Înmatriculări în județul Neamț, iulie 2025

Noi112+69,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare744+14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.073+2,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri168

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 52 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 64 rulate, prima înmatriculare2013: 51 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 44 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 37 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 23 noi2025: 89 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200109
200101
200205
2003014
2004017
2005024
2006029
2007052
2008049
2009049
2010061
2011062
2012064
2013051
2014036
2015041
2016044
2017029
2018019
2019037
2020019
2021016
202209
202306
2024230
2025891

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18621,7%
AUDI738,5%
BMW667,7%
DACIA657,6%
RENAULT516,0%
FORD495,7%
MERCEDES-BENZ445,1%
SKODA424,9%
OPEL344,0%
NISSAN333,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA333,9%
HYUNDAI252,9%
SEAT202,3%
VOLVO202,3%
SUZUKI141,6%
CITROEN131,5%
KIA121,4%
PEUGEOT121,4%
MAZDA111,3%
MITSUBISHI101,2%
FIAT80,9%
LEXUS60,7%
LAND ROVER50,6%
MG40,5%
HONDA30,4%
JEEP30,4%
SMART30,4%
CHEVROLET20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DFSK10,1%
LYNK&CO10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF526,1%
VOLKSWAGEN PASSAT404,7%
DACIA DUSTER333,9%
AUDI A4323,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN323,7%
NISSAN QASHQAI232,7%
FORD FOCUS192,2%
OPEL ASTRA172,0%
SKODA OCTAVIA161,9%
AUDI A6151,8%
Toate (201)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3151,8%
RENAULT MEGANE151,8%
VOLKSWAGEN TOURAN151,8%
BMW SERIA 5141,6%
DACIA LOGAN141,6%
RENAULT CLIO131,5%
SEAT IBIZA121,4%
HYUNDAI TUCSON111,3%
SKODA FABIA111,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,2%
AUDI A391,1%
BMW SERIA 191,1%
BMW X191,1%
DACIA SANDERO91,1%
TOYOTA YARIS CROSS91,1%
BMW X380,9%
AUDI Q570,8%
FORD MONDEO70,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
DACIA BIGSTER60,7%
FORD FIESTA60,7%
HYUNDAI IX3560,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
VOLVO XC6060,7%
BMW X550,6%
FORD KUGA50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
NISSAN QASHQAI+250,6%
OPEL MOKKA50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
SUZUKI S-CROSS50,6%
AUDI Q340,5%
CITROEN C340,5%
FIAT PUNTO40,5%
KIA CEED40,5%
LEXUS NX40,5%
MAZDA 340,5%
MAZDA CX-540,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT CAPTUR40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SKODA SUPERB40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,5%
AUDI Q730,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MG ZS30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL CORSA30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO XC4030,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW SERIA 420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA JOGGER20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA NIRO20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A510,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S610,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS410,1%
DACIA LODGY10,1%
DFSK E510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA CARENS10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32237,6%
Compacte (C)19022,2%
Medii (D)12514,6%
Mici (B)9511,1%
Monovolume (MPV)687,9%
Mari și de lux (E)394,6%
Mini (A)80,9%
Utilitare60,7%
Sport20,2%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74486,9%
Noi11213,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină54363,4%
Benzină18721,8%
Hibrid10312,0%
GPL192,2%
Electric40,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică77090,0%
Companie8610,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41047,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17520,4%
Berlină cu hayon15117,6%
Berlină10812,6%
Cabriolet101,2%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17520,4%
75-109 kW41047,9%
110-149 kW22225,9%
150-219 kW323,7%
220 kW și peste131,5%
Necompletat40,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc445,1%
1000-1399 cmc10412,1%
1400-1599 cmc23227,1%
1600-1999 cmc39646,3%
2000-2999 cmc738,5%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat40,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26825,0%
AUDI948,8%
BMW918,5%
RENAULT716,6%
SKODA716,6%
DACIA646,0%
FORD625,8%
MERCEDES-BENZ585,4%
OPEL534,9%
SEAT292,7%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI252,3%
TOYOTA222,1%
PEUGEOT181,7%
SUZUKI161,5%
FIAT151,4%
NISSAN151,4%
VOLVO141,3%
CITROEN111,0%
MAZDA111,0%
KIA80,7%
MITSUBISHI80,7%
JEEP60,6%
LAND ROVER60,6%
HONDA50,5%
ALFA ROMEO40,4%
CHEVROLET40,4%
DAEWOO30,3%
PORSCHE30,3%
BUICK20,2%
DODGE20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MCLAREN10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11769,6%
Export5130,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3722,0%
VOLKSWAGEN3017,9%
OPEL1810,7%
RENAULT1810,7%
FORD106,0%
AUDI74,2%
SEAT74,2%
FIAT53,0%
MERCEDES-BENZ53,0%
BMW42,4%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT42,4%
SKODA42,4%
CITROEN31,8%
DAEWOO31,8%
TOYOTA21,2%
VOLVO21,2%
ALFA ROMEO10,6%
CHEVROLET10,6%
HYUNDAI10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
NISSAN10,6%
SMART10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.