Înmatriculări în județul Olt, iulie 2025

Noi98+133,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare616+37,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.315+8,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri49

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 32 rulate, prima înmatriculare2008: 32 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 18 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 13 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 85 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200105
200102
200203
200305
2004011
2005019
2006022
2007032
2008032
2009046
2010032
2011043
2012063
2013045
2014050
2015028
2016038
2017029
2018015
2019038
2020018
2021026
202206
202302
2024134
2025852

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10614,8%
DACIA8812,3%
BMW8511,9%
RENAULT8411,8%
AUDI608,4%
SKODA395,5%
MERCEDES-BENZ365,0%
OPEL304,2%
FORD283,9%
PEUGEOT273,8%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO172,4%
TOYOTA152,1%
NISSAN142,0%
HYUNDAI131,8%
SEAT101,4%
CITROEN81,1%
MAZDA60,8%
SUZUKI60,8%
LAND ROVER50,7%
KIA40,6%
MG40,6%
PORSCHE40,6%
JAGUAR30,4%
MITSUBISHI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
DS20,3%
FIAT20,3%
HONDA20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE436,0%
DACIA LOGAN365,1%
VOLKSWAGEN PASSAT344,8%
BMW SERIA 3324,5%
VOLKSWAGEN GOLF294,1%
DACIA DUSTER253,5%
SKODA OCTAVIA233,2%
AUDI A4202,8%
BMW SERIA 5182,5%
OPEL ASTRA182,5%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 1162,3%
AUDI A6131,8%
DACIA SANDERO121,7%
AUDI A5111,5%
FORD FOCUS111,5%
NISSAN QASHQAI111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
SKODA SUPERB101,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,3%
RENAULT KADJAR81,1%
VOLKSWAGEN TOURAN81,1%
FORD FIESTA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
RENAULT TALISMAN71,0%
SEAT LEON71,0%
VOLKSWAGEN POLO71,0%
AUDI A360,8%
DACIA LODGY60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
RENAULT LAGUNA60,8%
BMW X550,7%
HYUNDAI KONA50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
OPEL CORSA50,7%
PEUGEOT 300850,7%
VOLVO XC6050,7%
AUDI Q540,6%
BMW X340,6%
DACIA BIGSTER40,6%
FORD KUGA40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO V6040,6%
BMW X130,4%
DACIA DOKKER30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MG ZS30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 20830,4%
PORSCHE PANAMERA30,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SKODA FABIA30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C5 AIRCROSS20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DS DS720,3%
FIAT TIPO20,3%
FORD EXPLORER20,3%
FORD PUMA20,3%
JAGUAR XF20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT 50820,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA AYGO20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD MONDEO10,1%
GEELY COOLRAY10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MG HS10,1%
MINI COOPER10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
NISSAN JUKE10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT 30610,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 60710,1%
PEUGEOT 80710,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT ARKANA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19226,9%
Compacte (C)18626,1%
Medii (D)14620,4%
Mici (B)9112,7%
Mari și de lux (E)486,7%
Monovolume (MPV)425,9%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%
Mini (A)20,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61686,3%
Noi9813,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44662,5%
Benzină14920,9%
Hibrid7810,9%
GPL354,9%
Electric60,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65091,0%
Companie649,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29941,9%
Berlină16523,1%
Berlină cu hayon14320,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9012,6%
Cupeu91,3%
Cabriolet81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14720,6%
75-109 kW32745,8%
110-149 kW17925,1%
150-219 kW446,2%
220 kW și peste111,5%
Necompletat60,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc598,3%
1000-1399 cmc7610,6%
1400-1599 cmc22030,8%
1600-1999 cmc27838,9%
2000-2999 cmc709,8%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat60,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26119,8%
DACIA16412,5%
BMW16012,2%
OPEL15912,1%
AUDI967,3%
FORD816,2%
RENAULT765,8%
SKODA675,1%
MERCEDES-BENZ524,0%
PEUGEOT312,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT181,4%
SEAT151,1%
HYUNDAI141,1%
CHEVROLET120,9%
DAEWOO120,9%
CITROEN100,8%
NISSAN100,8%
TOYOTA90,7%
LAND ROVER80,6%
SUZUKI80,6%
MAZDA70,5%
VOLVO60,5%
HONDA50,4%
MITSUBISHI40,3%
SMART40,3%
ALFA ROMEO30,2%
KIA30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
JEEP20,2%
SSANGYONG20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3877,6%
Export1122,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1020,4%
OPEL510,2%
DAEWOO48,2%
VOLKSWAGEN48,2%
AUDI36,1%
BMW36,1%
FORD36,1%
MERCEDES-BENZ36,1%
RENAULT24,1%
SKODA24,1%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO24,1%
CHEVROLET12,0%
LAND ROVER12,0%
MITSUBISHI12,0%
NISSAN12,0%
PEUGEOT12,0%
PORSCHE12,0%
ROVER12,0%
TESLA12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.