Înmatriculări în județul Alba, iulie 2025

Noi101+87,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare820+26,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.172+17,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2001: 15 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 16 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 32 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 72 rulate, prima înmatriculare2012: 60 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 39 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 18 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 83 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2001015
200104
200205
2003016
2004018
2005032
2006041
2007038
2008056
2009056
2010064
2011072
2012060
2013039
2014044
2015052
2016042
2017029
2018021
2019028
2020039
2021025
2022012
202304
2024188
2025830

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17318,8%
AUDI12213,2%
DACIA899,7%
BMW849,1%
MERCEDES-BENZ636,8%
RENAULT414,5%
OPEL404,3%
FORD394,2%
NISSAN343,7%
SKODA323,5%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI262,8%
VOLVO252,7%
PEUGEOT202,2%
SEAT202,2%
SUZUKI202,2%
TOYOTA151,6%
KIA131,4%
MAZDA111,2%
CITROEN80,9%
MITSUBISHI70,8%
LAND ROVER60,7%
MG60,7%
FIAT40,4%
JAGUAR30,3%
JEEP30,3%
SUBARU30,3%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASIA10,1%
INFINITI10,1%
LADA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4616,7%
VOLKSWAGEN GOLF535,8%
DACIA DUSTER465,0%
VOLKSWAGEN PASSAT303,3%
BMW SERIA 3252,7%
NISSAN QASHQAI222,4%
AUDI A3192,1%
VOLKSWAGEN POLO192,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,1%
BMW SERIA 5182,0%
Toate (217)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO182,0%
DACIA LOGAN171,9%
AUDI Q5141,5%
OPEL CORSA141,5%
SKODA OCTAVIA131,4%
BMW X3121,3%
FORD FOCUS121,3%
OPEL ASTRA121,3%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
AUDI A6111,2%
BMW SERIA 1101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,1%
RENAULT MEGANE101,1%
HYUNDAI TUCSON91,0%
BMW X180,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,9%
SEAT LEON80,9%
SUZUKI GRAND VITARA80,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,9%
VOLVO XC6080,9%
FORD FIESTA70,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
NISSAN QASHQAI+270,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
FORD KUGA60,7%
PEUGEOT 300860,7%
RENAULT KADJAR60,7%
SKODA FABIA60,7%
AUDI A550,5%
HYUNDAI I3050,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
HYUNDAI KONA40,4%
KIA CEED40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA 340,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
OPEL MERIVA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SKODA KODIAQ40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW SERIA 430,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD TRANSIT30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
KIA XCEED30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MG HS30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT CLIO30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI S-CROSS30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA RAV430,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI 10020,2%
AUDI A120,2%
AUDI Q320,2%
AUDI Q720,2%
AUDI Q820,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
CITROEN C420,2%
DACIA BIGSTER20,2%
DODGE JOURNEY20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI INSTER20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JAGUAR E-PACE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ SL20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG ZS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO S8020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ASIA ROCSTA10,1%
AUDI A710,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X610,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT QUBO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV33135,9%
Compacte (C)18820,4%
Medii (D)15016,3%
Mici (B)10611,5%
Monovolume (MPV)737,9%
Mari și de lux (E)465,0%
Mini (A)101,1%
Sport70,8%
Neclasificate60,7%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare82089,0%
Noi10111,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58563,5%
Benzină21022,8%
Hibrid899,7%
GPL272,9%
Electric101,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84291,4%
Companie798,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47651,7%
Berlină cu hayon16517,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15516,8%
Berlină10911,8%
Cabriolet111,2%
Cupeu50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18920,5%
75-109 kW37941,2%
110-149 kW27129,4%
150-219 kW535,8%
220 kW și peste192,1%
Necompletat101,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc434,7%
1000-1399 cmc12113,1%
1400-1599 cmc23525,5%
1600-1999 cmc40844,3%
2000-2999 cmc10111,0%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat101,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27623,5%
AUDI12110,3%
BMW1099,3%
DACIA948,0%
OPEL766,5%
FORD726,1%
MERCEDES-BENZ675,7%
SKODA655,5%
RENAULT595,0%
HYUNDAI322,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,6%
SEAT221,9%
SUZUKI201,7%
TOYOTA181,5%
VOLVO161,4%
NISSAN131,1%
CITROEN100,9%
MAZDA100,9%
FIAT90,8%
JEEP70,6%
LAND ROVER60,5%
MITSUBISHI60,5%
SMART50,4%
SUBARU40,3%
DAEWOO30,3%
KIA30,3%
MINI30,3%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
PORSCHE20,2%
SANTANA20,2%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9083,3%
Export1816,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3229,6%
OPEL1614,8%
RENAULT98,3%
DACIA87,4%
FORD87,4%
MERCEDES-BENZ65,6%
SKODA54,6%
BMW43,7%
PEUGEOT43,7%
AUDI32,8%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN21,9%
DAEWOO21,9%
FIAT21,9%
TOYOTA21,9%
KIA10,9%
LAND ROVER10,9%
MINI10,9%
MITSUBISHI10,9%
SEAT10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.