Înmatriculări în județul Vrancea, august 2025

Noi65+38,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare471+7,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări999+23,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri52

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 19 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2025: 51 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200102
200204
200303
200404
200508
2006014
2007029
2008025
2009023
2010033
2011030
2012030
2013027
2014042
2015028
2016030
2017027
2018019
2019030
2020025
2021019
202208
202303
2024140
2025510

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9617,9%
AUDI5510,3%
RENAULT509,3%
BMW427,8%
DACIA326,0%
FORD326,0%
TOYOTA254,7%
MERCEDES-BENZ234,3%
HYUNDAI224,1%
SKODA224,1%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL213,9%
NISSAN193,5%
VOLVO152,8%
PEUGEOT142,6%
CITROEN71,3%
FIAT71,3%
MAZDA71,3%
SEAT61,1%
KIA50,9%
MG50,9%
SMART50,9%
SUZUKI50,9%
LEXUS40,7%
HONDA30,6%
JEEP30,6%
MITSUBISHI30,6%
LAND ROVER20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DS10,2%
JAGUAR10,2%
PORSCHE10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF244,5%
VOLKSWAGEN PASSAT244,5%
FORD FOCUS183,4%
RENAULT MEGANE183,4%
AUDI A4163,0%
BMW SERIA 3152,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,6%
AUDI A6132,4%
DACIA DUSTER132,4%
NISSAN QASHQAI132,4%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA132,4%
DACIA LOGAN122,2%
OPEL ASTRA112,1%
AUDI Q591,7%
BMW SERIA 591,7%
AUDI A371,3%
HYUNDAI TUCSON71,3%
FORD KUGA61,1%
HYUNDAI I3061,1%
RENAULT CLIO61,1%
RENAULT KADJAR61,1%
RENAULT SCENIC61,1%
TOYOTA RAV461,1%
TOYOTA YARIS CROSS61,1%
VOLKSWAGEN POLO61,1%
DACIA SANDERO50,9%
KIA SPORTAGE50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
OPEL CORSA50,9%
RENAULT KOLEOS50,9%
SKODA KODIAQ50,9%
TOYOTA C-HR50,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
VOLVO XC6050,9%
AUDI A540,7%
BMW X140,7%
BMW X340,7%
BMW X540,7%
HYUNDAI KONA40,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,7%
PEUGEOT 30840,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
BMW SERIA 230,6%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI BAYON30,6%
LEXUS NX30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
OPEL ZAFIRA TOURER30,6%
PEUGEOT 300830,6%
RENAULT CAPTUR30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
SEAT LEON30,6%
TOYOTA COROLLA30,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLVO V4030,6%
AUDI Q220,4%
AUDI Q320,4%
FIAT 50020,4%
FORD FIESTA20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MG HS20,4%
MG ZS20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SMART FORFOUR20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC4020,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW XM10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C510,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DS DS510,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT UNO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HONDA ZR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR SOVEREIGN10,2%
JEEP AVENGER10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE 91110,2%
RENAULT ESPACE10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART ELECTRIC DRIVE10,2%
SMART EQ FORTWO10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19135,6%
Compacte (C)13224,6%
Medii (D)7914,7%
Mici (B)468,6%
Monovolume (MPV)438,0%
Mari și de lux (E)295,4%
Mini (A)81,5%
Neclasificate40,7%
Sport30,6%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare47187,9%
Noi6512,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33261,9%
Benzină12222,8%
Hibrid6411,9%
GPL112,1%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică47288,1%
Companie6411,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26749,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10319,2%
Berlină cu hayon9217,2%
Berlină6512,1%
Cupeu61,1%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10519,6%
75-109 kW23243,3%
110-149 kW15328,5%
150-219 kW356,5%
220 kW și peste40,7%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc254,7%
1000-1399 cmc7213,4%
1400-1599 cmc16029,9%
1600-1999 cmc21540,1%
2000-2999 cmc539,9%
3000 cmc și peste40,7%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21521,5%
AUDI979,7%
BMW959,5%
DACIA929,2%
OPEL747,4%
FORD737,3%
SKODA474,7%
MERCEDES-BENZ444,4%
RENAULT424,2%
FIAT292,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI242,4%
PEUGEOT222,2%
TOYOTA171,7%
CITROEN121,2%
NISSAN121,2%
VOLVO121,2%
CHEVROLET90,9%
LAND ROVER80,8%
MAZDA80,8%
MITSUBISHI80,8%
SEAT80,8%
SUZUKI80,8%
ALFA ROMEO60,6%
HONDA60,6%
DAEWOO50,5%
PORSCHE50,5%
KIA30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
JAGUAR20,2%
DAIHATSU10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MAN10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SATURN10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3873,1%
Export1426,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1325,0%
DACIA1121,2%
OPEL47,7%
RENAULT47,7%
FORD35,8%
PEUGEOT35,8%
AUDI23,8%
BMW23,8%
NISSAN23,8%
TOYOTA23,8%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO11,9%
FIAT11,9%
LANCIA11,9%
MERCEDES-BENZ11,9%
SKODA11,9%
VAUXHALL11,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.