Înmatriculări în județul Satu Mare, iulie 2025

Noi95+26,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare734+18,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări868-1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri113

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2001: 21 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 55 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 47 rulate, prima înmatriculare2013: 38 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 29 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 34 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 21 noi2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 73 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001021
200103
200207
200304
2004015
2005024
2006028
2007036
2008046
2009042
2010055
2011051
2012047
2013038
2014052
2015041
2016038
2017028
2018029
2019030
2020037
2021034
2022014
202314
2024219
2025731

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13416,2%
FORD8610,4%
AUDI8510,3%
BMW748,9%
MERCEDES-BENZ728,7%
DACIA597,1%
RENAULT364,3%
PEUGEOT303,6%
SKODA303,6%
OPEL293,5%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN263,1%
TOYOTA253,0%
HYUNDAI242,9%
CITROEN131,6%
SEAT131,6%
VOLVO131,6%
KIA111,3%
SUZUKI111,3%
FIAT101,2%
MAZDA60,7%
HONDA50,6%
MINI50,6%
PORSCHE50,6%
LAND ROVER40,5%
LEXUS40,5%
ALFA ROMEO20,2%
CUPRA20,2%
MG20,2%
MITSUBISHI20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
FORTHING10,1%
JAGUAR10,1%
LYNK&CO10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
UAZ10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF435,2%
AUDI A4334,0%
VOLKSWAGEN PASSAT263,2%
DACIA DUSTER253,0%
FORD FOCUS253,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E202,4%
BMW SERIA 3172,1%
BMW SERIA 5172,1%
DACIA LOGAN161,9%
AUDI A3141,7%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI141,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,7%
OPEL ASTRA131,6%
SKODA OCTAVIA131,6%
FORD KUGA121,5%
RENAULT MEGANE121,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
AUDI A6101,2%
BMW SERIA 1101,2%
MERCEDES-BENZ GLC101,2%
PEUGEOT 3008101,2%
BMW X391,1%
DACIA SANDERO91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,1%
FORD MONDEO81,0%
HYUNDAI I3081,0%
TOYOTA RAV481,0%
VOLKSWAGEN TOURAN81,0%
AUDI A570,8%
AUDI Q570,8%
FORD PUMA70,8%
SKODA FABIA70,8%
BMW X160,7%
FORD FIESTA60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLVO XC6060,7%
BMW X550,6%
DACIA BIGSTER50,6%
FORD C-MAX50,6%
FORD GALAXY50,6%
FORD S-MAX50,6%
HYUNDAI TUCSON50,6%
KIA SPORTAGE50,6%
RENAULT CLIO50,6%
RENAULT SCENIC50,6%
SEAT LEON50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI GRAND VITARA50,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
PEUGEOT 30740,5%
PEUGEOT 50840,5%
RENAULT ESPACE40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 430,4%
CITROEN C4 CACTUS30,4%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT 50030,4%
FORD B-MAX30,4%
FORD GRAND C-MAX30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI KONA30,4%
MINI COOPER30,4%
NISSAN JUKE30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL CORSA30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 200830,4%
PEUGEOT 30830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
TOYOTA LAND CRUISER30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
BMW X620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT 500L20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI IONIQ20,2%
KIA CEED20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
LEXUS RX20,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MG ZS20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C410,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS710,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT FIORINO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PROBE10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
FORTHING 410,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25731,0%
Compacte (C)19123,0%
Medii (D)12515,1%
Monovolume (MPV)8810,6%
Mici (B)819,8%
Mari și de lux (E)597,1%
Mini (A)111,3%
Neclasificate70,8%
Sport70,8%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73488,5%
Noi9511,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49359,5%
Benzină19723,8%
Hibrid10412,5%
GPL253,0%
Electric101,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73688,8%
Companie9311,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34341,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17621,2%
Berlină cu hayon16019,3%
Berlină12314,8%
Cabriolet202,4%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15418,6%
75-109 kW37345,0%
110-149 kW22727,4%
150-219 kW516,2%
220 kW și peste141,7%
Necompletat101,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc536,4%
1000-1399 cmc9411,3%
1400-1599 cmc21525,9%
1600-1999 cmc35642,9%
2000-2999 cmc9611,6%
3000 cmc și peste50,6%
Necompletat101,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22626,0%
BMW9310,7%
AUDI9010,4%
FORD758,6%
DACIA586,7%
OPEL546,2%
MERCEDES-BENZ536,1%
SKODA384,4%
RENAULT283,2%
PEUGEOT232,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA161,8%
NISSAN121,4%
SUZUKI101,2%
CITROEN91,0%
FIAT91,0%
HYUNDAI80,9%
LAND ROVER80,9%
MAZDA70,8%
SEAT60,7%
VOLVO60,7%
CHEVROLET50,6%
KIA50,6%
ALFA ROMEO40,5%
PORSCHE40,5%
MINI30,3%
MITSUBISHI30,3%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
LADA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8676,1%
Export2723,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2723,9%
DACIA1815,9%
FORD1513,3%
OPEL87,1%
BMW65,3%
MERCEDES-BENZ65,3%
AUDI54,4%
RENAULT54,4%
PEUGEOT43,5%
SEAT43,5%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN32,7%
FIAT32,7%
MAZDA32,7%
NISSAN21,8%
SKODA21,8%
PORSCHE10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.