Înmatriculări în județul Buzău, august 2025

Noi139+117,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare431+3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.113-14,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri40

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 19 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 15 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 16 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 123 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200104
200103
200200
200305
200409
2005014
2006013
2007019
2008022
2009019
2010030
2011044
2012029
2013033
2014024
2015028
2016027
2017020
2018021
2019019
2020015
2021014
202209
202306
2024164
20251230

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9015,8%
DACIA8915,6%
BMW6311,1%
AUDI407,0%
FORD366,3%
HYUNDAI335,8%
RENAULT325,6%
TOYOTA295,1%
SKODA274,7%
NISSAN223,9%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI223,9%
MERCEDES-BENZ203,5%
PEUGEOT122,1%
OPEL111,9%
SEAT71,2%
VOLVO50,9%
CITROEN40,7%
MAZDA40,7%
GEELY30,5%
KIA30,5%
FIAT20,4%
HONDA20,4%
LEXUS20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN315,4%
DACIA SANDERO284,9%
VOLKSWAGEN PASSAT284,9%
BMW SERIA 3264,6%
DACIA DUSTER264,6%
FORD FOCUS223,9%
VOLKSWAGEN GOLF213,7%
BMW SERIA 5173,0%
SKODA OCTAVIA173,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,5%
Toate (143)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4132,3%
HYUNDAI TUCSON132,3%
SUZUKI VITARA132,3%
AUDI A6101,8%
NISSAN QASHQAI101,8%
TOYOTA COROLLA101,8%
VOLKSWAGEN TOURAN101,8%
HYUNDAI KONA91,6%
RENAULT CLIO81,4%
RENAULT MEGANE81,4%
TOYOTA C-HR71,2%
AUDI Q561,1%
RENAULT KADJAR61,1%
BMW SERIA 150,9%
BMW X350,9%
HYUNDAI I3050,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
OPEL ASTRA50,9%
SUZUKI S-CROSS50,9%
TOYOTA YARIS CROSS50,9%
AUDI A340,7%
AUDI A540,7%
FORD FIESTA40,7%
HYUNDAI IX3540,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
NISSAN X-TRAIL40,7%
SEAT LEON40,7%
SKODA KODIAQ40,7%
BMW SERIA 730,5%
FORD C-MAX30,5%
MERCEDES-BENZ CLA30,5%
MERCEDES-BENZ CLS30,5%
NISSAN JUKE30,5%
PEUGEOT 50830,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
BMW X420,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD S-MAX20,4%
GEELY COOLRAY20,4%
HYUNDAI INSTER20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT SYMBIOZ20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI A710,2%
BMW X510,2%
BMW X610,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA PRIUS PLUS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN PHAETON10,2%
VOLKSWAGEN POLO10,2%
VOLKSWAGEN SHARAN10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20235,4%
Compacte (C)12021,1%
Medii (D)8815,4%
Mici (B)8414,7%
Mari și de lux (E)376,5%
Monovolume (MPV)335,8%
Mini (A)40,7%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43175,6%
Noi13924,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30152,8%
Benzină11720,5%
Hibrid10117,7%
GPL447,7%
Electric71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51490,2%
Companie569,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22639,6%
Berlină cu hayon14024,6%
Berlină10718,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9216,1%
Cabriolet30,5%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12822,5%
75-109 kW26145,8%
110-149 kW14325,1%
150-219 kW234,0%
220 kW și peste81,4%
Necompletat71,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc569,8%
1000-1399 cmc569,8%
1400-1599 cmc19233,7%
1600-1999 cmc21938,4%
2000-2999 cmc396,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24321,8%
BMW11610,4%
DACIA11310,2%
SKODA918,2%
OPEL898,0%
AUDI827,4%
FORD686,1%
MERCEDES-BENZ565,0%
RENAULT565,0%
TOYOTA282,5%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,2%
NISSAN181,6%
VOLVO171,5%
SEAT131,2%
PEUGEOT121,1%
MAZDA111,0%
SUZUKI100,9%
KIA90,8%
FIAT80,7%
CHEVROLET70,6%
CITROEN60,5%
DAEWOO60,5%
LAND ROVER50,4%
MINI50,4%
HONDA30,3%
GWM20,2%
PORSCHE20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
MITSUBISHI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3895,0%
Export25,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD717,5%
OPEL717,5%
DACIA615,0%
VOLKSWAGEN615,0%
DAEWOO37,5%
RENAULT37,5%
BMW25,0%
MAZDA25,0%
CHEVROLET12,5%
FIAT12,5%
Toate (12)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ12,5%
MITSUBISHI12,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.