Înmatriculări în județul Sălaj, august 2025

Noi27+200,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare519+10,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări577+22,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri69

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 13 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 7 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200105
200203
200302
200407
2005012
2006022
2007029
2008029
2009042
2010044
2011060
2012037
2013044
2014037
2015032
2016026
2017017
2018010
2019013
2020016
202108
202208
202304
202473
2025200

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12422,7%
BMW7513,7%
AUDI7113,0%
DACIA285,1%
FORD264,8%
MERCEDES-BENZ264,8%
RENAULT264,8%
NISSAN213,8%
SKODA193,5%
VOLVO193,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,7%
HYUNDAI142,6%
TOYOTA132,4%
MAZDA101,8%
OPEL91,6%
SEAT71,3%
KIA61,1%
CITROEN40,7%
SUZUKI40,7%
ALFA ROMEO30,5%
MG30,5%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,4%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
LAND ROVER20,4%
MITSUBISHI20,4%
SMART20,4%
CUPRA10,2%
DODGE10,2%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
LYNK&CO10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4305,5%
VOLKSWAGEN GOLF305,5%
VOLKSWAGEN PASSAT213,9%
BMW SERIA 3203,7%
BMW X3142,6%
BMW SERIA 5132,4%
DACIA DUSTER132,4%
VOLKSWAGEN POLO132,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,4%
FORD FOCUS122,2%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI122,2%
BMW X1112,0%
VOLKSWAGEN TOURAN112,0%
AUDI Q5101,8%
SKODA OCTAVIA91,7%
VOLKSWAGEN CC91,7%
AUDI A381,5%
AUDI A681,5%
VOLVO XC6081,5%
BMW SERIA 171,3%
RENAULT MEGANE71,3%
SKODA FABIA71,3%
AUDI A561,1%
DACIA SANDERO61,1%
OPEL ASTRA61,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,1%
AUDI Q350,9%
HYUNDAI TUCSON50,9%
MAZDA 350,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
RENAULT CLIO50,9%
RENAULT KADJAR50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
DACIA LODGY40,7%
DACIA LOGAN40,7%
FORD MONDEO40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
VOLVO V4040,7%
BMW SERIA 430,6%
FORD KUGA30,6%
HYUNDAI SANTA FE30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ VIANO30,6%
NISSAN JUKE30,6%
PEUGEOT 20730,6%
PEUGEOT 50830,6%
TOYOTA C-HR30,6%
TOYOTA RAV430,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
CITROEN C420,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG HS20,4%
NISSAN MICRA20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 500820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SUZUKI SAMURAI20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO S6020,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO STELVIO10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE NITRO10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EXPLORER10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
FORD TRANSIT COURIER10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI INSTER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA VENGA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS UX10,2%
LYNK&CO 0110,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-710,2%
MERCEDES-BENZ 213CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MG ZS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT AROSA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART EQ FORFOUR10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU TREZIA10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18333,5%
Compacte (C)11420,9%
Medii (D)10318,9%
Monovolume (MPV)519,3%
Mici (B)478,6%
Mari și de lux (E)315,7%
Mini (A)71,3%
Neclasificate40,7%
Sport40,7%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51995,1%
Noi274,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40073,3%
Benzină9317,0%
Hibrid366,6%
GPL101,8%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică51995,1%
Companie274,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28051,3%
Berlină cu hayon8916,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8816,1%
Berlină7714,1%
Cabriolet81,5%
Cupeu40,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7513,7%
75-109 kW23743,4%
110-149 kW18634,1%
150-219 kW346,2%
220 kW și peste71,3%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,3%
1000-1399 cmc437,9%
1400-1599 cmc13424,5%
1600-1999 cmc28151,5%
2000-2999 cmc6011,0%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19533,8%
BMW7212,5%
AUDI6210,7%
MERCEDES-BENZ386,6%
FORD315,4%
OPEL284,9%
SKODA234,0%
DACIA223,8%
RENAULT183,1%
SEAT142,4%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO81,4%
NISSAN71,2%
SUZUKI71,2%
PEUGEOT61,0%
SMART61,0%
TOYOTA61,0%
CITROEN40,7%
FIAT40,7%
LAND ROVER40,7%
HYUNDAI30,5%
KIA30,5%
MAZDA30,5%
MITSUBISHI30,5%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
DAEWOO10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6797,1%
Export22,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1521,7%
VOLKSWAGEN1420,3%
FORD811,6%
AUDI57,2%
DACIA57,2%
SKODA45,8%
DAEWOO34,3%
MERCEDES-BENZ34,3%
BMW22,9%
RENAULT22,9%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT22,9%
SUBARU22,9%
FIAT11,4%
HYUNDAI11,4%
PEUGEOT11,4%
VOLVO11,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.