90,9%
MAZDA90,9%
VOLVO80,8%
CHEVROLET70,7%
LAND ROVER70,7%
DAEWOO60,6%
NISSAN60,6%
MITSUBISHI50,5%
HONDA40,4%
MINI40,4%
SMART40,4%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SUZUKI20,2%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2696,3%
Export13,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA622,2%
OPEL622,2%
VOLKSWAGEN414,8%
RENAULT311,1%
DAEWOO27,4%
AUDI13,7%
FIAT13,7%
FORD13,7%
HYUNDAI13,7%
KIA13,7%
Toate (11)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA13,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.