Înmatriculări în județul Suceava, iulie 2025

Noi170+39,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.475+28,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.105+33,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri280

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2001: 22 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 26 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 57 rulate, prima înmatriculare2007: 74 rulate, prima înmatriculare2008: 81 rulate, prima înmatriculare2009: 97 rulate, prima înmatriculare2010: 102 rulate, prima înmatriculare2011: 156 rulate, prima înmatriculare2012: 104 rulate, prima înmatriculare2013: 85 rulate, prima înmatriculare2014: 97 rulate, prima înmatriculare2015: 90 rulate, prima înmatriculare2016: 81 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 66 rulate, prima înmatriculare2018: 48 rulate, prima înmatriculare2019: 58 rulate, prima înmatriculare2020: 60 rulate, prima înmatriculare2021: 45 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 40 noi2024: 10 rulate, prima înmatriculare2025: 129 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001022
200105
2002010
2003026
2004030
2005037
2006057
2007074
2008081
2009097
20100102
20110156
20120104
2013085
2014097
2015090
2016081
2017166
2018048
2019058
2020060
2021045
2022017
2023016
20244010
20251291

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN39323,9%
AUDI19111,6%
BMW1257,6%
MERCEDES-BENZ1247,5%
DACIA1026,2%
SKODA754,6%
FORD684,1%
TOYOTA684,1%
VOLVO643,9%
RENAULT633,8%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN613,7%
HYUNDAI452,7%
OPEL362,2%
SEAT321,9%
PEUGEOT291,8%
SUZUKI251,5%
KIA171,0%
MAZDA171,0%
MITSUBISHI171,0%
CITROEN140,9%
LAND ROVER110,7%
FIAT100,6%
ALFA ROMEO80,5%
JEEP60,4%
JAGUAR50,3%
PORSCHE50,3%
MG40,2%
SMART40,2%
CHEVROLET30,2%
HONDA30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
SSANGYONG30,2%
SUBARU30,2%
TESLA30,2%
ASIA10,1%
BAIC, BEIJING10,1%
BYD10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF925,6%
VOLKSWAGEN PASSAT895,4%
AUDI A4764,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN533,2%
DACIA DUSTER493,0%
AUDI A6332,0%
SKODA OCTAVIA332,0%
VOLKSWAGEN POLO332,0%
NISSAN QASHQAI322,0%
BMW SERIA 5311,9%
Toate (254)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3301,8%
FORD FOCUS301,8%
AUDI Q5291,8%
VOLKSWAGEN TOURAN271,6%
VOLVO XC60261,6%
DACIA LOGAN241,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C231,4%
HYUNDAI TUCSON221,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E211,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG211,3%
AUDI A3201,2%
DACIA SANDERO201,2%
RENAULT MEGANE201,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,2%
SKODA FABIA191,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER181,1%
TOYOTA COROLLA181,1%
BMW X3161,0%
OPEL ASTRA161,0%
NISSAN X-TRAIL150,9%
VOLKSWAGEN CADDY150,9%
TOYOTA RAV4140,9%
VOLVO XC90140,9%
VOLKSWAGEN SHARAN120,7%
KIA SPORTAGE110,7%
RENAULT KADJAR110,7%
SEAT IBIZA110,7%
TOYOTA C-HR110,7%
TOYOTA YARIS CROSS110,7%
BMW SERIA 1100,6%
AUDI Q390,5%
DACIA BIGSTER90,5%
MERCEDES-BENZ GLE90,5%
RENAULT CLIO90,5%
BMW X180,5%
FORD KUGA80,5%
HYUNDAI IX3580,5%
SEAT LEON80,5%
SUZUKI S-CROSS80,5%
BMW X570,4%
FORD FIESTA70,4%
FORD S-MAX70,4%
MERCEDES-BENZ GLC70,4%
MITSUBISHI ASX70,4%
OPEL CORSA70,4%
SKODA KODIAQ70,4%
VOLKSWAGEN CC70,4%
AUDI A560,4%
AUDI Q760,4%
MERCEDES-BENZ CLA60,4%
NISSAN JUKE60,4%
RENAULT SCENIC60,4%
SEAT ALHAMBRA60,4%
SKODA SUPERB60,4%
SUZUKI GRAND VITARA60,4%
SUZUKI VITARA60,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,4%
BMW X450,3%
FORD GALAXY50,3%
MAZDA 350,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,3%
MERCEDES-BENZ GLA50,3%
MERCEDES-BENZ ML50,3%
MITSUBISHI OUTLANDER50,3%
NISSAN QASHQAI+250,3%
OPEL ZAFIRA50,3%
PEUGEOT 300850,3%
PEUGEOT 50850,3%
VOLVO XC4050,3%
AUDI A140,2%
BMW SERIA 440,2%
CITROEN C340,2%
FORD MONDEO40,2%
MERCEDES-BENZ GLK40,2%
PEUGEOT 200840,2%
PEUGEOT 20640,2%
RENAULT TRAFIC40,2%
TOYOTA AVENSIS40,2%
TOYOTA YARIS40,2%
VOLKSWAGEN TAIGO40,2%
VOLVO V4040,2%
ALFA ROMEO 15930,2%
BMW SERIA 730,2%
CITROEN C4 PICASSO30,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI KONA30,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
LAND ROVER DISCOVERY30,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MAZDA MX-530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
OPEL VIVARO30,2%
PEUGEOT 20830,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT TALISMAN30,2%
SEAT ATECA30,2%
SKODA ROOMSTER30,2%
SKODA YETI30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLVO S6030,2%
VOLVO S8030,2%
VOLVO V5030,2%
VOLVO V6030,2%
ALFA ROMEO STELVIO20,1%
AUDI A820,1%
AUDI Q820,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW X220,1%
BMW X620,1%
CHEVROLET CAPTIVA20,1%
CITROEN C5 AIRCROSS20,1%
CITROEN DS520,1%
FIAT 50020,1%
FIAT PANDA20,1%
FIAT PUNTO20,1%
FORD C-MAX20,1%
HYUNDAI I2020,1%
JAGUAR E-PACE20,1%
JAGUAR F-PACE20,1%
KIA CEED20,1%
KIA SORENTO20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 620,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MERCEDES-BENZ SLK20,1%
MERCEDES-BENZ VIANO20,1%
MG ZS20,1%
MINI COOPER20,1%
MITSUBISHI LANCER20,1%
OPEL MERIVA20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV59135,9%
Compacte (C)31619,2%
Medii (D)25815,7%
Mici (B)16710,2%
Monovolume (MPV)1569,5%
Mari și de lux (E)1036,3%
Utilitare191,2%
Neclasificate120,7%
Sport120,7%
Mini (A)110,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.47589,7%
Noi17010,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.15870,4%
Benzină26416,0%
Hibrid19011,6%
GPL221,3%
Electric110,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.45488,4%
Companie19111,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break83550,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31619,2%
Berlină cu hayon23314,2%
Berlină22813,9%
Cabriolet191,2%
Cupeu140,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26716,2%
75-109 kW75946,1%
110-149 kW47128,6%
150-219 kW1006,1%
220 kW și peste382,3%
Necompletat100,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc583,5%
1000-1399 cmc1539,3%
1400-1599 cmc37622,9%
1600-1999 cmc82650,2%
2000-2999 cmc21513,1%
3000 cmc și peste60,4%
Necompletat110,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN64130,5%
AUDI28013,3%
BMW1798,5%
MERCEDES-BENZ1456,9%
SKODA1004,8%
DACIA974,6%
FORD924,4%
OPEL723,4%
RENAULT582,8%
VOLVO512,4%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA492,3%
SEAT401,9%
HYUNDAI361,7%
NISSAN351,7%
SUZUKI271,3%
PEUGEOT261,2%
CITROEN190,9%
FIAT190,9%
LAND ROVER180,9%
MAZDA180,9%
MITSUBISHI170,8%
KIA100,5%
HONDA90,4%
CHEVROLET80,4%
SMART70,3%
ALFA ROMEO60,3%
JEEP60,3%
MINI60,3%
PORSCHE50,2%
TESLA50,2%
SUBARU40,2%
LEXUS30,1%
MG30,1%
DAIHATSU20,1%
FERRARI20,1%
BAIC10,0%
CHRYSLER10,0%
DAEWOO10,0%
DODGE10,0%
JAGUAR10,0%
LADA10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
SSANGYONG10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare19870,7%
Export8028,6%
Înmatriculat pentru export20,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6924,6%
DACIA4415,7%
FORD279,6%
OPEL238,2%
AUDI165,7%
BMW155,4%
RENAULT113,9%
MERCEDES-BENZ103,6%
SKODA103,6%
FIAT82,9%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT72,5%
NISSAN51,8%
PEUGEOT41,4%
TOYOTA41,4%
CHEVROLET31,1%
VOLVO31,1%
MINI20,7%
PORSCHE20,7%
SUZUKI20,7%
ALFA ROMEO10,4%
CHRYSLER10,4%
CITROEN10,4%
CUPRA10,4%
DAEWOO10,4%
JAGUAR10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
LEXUS10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%
SAAB10,4%
SMART10,4%
SUBARU10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.