Înmatriculări în județul Satu Mare, august 2025

Noi124+175,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare609+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări814+4,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri101

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 11 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 31 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 29 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 18 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 106 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001011
200106
200204
2003013
2004012
2005013
2006026
2007026
2008035
2009037
2010052
2011045
2012031
2013030
2014045
2015041
2016031
2017032
2018021
2019019
2020023
2021029
2022012
202306
2024188
20251061

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13017,7%
DACIA8211,2%
BMW7810,6%
MERCEDES-BENZ658,9%
AUDI628,5%
FORD425,7%
RENAULT415,6%
SKODA283,8%
TOYOTA273,7%
PEUGEOT253,4%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL233,1%
HYUNDAI223,0%
NISSAN121,6%
MAZDA101,4%
VOLVO101,4%
FIAT81,1%
SEAT81,1%
KIA71,0%
LAND ROVER71,0%
CITROEN50,7%
SUZUKI50,7%
HONDA40,5%
MG40,5%
TESLA40,5%
DS30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
DODGE20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF405,5%
AUDI A4314,3%
DACIA LOGAN273,7%
VOLKSWAGEN PASSAT263,6%
DACIA DUSTER253,4%
DACIA SANDERO202,7%
BMW SERIA 3162,2%
BMW SERIA 5162,2%
FORD FOCUS162,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,2%
Toate (192)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA131,8%
BMW SERIA 1101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
VOLKSWAGEN POLO101,4%
VOLKSWAGEN TOURAN101,4%
FORD PUMA91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,2%
NISSAN QASHQAI91,2%
OPEL ASTRA91,2%
RENAULT MEGANE91,2%
AUDI Q581,1%
BMW X381,1%
BMW X581,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A81,1%
DACIA BIGSTER71,0%
FORD KUGA71,0%
MERCEDES-BENZ GLC71,0%
TOYOTA YARIS CROSS71,0%
VOLKSWAGEN SHARAN71,0%
AUDI Q360,8%
BMW X160,8%
HYUNDAI KONA60,8%
MERCEDES-BENZ VITO60,8%
PEUGEOT 300860,8%
RENAULT KADJAR60,8%
TOYOTA COROLLA60,8%
VOLVO XC6060,8%
AUDI A550,7%
AUDI A650,7%
PEUGEOT 50850,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
BMW X440,5%
HYUNDAI I3040,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,5%
OPEL CORSA40,5%
PEUGEOT 20740,5%
RENAULT CLIO40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
AUDI A330,4%
BMW SERIA 230,4%
DACIA JOGGER30,4%
DS DS730,4%
HYUNDAI IX3530,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL VIVARO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT LEON30,4%
SKODA SUPERB30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TESLA MODEL 330,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,4%
AUDI Q720,3%
FIAT 50020,3%
FIAT PUNTO20,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI INSTER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MG EHS20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 500820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA SCALA20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON10,1%
BMW I310,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW XM10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT 60010,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FIESTA10,1%
FORD KA10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA PICANTO10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25835,2%
Compacte (C)15020,5%
Medii (D)10514,3%
Mici (B)9112,4%
Monovolume (MPV)719,7%
Mari și de lux (E)334,5%
Mini (A)111,5%
Sport71,0%
Neclasificate50,7%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60983,1%
Noi12416,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40054,6%
Benzină17423,7%
Hibrid9813,4%
GPL435,9%
Electric182,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66991,3%
Companie648,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33846,1%
Berlină cu hayon13618,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12617,2%
Berlină11015,0%
Cabriolet172,3%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17123,3%
75-109 kW28538,9%
110-149 kW19827,0%
150-219 kW466,3%
220 kW și peste152,0%
Necompletat182,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7310,0%
1000-1399 cmc7810,6%
1400-1599 cmc16622,6%
1600-1999 cmc31142,4%
2000-2999 cmc7910,8%
3000 cmc și peste81,1%
Necompletat182,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20825,6%
AUDI9011,1%
BMW799,7%
FORD698,5%
OPEL698,5%
MERCEDES-BENZ647,9%
DACIA455,5%
SKODA334,1%
RENAULT273,3%
PEUGEOT182,2%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT111,4%
TOYOTA111,4%
SUZUKI101,2%
NISSAN91,1%
VOLVO91,1%
LAND ROVER81,0%
MAZDA81,0%
CITROEN70,9%
HYUNDAI70,9%
KIA60,7%
MITSUBISHI60,7%
CHEVROLET50,6%
PORSCHE40,5%
FIAT30,4%
JAGUAR20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8584,2%
Export1615,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2019,8%
MERCEDES-BENZ1110,9%
FORD109,9%
OPEL109,9%
BMW98,9%
DACIA98,9%
AUDI87,9%
RENAULT76,9%
SKODA76,9%
NISSAN33,0%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT22,0%
CITROEN11,0%
DAEWOO11,0%
JAGUAR11,0%
MAZDA11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.