Înmatriculări în județul Vaslui, iulie 2025

Noi58+45,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare462+8,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări980+8,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 30 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 34 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 42 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200101
200203
200305
200407
2005011
2006020
2007024
2008035
2009030
2010030
2011046
2012036
2013026
2014034
2015028
2016028
2017013
2018122
2019010
2020123
2021018
202207
202302
2024142
2025420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10319,8%
AUDI438,3%
RENAULT428,1%
BMW417,9%
DACIA366,9%
SKODA265,0%
TOYOTA265,0%
FORD244,6%
MERCEDES-BENZ234,4%
HYUNDAI214,0%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL214,0%
VOLVO193,7%
PEUGEOT142,7%
SEAT122,3%
KIA112,1%
NISSAN112,1%
SUZUKI112,1%
CITROEN71,3%
MAZDA61,2%
SSANGYONG61,2%
FIAT30,6%
DS20,4%
PORSCHE20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
LAND ROVER10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT316,0%
VOLKSWAGEN GOLF265,0%
AUDI A4234,4%
DACIA DUSTER163,1%
SKODA OCTAVIA142,7%
DACIA LOGAN122,3%
RENAULT MEGANE122,3%
VOLVO XC60112,1%
BMW SERIA 591,7%
VOLKSWAGEN POLO91,7%
Toate (161)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN91,7%
AUDI A681,5%
BMW X381,5%
FORD FOCUS81,5%
OPEL ASTRA81,5%
HYUNDAI I3071,3%
RENAULT CLIO71,3%
BMW SERIA 361,2%
DACIA SANDERO61,2%
NISSAN QASHQAI61,2%
RENAULT KADJAR61,2%
SEAT IBIZA61,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,2%
BMW X151,0%
KIA SPORTAGE51,0%
PEUGEOT 30851,0%
SUZUKI VITARA51,0%
AUDI A540,8%
BMW SERIA 140,8%
FORD KUGA40,8%
FORD MONDEO40,8%
HYUNDAI IX3540,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ GLC40,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
PEUGEOT 300840,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SKODA KAROQ40,8%
SKODA SUPERB40,8%
SSANGYONG TIVOLI40,8%
TOYOTA AURIS40,8%
TOYOTA C-HR40,8%
TOYOTA COROLLA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
TOYOTA YARIS CROSS40,8%
VOLVO XC4040,8%
AUDI A330,6%
KIA CEED30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
MERCEDES-BENZ GLA30,6%
OPEL CORSA30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
RENAULT SCENIC30,6%
RENAULT TALISMAN30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
CITROEN C320,4%
CITROEN C420,4%
DS DS720,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FIESTA20,4%
HYUNDAI IONIQ20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT EXEO20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA KODIAQ20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN TAIGO20,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN JUMPY10,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
INFINITI QX10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
MINI COOPER10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA FABIA10,2%
SKODA YETI10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18034,6%
Compacte (C)11622,3%
Medii (D)9818,8%
Mici (B)5811,2%
Monovolume (MPV)387,3%
Mari și de lux (E)224,2%
Mini (A)30,6%
Sport30,6%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare46288,8%
Noi5811,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31360,2%
Benzină13125,2%
Hibrid6111,7%
GPL101,9%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică49394,8%
Companie275,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25649,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9818,8%
Berlină cu hayon9217,7%
Berlină6913,3%
Cupeu40,8%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9317,9%
75-109 kW24647,3%
110-149 kW14728,3%
150-219 kW234,4%
220 kW și peste61,2%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc305,8%
1000-1399 cmc6312,1%
1400-1599 cmc14127,1%
1600-1999 cmc23645,4%
2000-2999 cmc448,5%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24625,1%
BMW11611,8%
AUDI10911,1%
OPEL818,3%
DACIA808,2%
FORD495,0%
RENAULT424,3%
MERCEDES-BENZ414,2%
SKODA414,2%
SEAT232,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI212,1%
TOYOTA202,0%
NISSAN161,6%
VOLVO141,4%
PEUGEOT131,3%
KIA111,1%
FIAT90,9%
MAZDA60,6%
CITROEN50,5%
SUZUKI50,5%
HONDA40,4%
LAND ROVER30,3%
MITSUBISHI30,3%
CHEVROLET20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
TESLA20,2%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4572,6%
Export1727,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1524,2%
DACIA1016,1%
OPEL812,9%
AUDI58,1%
FORD58,1%
RENAULT34,8%
DAEWOO23,2%
FIAT23,2%
HYUNDAI23,2%
MERCEDES-BENZ23,2%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO23,2%
BMW11,6%
CHEVROLET11,6%
DAIHATSU11,6%
JAGUAR11,6%
NISSAN11,6%
SKODA11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.