Înmatriculări în județul Covasna, iulie 2025

Noi78+110,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare362-6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări648+11,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 64 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200103
200203
200307
200408
200505
2006014
2007017
2008017
2009024
2010025
2011034
2012036
2013026
2014024
2015023
2016018
2017014
2018024
201908
2020010
202103
202206
202303
2024141
2025641

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7817,7%
DACIA6013,6%
SKODA4610,5%
AUDI388,6%
OPEL245,5%
FORD235,2%
BMW194,3%
NISSAN184,1%
RENAULT173,9%
MERCEDES-BENZ163,6%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI143,2%
HYUNDAI122,7%
TOYOTA122,7%
SEAT92,0%
VOLVO92,0%
KIA81,8%
MG51,1%
PEUGEOT51,1%
LAND ROVER40,9%
MITSUBISHI40,9%
CITROEN20,5%
FIAT20,5%
MAZDA20,5%
SMART20,5%
TESLA20,5%
BAIC10,2%
CHEVROLET10,2%
CUPRA10,2%
DAIHATSU10,2%
DFSK10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER265,9%
SKODA OCTAVIA255,7%
AUDI A4163,7%
DACIA LOGAN153,4%
VOLKSWAGEN GOLF143,2%
VOLKSWAGEN POLO143,2%
DACIA SANDERO122,7%
NISSAN QASHQAI122,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,7%
VOLKSWAGEN PASSAT112,5%
Toate (146)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q592,1%
OPEL ASTRA92,1%
SKODA FABIA81,8%
AUDI A671,6%
KIA SPORTAGE61,4%
RENAULT 561,4%
VOLKSWAGEN TOURAN61,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER61,4%
BMW SERIA 351,1%
FORD KUGA51,1%
VOLVO XC6051,1%
DACIA BIGSTER40,9%
FORD TRANSIT40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
SEAT IBIZA40,9%
SKODA KODIAQ40,9%
SUZUKI VITARA40,9%
TOYOTA COROLLA40,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,9%
AUDI A330,7%
BMW SERIA 530,7%
BMW X130,7%
HYUNDAI I3030,7%
HYUNDAI IX3530,7%
HYUNDAI TUCSON30,7%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
OPEL MERIVA30,7%
OPEL MOKKA30,7%
SUZUKI JIMNY30,7%
SUZUKI S-CROSS30,7%
TOYOTA RAV430,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
AUDI Q320,5%
BMW SERIA 120,5%
BMW X320,5%
BMW X520,5%
DACIA LODGY20,5%
FORD FOCUS20,5%
FORD PUMA20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MG HS20,5%
MG ZS20,5%
MITSUBISHI ASX20,5%
MITSUBISHI OUTLANDER20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL ZAFIRA TOURER20,5%
RENAULT CLIO20,5%
RENAULT MEGANE20,5%
RENAULT SCENIC20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SEAT LEON20,5%
SKODA KAMIQ20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
TOYOTA LAND CRUISER20,5%
TOYOTA YARIS CROSS20,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLVO V4020,5%
AUDI Q710,2%
BAIC X7510,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET KALOS10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA SPRING10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DFSK FENGON10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SL10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG310,2%
NISSAN JUKE10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400710,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART SMART10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17339,3%
Compacte (C)7717,5%
Mici (B)7416,8%
Monovolume (MPV)4510,2%
Medii (D)409,1%
Mari și de lux (E)112,5%
Utilitare81,8%
Mini (A)71,6%
Neclasificate40,9%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36282,3%
Noi7817,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25056,8%
Benzină11526,1%
Hibrid4510,2%
GPL184,1%
Electric112,5%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39489,5%
Companie4610,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20646,8%
Berlină cu hayon9922,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9621,8%
Berlină317,0%
Cabriolet61,4%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10624,1%
75-109 kW19143,4%
110-149 kW11325,7%
150-219 kW153,4%
220 kW și peste40,9%
Necompletat112,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc327,3%
1000-1399 cmc6815,5%
1400-1599 cmc12027,3%
1600-1999 cmc17038,6%
2000-2999 cmc368,2%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat112,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13821,3%
OPEL7211,1%
DACIA6910,6%
AUDI619,4%
SKODA578,8%
FORD406,2%
BMW274,2%
RENAULT233,5%
PEUGEOT182,8%
SUZUKI182,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN172,6%
MERCEDES-BENZ162,5%
SEAT152,3%
TOYOTA111,7%
CITROEN71,1%
HYUNDAI71,1%
LAND ROVER71,1%
VOLVO71,1%
FIAT40,6%
MAZDA40,6%
MITSUBISHI40,6%
ALFA ROMEO30,5%
HONDA30,5%
KIA30,5%
MINI30,5%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
CHRYSLER10,2%
DAEWOO10,2%
MG10,2%
SAAB10,2%
TESLA10,2%
TRABANT10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3888,4%
Export511,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1125,6%
FORD716,3%
VOLKSWAGEN716,3%
DACIA49,3%
RENAULT37,0%
SKODA37,0%
AUDI12,3%
BMW12,3%
CHEVROLET12,3%
CITROEN12,3%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI12,3%
NISSAN12,3%
SEAT12,3%
TESLA12,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.