Înmatriculări în județul Vâlcea, iulie 2025

Noi170+80,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare668+26,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.154+5,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri102

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 12 rulate, prima înmatriculare2001: 1 noi2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 34 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 55 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 48 rulate, prima înmatriculare2015: 51 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 29 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 29 noi2025: 140 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001012
200113
200208
200303
200407
2005022
2006025
2007029
2008042
2009034
2010041
2011055
2012051
2013038
2014048
2015051
2016040
2017039
2018026
2019025
2020029
2021021
2022011
202306
2024290
20251402

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13215,8%
DACIA13015,5%
BMW10312,3%
RENAULT678,0%
AUDI647,6%
SKODA465,5%
MERCEDES-BENZ425,0%
FORD313,7%
NISSAN273,2%
HYUNDAI242,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI242,9%
OPEL212,5%
TOYOTA202,4%
SEAT192,3%
PEUGEOT131,6%
VOLVO121,4%
MITSUBISHI111,3%
CITROEN70,8%
KIA70,8%
MAZDA70,8%
FIAT50,6%
ALFA ROMEO30,4%
MG30,4%
CUPRA20,2%
HONDA20,2%
LAND ROVER20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN546,5%
DACIA DUSTER455,4%
VOLKSWAGEN PASSAT414,9%
VOLKSWAGEN GOLF334,0%
SKODA OCTAVIA303,6%
BMW SERIA 3253,0%
RENAULT MEGANE253,0%
DACIA SANDERO232,8%
NISSAN QASHQAI202,4%
BMW X3192,3%
Toate (184)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5182,2%
AUDI A4161,9%
AUDI A6141,7%
FORD FOCUS141,7%
RENAULT CLIO141,7%
SUZUKI VITARA121,4%
BMW SERIA 1111,3%
AUDI Q5101,2%
BMW SERIA 7101,2%
SEAT IBIZA101,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,2%
HYUNDAI TUCSON81,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,0%
OPEL ASTRA81,0%
VOLKSWAGEN POLO81,0%
BMW X170,8%
RENAULT SCENIC70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
OPEL CORSA60,7%
SEAT LEON60,7%
SKODA FABIA60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
AUDI A350,6%
FORD KUGA50,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MERCEDES-BENZ GLE50,6%
PEUGEOT 300850,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT KADJAR50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
VOLVO XC6050,6%
AUDI Q340,5%
AUDI RS640,5%
FORD FIESTA40,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,5%
MITSUBISHI ASX40,5%
SKODA SUPERB40,5%
SUZUKI S-CROSS40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLKSWAGEN TAIGO40,5%
AUDI A530,4%
BMW SERIA 430,4%
BMW X430,4%
BMW X530,4%
DACIA BIGSTER30,4%
DACIA LODGY30,4%
FORD C-MAX30,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MITSUBISHI COLT30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN T-ROC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
ALFA ROMEO 14720,2%
AUDI Q720,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FIAT FREEMONT20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
LEXUS RX20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN PATHFINDER20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN TAYRON20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X610,1%
CHRYSLER STRATUS10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI STARIA10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ 25010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MG HS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28133,5%
Compacte (C)17921,4%
Mici (B)13816,5%
Medii (D)11013,1%
Monovolume (MPV)566,7%
Mari și de lux (E)516,1%
Neclasificate70,8%
Mini (A)70,8%
Sport60,7%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66879,7%
Noi17020,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47756,9%
Benzină17420,8%
Hibrid13015,5%
GPL546,4%
Electric20,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică75790,3%
Companie819,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36743,8%
Berlină16719,9%
Berlină cu hayon15518,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13716,3%
Cupeu81,0%
Cabriolet40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21525,7%
75-109 kW35242,0%
110-149 kW20124,0%
150-219 kW506,0%
220 kW și peste182,1%
Necompletat20,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc9311,1%
1000-1399 cmc10712,8%
1400-1599 cmc23928,5%
1600-1999 cmc31737,8%
2000-2999 cmc748,8%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat20,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24120,9%
BMW13912,0%
DACIA1049,0%
AUDI968,3%
FORD756,5%
MERCEDES-BENZ756,5%
SKODA675,8%
RENAULT645,5%
OPEL564,9%
PEUGEOT262,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI262,3%
SEAT232,0%
HYUNDAI181,6%
TOYOTA181,6%
FIAT121,0%
LAND ROVER121,0%
CITROEN111,0%
VOLVO111,0%
KIA100,9%
MITSUBISHI90,8%
NISSAN90,8%
PORSCHE80,7%
MAZDA70,6%
MINI70,6%
CHEVROLET60,5%
SMART50,4%
DAEWOO30,3%
JEEP30,3%
HONDA20,2%
MCC20,2%
ALFA ROMEO10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
RATMIL10,1%
ROVER10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8280,4%
Export2019,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2423,5%
DACIA1514,7%
FORD1514,7%
BMW1110,8%
OPEL98,8%
RENAULT98,8%
MERCEDES-BENZ65,9%
AUDI43,9%
FIAT32,9%
VOLVO22,0%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO11,0%
MITSUBISHI11,0%
PEUGEOT11,0%
SKODA11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.