Înmatriculări în județul Gorj, august 2025

Noi90+83,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare496+7,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări860-15,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri31

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 80 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200101
200203
200304
200406
2005022
2006024
2007033
2008019
2009035
2010033
2011037
2012036
2013025
2014031
2015039
2016027
2017024
2018017
2019020
2020019
2021014
202205
202307
2024104
2025800

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW10417,7%
VOLKSWAGEN9916,9%
DACIA6310,8%
AUDI508,5%
RENAULT417,0%
FORD223,8%
HYUNDAI213,6%
NISSAN203,4%
MERCEDES-BENZ193,2%
SKODA193,2%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA183,1%
VOLVO162,7%
OPEL152,6%
SUZUKI152,6%
SEAT122,0%
PEUGEOT101,7%
KIA71,2%
FIAT40,7%
ALFA ROMEO30,5%
CITROEN30,5%
LAND ROVER30,5%
MAZDA30,5%
MG30,5%
SMART30,5%
JAGUAR20,3%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
FORTHING10,2%
GEELY10,2%
JEEP10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3406,8%
VOLKSWAGEN GOLF356,0%
DACIA DUSTER305,1%
AUDI A4244,1%
BMW SERIA 5233,9%
DACIA LOGAN213,6%
VOLKSWAGEN PASSAT183,1%
NISSAN QASHQAI152,6%
RENAULT MEGANE142,4%
AUDI A6122,1%
Toate (157)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X1111,9%
SKODA OCTAVIA111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,9%
VOLKSWAGEN POLO101,7%
BMW SERIA 191,5%
DACIA SANDERO91,5%
HYUNDAI TUCSON91,5%
VOLVO XC6091,5%
RENAULT KADJAR81,4%
TOYOTA C-HR81,4%
SUZUKI GRAND VITARA71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
BMW X361,0%
HYUNDAI KONA61,0%
MERCEDES-BENZ CLA61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,0%
OPEL CORSA61,0%
SEAT LEON61,0%
FORD FOCUS50,9%
FORD MONDEO50,9%
OPEL ASTRA50,9%
PEUGEOT 300850,9%
RENAULT CLIO50,9%
AUDI A540,7%
BMW X540,7%
FORD FIESTA40,7%
SEAT IBIZA40,7%
SKODA SUPERB40,7%
TOYOTA YARIS CROSS40,7%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 430,5%
KIA CEED30,5%
SKODA FABIA30,5%
SUZUKI S-CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A120,3%
AUDI A320,3%
BMW SERIA 820,3%
BMW X620,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD KUGA20,3%
HYUNDAI INSTER20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 200820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A810,2%
AUDI S810,2%
BMW M210,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET TRAX10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUD010,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
FORTHING FRIDAY 1,5T DCT10,2%
GEELY COOLRAY10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG MG310,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT 1110,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SMART SMART10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19132,6%
Medii (D)11419,5%
Compacte (C)11118,9%
Mici (B)7312,5%
Mari și de lux (E)478,0%
Monovolume (MPV)305,1%
Mini (A)91,5%
Neclasificate50,9%
Sport40,7%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49684,6%
Noi9015,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35861,1%
Benzină13523,0%
Hibrid6410,9%
GPL203,4%
Electric81,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55895,2%
Companie284,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24041,0%
Berlină13723,4%
Berlină cu hayon10117,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9716,6%
Cupeu71,2%
Cabriolet40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11720,0%
75-109 kW26144,5%
110-149 kW15726,8%
150-219 kW335,6%
220 kW și peste101,7%
Necompletat81,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc406,8%
1000-1399 cmc6911,8%
1400-1599 cmc13923,7%
1600-1999 cmc27947,6%
2000-2999 cmc508,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat81,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW16519,2%
VOLKSWAGEN15818,4%
AUDI799,2%
DACIA768,8%
FORD546,3%
RENAULT515,9%
OPEL465,3%
SKODA435,0%
MERCEDES-BENZ293,4%
PEUGEOT192,2%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI192,2%
HYUNDAI172,0%
SEAT131,5%
TOYOTA111,3%
NISSAN101,2%
VOLVO91,0%
FIAT80,9%
KIA80,9%
MAZDA60,7%
MITSUBISHI50,6%
CITROEN40,5%
LAND ROVER40,5%
SMART40,5%
HONDA30,3%
CHEVROLET20,2%
DAEWOO20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
LADA10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2271,0%
Export929,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN825,8%
DAEWOO516,1%
BMW412,9%
FORD412,9%
OPEL26,5%
SKODA26,5%
AUDI13,2%
DACIA13,2%
HONDA13,2%
MAZDA13,2%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT13,2%
SUZUKI13,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.