Înmatriculări în județul Mehedinți, iulie 2025

Noi55+111,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare533+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări644-5,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri42

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 40 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 17 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 37 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200108
200109
2002014
2003016
2004020
2005026
2006031
2007035
2008049
2009040
2010030
2011047
2012030
2013038
2014036
2015024
2016023
2017011
201809
2019010
2020013
202109
202203
202311
2024171
2025370

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13623,1%
BMW10317,5%
AUDI7011,9%
DACIA325,4%
SKODA284,8%
RENAULT274,6%
NISSAN254,3%
MERCEDES-BENZ244,1%
FORD203,4%
OPEL203,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,7%
SEAT152,6%
HYUNDAI122,0%
VOLVO101,7%
TOYOTA61,0%
CITROEN50,9%
MINI50,9%
FIAT40,7%
KIA40,7%
LAND ROVER40,7%
MG30,5%
SUZUKI30,5%
MAZDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4437,3%
BMW SERIA 3386,5%
VOLKSWAGEN GOLF335,6%
VOLKSWAGEN PASSAT315,3%
BMW SERIA 5213,6%
NISSAN QASHQAI172,9%
DACIA LOGAN152,6%
VOLKSWAGEN SHARAN142,4%
BMW SERIA 1132,2%
SKODA OCTAVIA132,2%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN132,2%
DACIA DUSTER122,0%
BMW X3111,9%
SKODA FABIA111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,7%
VOLKSWAGEN POLO91,5%
BMW X181,4%
OPEL ASTRA81,4%
AUDI A371,2%
AUDI A671,2%
OPEL CORSA71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
SEAT IBIZA61,0%
AUDI Q350,9%
DACIA SANDERO50,9%
NISSAN JUKE50,9%
RENAULT CLIO50,9%
SEAT LEON50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
FORD FIESTA40,7%
FORD GALAXY40,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
PEUGEOT 30840,7%
RENAULT CAPTUR40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
BMW SERIA 730,5%
BMW X430,5%
BMW X530,5%
CITROEN C430,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FOCUS30,5%
FORD TRANSIT30,5%
HYUNDAI KONA30,5%
LAND ROVER FREELANDER30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MINI COOPER30,5%
RENAULT MEGANE30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI A520,3%
AUDI Q220,3%
FIAT PANDA20,3%
FORD KUGA20,3%
HYUNDAI IONIQ620,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MG HS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL VECTRA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 16610,2%
AUDI A110,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q510,2%
BENTLEY BENTAYGA10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
FIAT IDEA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD EXPLORER10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG EHS10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 60710,2%
PEUGEOT RCZ10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TORRES10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA C-HR10,2%
VAUXHALL VIVARO10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15025,5%
Medii (D)13923,6%
Compacte (C)11319,2%
Mici (B)7512,8%
Monovolume (MPV)569,5%
Mari și de lux (E)396,6%
Mini (A)50,9%
Sport50,9%
Utilitare50,9%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare53390,6%
Noi559,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41570,6%
Benzină11719,9%
Hibrid335,6%
GPL162,7%
Electric71,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55694,6%
Companie325,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23740,3%
Berlină13823,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10618,0%
Berlină cu hayon9916,8%
Cupeu50,9%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11920,2%
75-109 kW27646,9%
110-149 kW15526,4%
150-219 kW264,4%
220 kW și peste50,9%
Necompletat71,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc305,1%
1000-1399 cmc7112,1%
1400-1599 cmc11719,9%
1600-1999 cmc31052,7%
2000-2999 cmc528,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14121,9%
BMW10616,5%
AUDI8413,0%
OPEL517,9%
FORD446,8%
DACIA355,4%
MERCEDES-BENZ304,7%
SEAT203,1%
SKODA203,1%
RENAULT182,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,6%
FIAT71,1%
SUZUKI71,1%
VOLVO71,1%
CHEVROLET60,9%
LAND ROVER50,8%
CITROEN40,6%
HONDA40,6%
HYUNDAI40,6%
JAGUAR30,5%
KIA30,5%
MAZDA30,5%
MINI30,5%
NISSAN30,5%
SMART30,5%
TOYOTA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
JEEP20,3%
MITSUBISHI20,3%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
LANCIA10,2%
SSANGYONG10,2%
SUBARU10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2866,7%
Export1433,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI716,7%
VOLKSWAGEN614,3%
BMW511,9%
DACIA511,9%
OPEL49,5%
FORD37,1%
MERCEDES-BENZ24,8%
RENAULT24,8%
SEAT24,8%
FIAT12,4%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
LANCIA12,4%
NISSAN12,4%
PEUGEOT12,4%
SKODA12,4%
TOYOTA12,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.