Noi 989 +16,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 6.436 +8,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 12.765 +2,9% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 950 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 2001: 1 noi < 2001: 72 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 noi 2001: 32 rulate, prima înmatriculare 2002: 63 rulate, prima înmatriculare 2003: 103 rulate, prima înmatriculare 2004: 173 rulate, prima înmatriculare 2005: 251 rulate, prima înmatriculare 2006: 350 rulate, prima înmatriculare 2007: 451 rulate, prima înmatriculare 2008: 509 rulate, prima înmatriculare 2009: 618 rulate, prima înmatriculare 2010: 541 rulate, prima înmatriculare 2011: 606 rulate, prima înmatriculare 2012: 467 rulate, prima înmatriculare 2013: 363 rulate, prima înmatriculare 2014: 317 rulate, prima înmatriculare 2015: 294 rulate, prima înmatriculare 2016: 255 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 208 rulate, prima înmatriculare 2018: 165 rulate, prima înmatriculare 2019: 167 rulate, prima înmatriculare 2020: 160 rulate, prima înmatriculare 2021: 153 rulate, prima înmatriculare 2022: 58 rulate, prima înmatriculare 2023: 28 rulate, prima înmatriculare 2024: 45 noi 2024: 29 rulate, prima înmatriculare 2025: 941 noi 2025: 3 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 1 72 2001 1 32 2002 0 63 2003 0 103 2004 0 173 2005 0 251 2006 0 350 2007 0 451 2008 0 509 2009 0 618 2010 0 541 2011 0 606 2012 0 467 2013 0 363 2014 0 317 2015 0 294 2016 0 255 2017 1 208 2018 0 165 2019 0 167 2020 0 160 2021 0 153 2022 0 58 2023 0 28 2024 45 29 2025 941 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.852 24,9% PASSAT 1.546 20,8% TIGUAN 870 11,7% POLO 663 8,9% TOURAN 434 5,8% TOUAREG 265 3,6% GOLF PLUS 213 2,9% TAIGO 209 2,8% SHARAN 206 2,8% CC 203 2,7%
Toate (39) Modele: valoare, vehicule, cotă CADDY 193 2,6% TRANSPORTER 155 2,1% T-ROC 89 1,2% JETTA 83 1,1% ARTEON 60 0,8% T-CROSS 56 0,8% MULTIVAN 53 0,7% CARAVELLE 43 0,6% TAYRON 43 0,6% EOS 41 0,6% GOLF SPORTSVAN 25 0,3% SCIROCCO 18 0,2% ID 4 16 0,2% BORA 12 0,2% Model necompletat 10 0,1% UP 10 0,1% LUPO 9 0,1% FOX 8 0,1% ID 3 8 0,1% PHAETON 8 0,1% NEW BEETLE 6 0,1% ID 7 5 0,1% BEETLE 3 0,0% CRAFTER 2 0,0% GOLF GTE 2 0,0% ID 5 2 0,0% ID BUZZ 2 0,0% CALIFORNIA 1 0,0% GOLF VARIANT 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.958 26,4% Medii (D) 1.814 24,4% SUV 1.550 20,9% Monovolume (MPV) 1.325 17,8% Mici (B) 663 8,9% Sport 68 0,9% Mini (A) 27 0,4% Neclasificate 10 0,1% Mari și de lux (E) 8 0,1% Utilitare 2 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 922 12,4% Suceava 393 5,3% Bihor 340 4,6% Timiș 294 4,0% Cluj 274 3,7% Mureș 250 3,4% Iași 233 3,1% Dolj 228 3,1% Prahova 227 3,1% Arad 212 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 197 2,7% Constanța 197 2,7% Neamț 186 2,5% Brașov 182 2,5% Ilfov 182 2,5% Botoșani 178 2,4% Sălaj 174 2,3% Alba 173 2,3% Sibiu 173 2,3% Argeș 170 2,3% Dâmbovița 166 2,2% Hunedoara 141 1,9% Bistrița-Năsăud 137 1,8% Mehedinți 136 1,8% Maramureș 135 1,8% Satu Mare 134 1,8% Vâlcea 132 1,8% Galați 131 1,8% Caraș-Severin 126 1,7% Gorj 122 1,6% Harghita 109 1,5% Olt 106 1,4% Vaslui 103 1,4% Vrancea 100 1,3% Buzău 92 1,2% Covasna 78 1,1% Ialomița 57 0,8% Teleorman 57 0,8% Brăila 54 0,7% Giurgiu 54 0,7% Tulcea 36 0,5% Călărași 34 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 6.436 86,7% Noi 989 13,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 5.015 67,5% Benzină 2.039 27,5% Hibrid 325 4,4% Electric 39 0,5% GPL 6 0,1% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 6.218 83,7% Companie 1.207 16,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 4.892 65,9% Berlină cu hayon 1.046 14,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 783 10,5% Berlină 635 8,6% Cabriolet 51 0,7% Cupeu 18 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.143 15,4% 75-109 kW 3.956 53,3% 110-149 kW 1.928 26,0% 150-219 kW 333 4,5% 220 kW și peste 29 0,4% Necompletat 36 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 414 5,6% 1000-1399 cmc 1.226 16,5% 1400-1599 cmc 1.396 18,8% 1600-1999 cmc 4.014 54,1% 2000-2999 cmc 332 4,5% 3000 cmc și peste 4 0,1% Necompletat 39 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.