Înmatriculări în județul Mureș, august 2025

Noi348+197,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare950+7,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.223-4,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri185

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2001: 10 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 18 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 52 rulate, prima înmatriculare2009: 61 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 74 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 65 rulate, prima înmatriculare2015: 55 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 40 rulate, prima înmatriculare2021: 22 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 73 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 274 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001010
200106
2002011
2003018
2004021
2005030
2006036
2007053
2008052
2009061
2010063
2011074
2012066
2013063
2014065
2015055
2016052
2017051
2018036
2019030
2020040
2021022
2022020
202318
2024737
20252740

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA24418,8%
VOLKSWAGEN22517,3%
AUDI1239,5%
RENAULT997,6%
BMW886,8%
FORD655,0%
SKODA614,7%
HYUNDAI483,7%
MERCEDES-BENZ483,7%
OPEL453,5%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA382,9%
VOLVO332,5%
NISSAN282,2%
SEAT272,1%
PEUGEOT231,8%
MAZDA161,2%
SUZUKI161,2%
MITSUBISHI90,7%
KIA80,6%
MG70,5%
CITROEN60,5%
FIAT40,3%
GEELY40,3%
HONDA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
LAND ROVER30,2%
PORSCHE30,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
BAIC, BEIJING10,1%
BYD10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER13910,7%
VOLKSWAGEN GOLF695,3%
AUDI A4453,5%
DACIA BIGSTER433,3%
VOLKSWAGEN PASSAT352,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN322,5%
RENAULT CLIO282,2%
BMW SERIA 5241,8%
DACIA LOGAN241,8%
SKODA OCTAVIA231,8%
Toate (245)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6221,7%
AUDI A3211,6%
BMW SERIA 3191,5%
DACIA SANDERO191,5%
RENAULT MEGANE181,4%
SKODA FABIA181,4%
NISSAN QASHQAI171,3%
FORD FOCUS161,2%
OPEL ASTRA161,2%
DACIA JOGGER151,2%
FORD KUGA151,2%
HYUNDAI TUCSON141,1%
VOLKSWAGEN TOURAN141,1%
HYUNDAI KONA131,0%
VOLKSWAGEN POLO131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,9%
VOLVO XC60120,9%
BMW SERIA 1110,8%
BMW X3110,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E110,8%
RENAULT CAPTUR100,8%
TOYOTA C-HR100,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,8%
AUDI A590,7%
AUDI Q590,7%
BMW X190,7%
OPEL CORSA90,7%
SEAT LEON90,7%
RENAULT ARKANA80,6%
RENAULT KADJAR80,6%
SUZUKI GRAND VITARA80,6%
TOYOTA RAV480,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,6%
VOLVO XC9080,6%
FORD MONDEO70,5%
HYUNDAI I3070,5%
RENAULT SCENIC70,5%
RENAULT SYMBIOZ70,5%
TOYOTA YARIS70,5%
SEAT IBIZA60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLKSWAGEN T-ROC60,5%
AUDI Q350,4%
MG ZS50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
PEUGEOT 300850,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SUZUKI VITARA50,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLVO XC4050,4%
BMW X540,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD TRANSIT CUSTOM40,3%
HYUNDAI INSTER40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ GLC40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
NISSAN JUKE40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL INSIGNIA40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SKODA SUPERB40,3%
VOLVO V4040,3%
AUDI A130,2%
CITROEN C430,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD PUMA30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA 230,2%
MAZDA 330,2%
MAZDA 630,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
OPEL GRANDLAND30,2%
OPEL VIVARO30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 50830,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
TOYOTA PROACE30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,2%
AUDI Q720,2%
AUDI S520,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
DS DS720,2%
FIAT 60020,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL COMBO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BAIC, BEIJING BJ6010,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X610,1%
BMW XM10,1%
BYD ATTO 310,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV55242,5%
Compacte (C)23318,0%
Mici (B)15311,8%
Medii (D)14411,1%
Monovolume (MPV)1148,8%
Mari și de lux (E)655,0%
Mini (A)151,2%
Sport120,9%
Utilitare70,5%
Neclasificate30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95073,2%
Noi34826,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65450,4%
Benzină29422,7%
Hibrid28622,0%
GPL433,3%
Electric211,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică99576,7%
Companie30323,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54041,6%
Berlină cu hayon39530,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22617,4%
Berlină1158,9%
Cabriolet120,9%
Cupeu100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34126,3%
75-109 kW54942,3%
110-149 kW30623,6%
150-219 kW655,0%
220 kW și peste161,2%
Necompletat211,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc927,1%
1000-1399 cmc19114,7%
1400-1599 cmc38429,6%
1600-1999 cmc50739,1%
2000-2999 cmc1007,7%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat211,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31525,8%
AUDI13310,9%
BMW1159,4%
DACIA877,1%
OPEL776,3%
FORD766,2%
MERCEDES-BENZ584,7%
SKODA534,3%
RENAULT423,4%
TOYOTA373,0%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,3%
HYUNDAI272,2%
NISSAN201,6%
SUZUKI201,6%
MAZDA151,2%
SEAT151,2%
FIAT141,1%
VOLVO131,1%
MITSUBISHI110,9%
CITROEN100,8%
LAND ROVER80,7%
MINI60,5%
HONDA50,4%
SMART50,4%
ALFA ROMEO40,3%
DAEWOO40,3%
KIA40,3%
PORSCHE40,3%
CHEVROLET30,2%
DAIHATSU30,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15583,8%
Export3016,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4021,6%
DACIA3820,5%
FORD2312,4%
OPEL2111,4%
AUDI137,0%
RENAULT137,0%
SKODA73,8%
SEAT63,2%
BMW42,2%
DAEWOO31,6%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT31,6%
TOYOTA31,6%
MERCEDES-BENZ21,1%
PEUGEOT21,1%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
HYUNDAI10,5%
MAZDA10,5%
NISSAN10,5%
ROVER10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.