Înmatriculări în județul Galați, august 2025

Noi204+104,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare699+16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.359-5,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri254

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 54 rulate, prima înmatriculare2015: 46 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 42 rulate, prima înmatriculare2020: 41 rulate, prima înmatriculare2021: 39 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 34 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 170 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200102
200208
200305
200406
200506
2006019
2007032
2008028
2009040
2010036
2011049
2012050
2013038
2014054
2015046
2016041
2017036
2018032
2019042
2020041
2021039
2022017
2023016
2024347
20251700

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15917,6%
DACIA9710,7%
BMW9410,4%
RENAULT667,3%
AUDI637,0%
MERCEDES-BENZ515,6%
FORD485,3%
TOYOTA444,9%
HYUNDAI434,8%
SKODA343,8%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL313,4%
NISSAN202,2%
PEUGEOT192,1%
SEAT151,7%
VOLVO151,7%
KIA141,6%
FIAT131,4%
MAZDA101,1%
MG101,1%
TESLA80,9%
SUZUKI70,8%
MITSUBISHI60,7%
CITROEN50,6%
HONDA50,6%
PORSCHE40,4%
LAND ROVER30,3%
SSANGYONG30,3%
CUPRA20,2%
SMART20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DFSK10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT485,4%
DACIA DUSTER444,9%
VOLKSWAGEN GOLF384,2%
DACIA LOGAN262,9%
AUDI A4232,6%
BMW SERIA 3222,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,3%
TOYOTA COROLLA192,1%
HYUNDAI TUCSON171,9%
RENAULT MEGANE171,9%
Toate (209)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5161,8%
FORD FOCUS161,8%
FORD KUGA161,8%
SKODA OCTAVIA161,8%
DACIA SANDERO151,7%
NISSAN QASHQAI151,7%
BMW X3131,5%
OPEL ASTRA131,5%
AUDI A6111,2%
HYUNDAI KONA111,2%
TOYOTA YARIS CROSS101,1%
VOLKSWAGEN CC101,1%
VOLKSWAGEN TOURAN101,1%
MERCEDES-BENZ GLC91,0%
AUDI A380,9%
AUDI Q580,9%
BMW X180,9%
DACIA BIGSTER80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
MG ZS80,9%
VOLKSWAGEN POLO80,9%
BMW X570,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,8%
PEUGEOT 50870,8%
RENAULT KADJAR70,8%
TOYOTA RAV470,8%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
RENAULT CLIO60,7%
RENAULT SCENIC60,7%
SEAT LEON60,7%
VOLVO XC6060,7%
BMW SERIA 450,6%
BMW X650,6%
FORD PUMA50,6%
KIA CEED50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
TESLA MODEL 350,6%
TOYOTA C-HR50,6%
BMW SERIA 140,4%
FIAT PUNTO40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
OPEL CORSA40,4%
OPEL ZAFIRA TOURER40,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SKODA FABIA40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
AUDI A530,3%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
FIAT FREEMONT30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I3030,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SEAT ATECA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA KAROQ30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW X220,2%
BMW X420,2%
CITROEN C520,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MG HS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO V7020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI S410,1%
BMW M410,1%
BMW M810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X710,1%
BMW XM10,1%
CHRYSLER 30010,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DFSK E510,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD FIESTA10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA CR-V10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35239,0%
Compacte (C)17919,8%
Medii (D)16017,7%
Mici (B)859,4%
Monovolume (MPV)546,0%
Mari și de lux (E)465,1%
Neclasificate101,1%
Mini (A)91,0%
Sport40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69977,4%
Noi20422,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44849,6%
Benzină20222,4%
Hibrid20022,1%
GPL303,3%
Electric232,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81590,3%
Companie889,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38442,5%
Berlină cu hayon18019,9%
Berlină17018,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15617,3%
Cupeu80,9%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16017,7%
75-109 kW34438,1%
110-149 kW30033,2%
150-219 kW465,1%
220 kW și peste303,3%
Necompletat232,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc606,6%
1000-1399 cmc9510,5%
1400-1599 cmc25928,7%
1600-1999 cmc35739,5%
2000-2999 cmc10011,1%
3000 cmc și peste91,0%
Necompletat232,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28621,0%
AUDI1299,5%
DACIA1279,3%
BMW1148,4%
RENAULT997,3%
OPEL967,1%
FORD936,8%
MERCEDES-BENZ876,4%
SKODA705,2%
PEUGEOT282,1%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI272,0%
SEAT251,8%
FIAT231,7%
MAZDA201,5%
TOYOTA191,4%
KIA181,3%
VOLVO171,3%
CITROEN100,7%
NISSAN90,7%
PORSCHE90,7%
HONDA70,5%
LAND ROVER70,5%
SUZUKI60,4%
CHEVROLET40,3%
JAGUAR40,3%
JEEP40,3%
SMART40,3%
DAEWOO30,2%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CUPRA20,1%
SUBARU20,1%
TESLA20,1%
CHRYSLER10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22488,2%
Export2811,0%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4316,9%
VOLKSWAGEN3714,6%
FORD3513,8%
DACIA2710,6%
BMW166,3%
RENAULT155,9%
SKODA124,7%
DAEWOO103,9%
AUDI83,1%
CITROEN83,1%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,4%
PEUGEOT62,4%
MERCEDES-BENZ52,0%
NISSAN41,6%
CHEVROLET31,2%
ALFA ROMEO20,8%
HONDA20,8%
KIA20,8%
SEAT20,8%
CHRYSLER10,4%
HYUNDAI10,4%
JAGUAR10,4%
JEEP10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.