Înmatriculări în județul Dâmbovița, iulie 2025

Noi150+89,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare738+23,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.556+14,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri100

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 59 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 66 rulate, prima înmatriculare2014: 74 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 30 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 26 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 124 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200105
200201
200304
200409
200508
2006021
2007017
2008039
2009053
2010047
2011059
2012050
2013066
2014074
2015052
2016038
2017037
2018044
2019029
2020033
2021030
2022012
202304
2024262
20251241

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16618,7%
DACIA11513,0%
BMW849,5%
RENAULT748,3%
AUDI606,8%
SKODA576,4%
MERCEDES-BENZ455,1%
HYUNDAI434,8%
FORD364,1%
OPEL323,6%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN273,0%
SEAT212,4%
PEUGEOT192,1%
TOYOTA161,8%
VOLVO161,8%
SUZUKI131,5%
KIA121,4%
MAZDA121,4%
CITROEN70,8%
MG70,8%
MITSUBISHI60,7%
FIAT40,5%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN515,8%
VOLKSWAGEN GOLF495,5%
VOLKSWAGEN PASSAT394,4%
BMW SERIA 3343,8%
DACIA DUSTER313,5%
SKODA OCTAVIA283,2%
RENAULT MEGANE262,9%
AUDI A4242,7%
VOLKSWAGEN POLO212,4%
DACIA SANDERO202,3%
Toate (181)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON202,3%
RENAULT CLIO202,3%
NISSAN QASHQAI192,1%
BMW SERIA 5131,5%
OPEL ASTRA131,5%
RENAULT KADJAR131,5%
SEAT LEON131,5%
VOLKSWAGEN CC131,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,4%
FORD FOCUS111,2%
BMW X1101,1%
BMW X3101,1%
FORD KUGA101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
SKODA FABIA101,1%
OPEL CORSA91,0%
AUDI A380,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,9%
PEUGEOT 300870,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
AUDI A660,7%
DACIA LODGY60,7%
MAZDA CX-560,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
AUDI Q550,6%
BMW SERIA 150,6%
DACIA DOKKER50,6%
HYUNDAI I3050,6%
HYUNDAI KONA50,6%
KIA XCEED50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
NISSAN JUKE50,6%
SKODA KODIAQ50,6%
SKODA SUPERB50,6%
VOLKSWAGEN ARTEON50,6%
VOLVO V4050,6%
AUDI A540,5%
AUDI Q340,5%
FORD MONDEO40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
KIA SPORTAGE40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
MG HS40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SKODA RAPID40,5%
SUZUKI VITARA40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
VOLVO XC9040,5%
AUDI A730,3%
BMW X530,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MG ZS30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD FIESTA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI I4020,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA RAV420,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC6020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q210,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW Z410,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI ATOS10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
KIA EV610,1%
KIA NIRO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER EVOQUE10,1%
LEXUS CT10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27030,4%
Compacte (C)21724,4%
Mici (B)15117,0%
Medii (D)14616,4%
Monovolume (MPV)586,5%
Mari și de lux (E)283,2%
Mini (A)80,9%
Neclasificate40,5%
Utilitare40,5%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73883,1%
Noi15016,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47052,9%
Benzină24827,9%
Hibrid11713,2%
GPL465,2%
Electric70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81792,0%
Companie718,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39344,3%
Berlină cu hayon16818,9%
Berlină16718,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15016,9%
Cupeu80,9%
Cabriolet20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21824,5%
75-109 kW38443,2%
110-149 kW23126,0%
150-219 kW394,4%
220 kW și peste91,0%
Necompletat70,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc889,9%
1000-1399 cmc13815,5%
1400-1599 cmc27931,4%
1600-1999 cmc31034,9%
2000-2999 cmc627,0%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29218,8%
DACIA16910,9%
BMW16510,6%
OPEL15510,0%
SKODA1368,7%
AUDI1107,1%
FORD1046,7%
RENAULT865,5%
MERCEDES-BENZ714,6%
PEUGEOT432,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT372,4%
HYUNDAI251,6%
NISSAN191,2%
TOYOTA161,0%
KIA140,9%
MAZDA140,9%
FIAT130,8%
VOLVO120,8%
CITROEN80,5%
PORSCHE80,5%
LAND ROVER70,4%
CHEVROLET60,4%
HONDA60,4%
DAEWOO50,3%
MINI50,3%
MITSUBISHI50,3%
SUZUKI40,3%
JEEP30,2%
SSANGYONG30,2%
CHRYSLER20,1%
JAGUAR20,1%
SMART20,1%
TESLA20,1%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6868,0%
Export3232,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2020,0%
OPEL1111,0%
BMW1010,0%
DACIA1010,0%
FORD1010,0%
AUDI88,0%
SKODA55,0%
MERCEDES-BENZ44,0%
DAEWOO33,0%
FIAT33,0%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT33,0%
HONDA22,0%
SEAT22,0%
VOLVO22,0%
CHEVROLET11,0%
CITROEN11,0%
HYUNDAI11,0%
NISSAN11,0%
PEUGEOT11,0%
PORSCHE11,0%
VAUXHALL11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.