Înmatriculări în județul Maramureș, iulie 2025

Noi183+53,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare946+8,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.299+6,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri111

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2001: 1 noi< 2001: 27 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 52 rulate, prima înmatriculare2010: 73 rulate, prima înmatriculare2011: 76 rulate, prima înmatriculare2012: 77 rulate, prima înmatriculare2013: 68 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 36 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 42 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 139 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001127
200109
200206
2003011
2004021
2005022
2006027
2007045
2008046
2009052
2010073
2011076
2012077
2013068
2014050
2015067
2016051
2017049
2018049
2019031
2020028
2021036
2022016
202314
2024423
20251392

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13512,0%
AUDI12210,8%
DACIA11810,5%
BMW958,4%
RENAULT766,7%
MERCEDES-BENZ706,2%
FORD665,8%
PEUGEOT514,5%
TOYOTA504,4%
SKODA443,9%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL363,2%
NISSAN343,0%
HYUNDAI332,9%
VOLVO292,6%
SUZUKI252,2%
CITROEN242,1%
SEAT161,4%
MITSUBISHI121,1%
MAZDA111,0%
JEEP90,8%
LAND ROVER90,8%
MG90,8%
KIA80,7%
HONDA60,5%
PORSCHE50,4%
TESLA50,4%
FIAT40,4%
ALFA ROMEO30,3%
CHEVROLET30,3%
LEXUS30,3%
DAIHATSU20,2%
DS20,2%
GEELY20,2%
MINI20,2%
SAAB20,2%
SSANGYONG20,2%
AUTO UNION DKW10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
JAGUAR10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER565,0%
AUDI A4413,6%
VOLKSWAGEN GOLF363,2%
DACIA LOGAN312,8%
VOLKSWAGEN PASSAT292,6%
AUDI A6272,4%
FORD FOCUS262,3%
BMW SERIA 3252,2%
DACIA SANDERO222,0%
NISSAN QASHQAI201,8%
Toate (266)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE191,7%
SKODA OCTAVIA171,5%
AUDI A3151,3%
BMW SERIA 5141,2%
BMW X3131,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,2%
OPEL ASTRA131,2%
TOYOTA RAV4131,2%
VOLVO XC60131,2%
AUDI Q5121,1%
AUDI A5111,0%
BMW X1111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
RENAULT SCENIC111,0%
TOYOTA COROLLA111,0%
MERCEDES-BENZ GLC100,9%
RENAULT CLIO100,9%
PEUGEOT 50890,8%
RENAULT CAPTUR90,8%
SKODA SUPERB90,8%
SUZUKI GRAND VITARA90,8%
TOYOTA C-HR90,8%
FORD KUGA80,7%
PEUGEOT 30880,7%
SUZUKI VITARA80,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN80,7%
BMW SERIA 170,6%
BMW X470,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
PEUGEOT 300870,6%
SEAT LEON70,6%
TOYOTA YARIS CROSS70,6%
VOLKSWAGEN CC70,6%
VOLKSWAGEN POLO70,6%
AUDI Q360,5%
BMW X560,5%
FORD MONDEO60,5%
FORD PUMA60,5%
HYUNDAI KONA60,5%
MERCEDES-BENZ GLE60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
VOLKSWAGEN CADDY60,5%
VOLVO V4060,5%
HYUNDAI I3050,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MG HS50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
NISSAN JUKE50,4%
OPEL CORSA50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
PEUGEOT 200850,4%
PEUGEOT 20750,4%
SKODA FABIA50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
BMW SERIA 440,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
CITROEN DS540,4%
DACIA DOKKER40,4%
FORD FIESTA40,4%
JEEP GRAND CHEROKEE40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
NISSAN X-TRAIL40,4%
OPEL ANTARA40,4%
PEUGEOT 30740,4%
PEUGEOT 500840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SKODA ROOMSTER40,4%
TESLA MODEL 340,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLKSWAGEN TOURAN40,4%
AUDI A730,3%
CITROEN C330,3%
CITROEN C430,3%
FORD C-MAX30,3%
JEEP CHEROKEE30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
NISSAN PATROL30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLVO V5030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C520,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DACIA LODGY20,2%
DAIHATSU TERIOS20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD KA20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HYUNDAI I1020,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DEFENDER20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MG ZS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA AURIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43038,1%
Compacte (C)21318,9%
Medii (D)17415,4%
Mici (B)11710,4%
Monovolume (MPV)998,8%
Mari și de lux (E)706,2%
Mini (A)100,9%
Neclasificate60,5%
Sport60,5%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94683,8%
Noi18316,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72264,0%
Benzină19717,4%
Hibrid14813,1%
GPL443,9%
Electric181,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.01389,7%
Companie11610,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48442,9%
Berlină cu hayon23520,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20618,2%
Berlină17715,7%
Cabriolet171,5%
Cupeu90,8%
L3e motocicleta10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22820,2%
75-109 kW48743,1%
110-149 kW31027,5%
150-219 kW635,6%
220 kW și peste232,0%
Necompletat181,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc696,1%
1000-1399 cmc1018,9%
1400-1599 cmc33029,2%
1600-1999 cmc46541,2%
2000-2999 cmc14312,7%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat181,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26020,0%
AUDI14511,2%
BMW1179,0%
FORD1048,0%
DACIA987,5%
RENAULT786,0%
MERCEDES-BENZ775,9%
SKODA534,1%
PEUGEOT453,5%
OPEL423,2%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,5%
NISSAN312,4%
SUZUKI241,8%
CITROEN191,5%
FIAT191,5%
HYUNDAI181,4%
MITSUBISHI171,3%
KIA161,2%
SEAT161,2%
MAZDA141,1%
VOLVO131,0%
JEEP110,8%
HONDA90,7%
LAND ROVER80,6%
ALFA ROMEO60,5%
PORSCHE60,5%
MINI40,3%
CHEVROLET30,2%
SMART30,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9383,8%
Export1816,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2522,5%
FORD1311,7%
BMW98,1%
DACIA87,2%
OPEL87,2%
PEUGEOT87,2%
RENAULT87,2%
MERCEDES-BENZ65,4%
SKODA54,5%
AUDI32,7%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,7%
SEAT32,7%
LAND ROVER21,8%
ALFA ROMEO10,9%
BENTLEY10,9%
BRILLIANCE10,9%
DAEWOO10,9%
FIAT10,9%
HYUNDAI10,9%
KIA10,9%
MITSUBISHI10,9%
NISSAN10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.