Înmatriculări în județul Buzău, iulie 2025

Noi81+5,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare440+6,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.067-23,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri32

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 39 rulate, prima înmatriculare2013: 21 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 76 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200102
200201
200306
200406
2005017
2006017
2007015
2008025
2009025
2010026
2011042
2012039
2013021
2014032
2015023
2016023
2017019
2018012
2019029
2020023
2021015
202206
202305
202458
2025761

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9217,7%
BMW6913,2%
SKODA448,4%
RENAULT428,1%
AUDI417,9%
DACIA366,9%
HYUNDAI295,6%
MERCEDES-BENZ265,0%
FORD234,4%
TOYOTA214,0%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN203,8%
OPEL132,5%
PEUGEOT101,9%
SEAT101,9%
VOLVO101,9%
KIA71,3%
SUZUKI71,3%
CITROEN40,8%
MAZDA30,6%
FIAT20,4%
JEEP20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
SKYWELL10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF295,6%
BMW SERIA 5265,0%
SKODA OCTAVIA254,8%
AUDI A4183,5%
BMW SERIA 3173,3%
DACIA DUSTER173,3%
NISSAN QASHQAI173,3%
VOLKSWAGEN PASSAT152,9%
RENAULT CLIO132,5%
DACIA LOGAN122,3%
Toate (145)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN112,1%
HYUNDAI TUCSON101,9%
FORD FOCUS91,7%
VOLKSWAGEN CC81,5%
AUDI A371,3%
AUDI A671,3%
BMW X371,3%
RENAULT MEGANE71,3%
VOLKSWAGEN TOURAN71,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
RENAULT KADJAR61,2%
SKODA FABIA61,2%
VOLVO XC6061,2%
BMW SERIA 151,0%
FORD KUGA51,0%
HYUNDAI IX3551,0%
HYUNDAI KONA51,0%
HYUNDAI SANTA FE51,0%
MERCEDES-BENZ GLC51,0%
PEUGEOT 300851,0%
TOYOTA C-HR51,0%
BMW SERIA 740,8%
MERCEDES-BENZ CLA40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL ASTRA40,8%
RENAULT SCENIC40,8%
SKODA KODIAQ40,8%
SKODA SUPERB40,8%
TOYOTA COROLLA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
AUDI Q530,6%
BMW X430,6%
BMW X530,6%
DACIA LODGY30,6%
DACIA SANDERO30,6%
KIA SORENTO30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 30830,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA KAROQ30,6%
VOLKSWAGEN POLO30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLKSWAGEN T-ROC30,6%
VOLKSWAGEN TAIGO30,6%
AUDI A520,4%
AUDI Q320,4%
BMW X120,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
FORD FIESTA20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
MERCEDES-BENZ GLE20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT LEON20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
SUZUKI SWIFT20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN CADDY20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q810,2%
BMW M510,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET ORLANDO10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
DACIA BIGSTER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HONDA HR-V10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA EV610,2%
KIA PROCEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MG MG410,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL GRANLAND X10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT AUSTRAL10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKYWELL ET510,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SUZUKI SX410,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AYGO X10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC4010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17934,4%
Compacte (C)11722,5%
Medii (D)7414,2%
Mici (B)5510,6%
Monovolume (MPV)479,0%
Mari și de lux (E)448,4%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%
Mini (A)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44084,5%
Noi8115,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30057,6%
Benzină11121,3%
Hibrid7614,6%
GPL295,6%
Electric51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44785,8%
Companie7414,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break22843,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10219,6%
Berlină10119,4%
Berlină cu hayon8616,5%
Cabriolet20,4%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9317,9%
75-109 kW22142,4%
110-149 kW16030,7%
150-219 kW285,4%
220 kW și peste142,7%
Necompletat51,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc356,7%
1000-1399 cmc499,4%
1400-1599 cmc15930,5%
1600-1999 cmc21841,8%
2000-2999 cmc5410,4%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22320,9%
BMW12411,6%
DACIA10810,1%
OPEL878,2%
SKODA777,2%
FORD767,1%
AUDI726,7%
RENAULT686,4%
MERCEDES-BENZ494,6%
PEUGEOT232,2%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI171,6%
NISSAN171,6%
SEAT151,4%
VOLVO151,4%
TOYOTA131,2%
SUZUKI100,9%
CITROEN90,8%
HONDA80,7%
KIA80,7%
LAND ROVER80,7%
DAEWOO50,5%
MAZDA50,5%
CHEVROLET40,4%
FIAT40,4%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
DAIHATSU20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
TESLA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
JEEP10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2062,5%
Export1237,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW515,6%
DACIA515,6%
VOLKSWAGEN412,5%
MERCEDES-BENZ39,4%
OPEL39,4%
AUDI26,2%
CHEVROLET26,2%
RENAULT26,2%
DAEWOO13,1%
DODGE13,1%
Toate (14)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD13,1%
KIA13,1%
MAZDA13,1%
NISSAN13,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.