Înmatriculări în județul Bacău, august 2025

Noi164+50,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare955+15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.664+9,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 43 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 68 rulate, prima înmatriculare2011: 95 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 65 rulate, prima înmatriculare2014: 60 rulate, prima înmatriculare2015: 68 rulate, prima înmatriculare2016: 64 rulate, prima înmatriculare2017: 64 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 21 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 143 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200107
200102
200204
200308
2004017
2005027
2006043
2007037
2008054
2009051
2010068
2011095
2012066
2013065
2014060
2015068
2016064
2017064
2018045
2019038
2020026
2021023
2022010
202306
2024217
20251430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16114,4%
BMW12311,0%
RENAULT11210,0%
AUDI877,8%
DACIA867,7%
HYUNDAI696,2%
MERCEDES-BENZ645,7%
OPEL504,5%
TOYOTA494,4%
FORD454,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN433,8%
SKODA363,2%
VOLVO322,9%
PEUGEOT252,2%
KIA191,7%
SEAT181,6%
FIAT161,4%
SUZUKI131,2%
MAZDA121,1%
CITROEN111,0%
MITSUBISHI90,8%
JEEP50,4%
MG50,4%
TESLA50,4%
SUBARU40,4%
LANCIA30,3%
MINI30,3%
CHEVROLET20,2%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
GEELY10,1%
LEXUS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE403,6%
VOLKSWAGEN GOLF403,6%
DACIA DUSTER373,3%
VOLKSWAGEN PASSAT312,8%
BMW SERIA 5292,6%
NISSAN QASHQAI292,6%
AUDI A4282,5%
BMW SERIA 3282,5%
DACIA SANDERO242,1%
HYUNDAI TUCSON232,1%
Toate (222)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN211,9%
FORD FOCUS201,8%
DACIA LOGAN191,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C181,6%
RENAULT CLIO181,6%
BMW X3171,5%
OPEL CORSA161,4%
VOLKSWAGEN POLO161,4%
BMW X1151,3%
SKODA OCTAVIA151,3%
AUDI A3141,3%
AUDI A5141,3%
OPEL ASTRA131,2%
TOYOTA YARIS CROSS131,2%
AUDI Q5121,1%
BMW SERIA 1121,1%
HYUNDAI I30121,1%
RENAULT SCENIC121,1%
VOLKSWAGEN TOURAN121,1%
FORD KUGA111,0%
HYUNDAI IX35111,0%
RENAULT CAPTUR100,9%
RENAULT KADJAR100,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,9%
AUDI A690,8%
KIA SPORTAGE90,8%
VOLVO XC6090,8%
HYUNDAI KONA80,7%
SKODA FABIA80,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
PEUGEOT 300870,6%
TOYOTA C-HR70,6%
TOYOTA COROLLA70,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,6%
BMW SERIA 460,5%
RENAULT ESPACE60,5%
RENAULT TALISMAN60,5%
SEAT IBIZA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
TOYOTA YARIS60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
AUDI Q350,4%
BMW X550,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
PEUGEOT 30850,4%
SEAT ALHAMBRA50,4%
SUZUKI S-CROSS50,4%
VOLVO XC4050,4%
CITROEN C440,4%
DACIA JOGGER40,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI I2040,4%
KIA CEED40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,4%
MERCEDES-BENZ CLK40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SKODA SUPERB40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
VOLVO V4040,4%
BMW SERIA 730,3%
CITROEN C330,3%
FIAT 50030,3%
FIAT PUNTO30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JEEP COMPASS30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLB30,3%
MERCEDES-BENZ VIANO30,3%
MG HS30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT KANGOO30,3%
SEAT LEON30,3%
SKODA ROOMSTER30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW X620,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
KIA RIO20,2%
LANCIA MUSA20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MG ZS20,2%
MINI ONE20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TAYRON20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V5020,2%
AUDI Q210,1%
BMW IX110,1%
BMW M410,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV40736,4%
Compacte (C)23521,0%
Medii (D)14913,3%
Mici (B)13912,4%
Monovolume (MPV)1089,7%
Mari și de lux (E)514,6%
Mini (A)151,3%
Sport90,8%
Neclasificate40,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95585,3%
Noi16414,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină68661,3%
Benzină25622,9%
Hibrid13311,9%
GPL312,8%
Electric131,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03492,4%
Companie857,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45540,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)27524,6%
Berlină cu hayon23120,6%
Berlină13412,0%
Cupeu151,3%
Cabriolet90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23921,4%
75-109 kW49043,8%
110-149 kW31528,2%
150-219 kW524,6%
220 kW și peste100,9%
Necompletat131,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc716,3%
1000-1399 cmc16214,5%
1400-1599 cmc31328,0%
1600-1999 cmc46541,6%
2000-2999 cmc938,3%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat131,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN38122,9%
BMW17510,5%
DACIA1589,5%
AUDI1488,9%
FORD1126,7%
OPEL1126,7%
SKODA955,7%
RENAULT885,3%
MERCEDES-BENZ583,5%
TOYOTA452,7%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT321,9%
HYUNDAI291,7%
NISSAN271,6%
PEUGEOT271,6%
FIAT191,1%
VOLVO181,1%
SUZUKI161,0%
MAZDA150,9%
LAND ROVER140,8%
MITSUBISHI140,8%
CHEVROLET130,8%
KIA110,7%
CITROEN70,4%
ALFA ROMEO50,3%
SMART50,3%
HONDA40,2%
JAGUAR40,2%
JEEP40,2%
MG40,2%
MINI40,2%
PORSCHE40,2%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,1%
IVECO10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8888,0%
Export1212,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1818,0%
FORD1616,0%
OPEL1212,0%
RENAULT88,0%
AUDI77,0%
DACIA77,0%
PEUGEOT77,0%
FIAT44,0%
MERCEDES-BENZ44,0%
TOYOTA44,0%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA33,0%
DAEWOO22,0%
ALFA ROMEO11,0%
BMW11,0%
CHEVROLET11,0%
DAIHATSU11,0%
KIA11,0%
MITSUBISHI11,0%
NISSAN11,0%
VOLVO11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.