Înmatriculări în județul Alba, august 2025

Noi105+72,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare655+4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări965+4,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri96

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 1 noi2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 49 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 10 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 94 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200103
2002014
200307
2004020
2005022
2006128
2007045
2008043
2009047
2010049
2011044
2012050
2013032
2014045
2015045
2016027
2017023
2018023
2019021
2020018
2021017
2022013
202301
2024105
2025941

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14218,7%
AUDI8911,7%
DACIA7610,0%
BMW577,5%
MERCEDES-BENZ557,2%
FORD415,4%
RENAULT385,0%
HYUNDAI364,7%
SKODA293,8%
OPEL253,3%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO243,2%
NISSAN192,5%
PEUGEOT192,5%
SEAT141,8%
KIA121,6%
SUZUKI121,6%
TOYOTA111,4%
MITSUBISHI91,2%
MG70,9%
FIAT60,8%
MAZDA60,8%
JEEP50,7%
CITROEN40,5%
LAND ROVER40,5%
CUPRA30,4%
MINI30,4%
SSANGYONG30,4%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
GAZ10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF456,0%
AUDI A4374,9%
DACIA DUSTER364,8%
VOLKSWAGEN PASSAT344,5%
BMW SERIA 3202,7%
DACIA LOGAN192,5%
HYUNDAI TUCSON152,0%
AUDI A3141,9%
SKODA OCTAVIA131,7%
AUDI A5121,6%
Toate (198)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO121,6%
FORD FIESTA121,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,6%
FORD FOCUS111,5%
NISSAN QASHQAI111,5%
VOLKSWAGEN POLO111,5%
BMW X3101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
RENAULT MEGANE101,3%
BMW SERIA 191,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B91,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
VOLVO XC6091,2%
AUDI A681,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
AUDI Q570,9%
BMW SERIA 570,9%
OPEL ASTRA70,9%
SKODA FABIA70,9%
HYUNDAI I3060,8%
MERCEDES-BENZ GLC60,8%
MITSUBISHI ASX60,8%
DACIA BIGSTER50,7%
FORD KUGA50,7%
HYUNDAI KONA50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MERCEDES-BENZ GLA50,7%
OPEL CORSA50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT LEON50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
VOLVO V4050,7%
BMW X140,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT KANGOO40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SKODA SUPERB40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,5%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI I2030,4%
JEEP CHEROKEE30,4%
KIA XCEED30,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MG HS30,4%
MG ZS30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
AUDI A820,3%
AUDI Q320,3%
AUDI Q820,3%
CUPRA TERRAMAR20,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI INSTER20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 30720,3%
PEUGEOT PARTNER20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT EXEO20,3%
SSANGYONG REXTON20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI S710,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS510,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT MULTIPLA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT10,1%
GAZ VOLGA10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
JAGUAR XE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA VENGA10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LEXUS LBX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MG EHS10,1%
MINI COOPER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26134,3%
Compacte (C)16221,3%
Medii (D)13317,5%
Mici (B)8611,3%
Monovolume (MPV)678,8%
Mari și de lux (E)263,4%
Neclasificate101,3%
Mini (A)81,1%
Sport60,8%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65586,2%
Noi10513,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46561,2%
Benzină18223,9%
Hibrid729,5%
GPL273,6%
Electric141,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71493,9%
Companie466,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35046,1%
Berlină cu hayon15520,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14719,3%
Berlină9812,9%
Cupeu60,8%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14819,5%
75-109 kW33143,6%
110-149 kW21828,7%
150-219 kW374,9%
220 kW și peste121,6%
Necompletat141,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc415,4%
1000-1399 cmc9011,8%
1400-1599 cmc20727,2%
1600-1999 cmc33744,3%
2000-2999 cmc688,9%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat141,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22823,6%
AUDI10010,4%
BMW868,9%
DACIA707,3%
FORD687,0%
OPEL656,7%
RENAULT495,1%
MERCEDES-BENZ485,0%
SKODA434,5%
PEUGEOT303,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI192,0%
HYUNDAI181,9%
MITSUBISHI151,6%
SEAT151,6%
VOLVO131,3%
NISSAN121,2%
TOYOTA111,1%
CITROEN101,0%
FIAT101,0%
KIA80,8%
MAZDA80,8%
HONDA50,5%
JEEP50,5%
CHEVROLET40,4%
MINI40,4%
LAND ROVER30,3%
PORSCHE30,3%
DAEWOO20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ALPINE10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MECATIM10,1%
SERES10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8992,7%
Export66,2%
Înmatriculat pentru export11,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2020,8%
OPEL1414,6%
DACIA1212,5%
FORD88,3%
MERCEDES-BENZ66,2%
RENAULT55,2%
FIAT44,2%
CITROEN33,1%
SEAT33,1%
AUDI22,1%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW22,1%
CHEVROLET22,1%
LAND ROVER22,1%
NISSAN22,1%
PORSCHE22,1%
VOLVO22,1%
ALFA ROMEO11,0%
MAZDA11,0%
PEUGEOT11,0%
SKODA11,0%
SUZUKI11,0%
TOYOTA11,0%
VAUXHALL11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.