Noi 851 -18,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 5.926 +11,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 12.407 +17,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 958 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 2000: 51 rulate, prima înmatriculare 2000: 35 rulate, prima înmatriculare 2001: 38 rulate, prima înmatriculare 2002: 83 rulate, prima înmatriculare 2003: 109 rulate, prima înmatriculare 2004: 1 noi 2004: 197 rulate, prima înmatriculare 2005: 257 rulate, prima înmatriculare 2006: 429 rulate, prima înmatriculare 2007: 451 rulate, prima înmatriculare 2008: 541 rulate, prima înmatriculare 2009: 600 rulate, prima înmatriculare 2010: 471 rulate, prima înmatriculare 2011: 496 rulate, prima înmatriculare 2012: 374 rulate, prima înmatriculare 2013: 290 rulate, prima înmatriculare 2014: 242 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 noi 2015: 221 rulate, prima înmatriculare 2016: 178 rulate, prima înmatriculare 2017: 159 rulate, prima înmatriculare 2018: 155 rulate, prima înmatriculare 2019: 257 rulate, prima înmatriculare 2020: 169 rulate, prima înmatriculare 2021: 81 rulate, prima înmatriculare 2022: 3 noi 2022: 19 rulate, prima înmatriculare 2023: 23 noi 2023: 18 rulate, prima înmatriculare 2024: 823 noi 2024: 5 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 51 2000 0 35 2001 0 38 2002 0 83 2003 0 109 2004 1 197 2005 0 257 2006 0 429 2007 0 451 2008 0 541 2009 0 600 2010 0 471 2011 0 496 2012 0 374 2013 0 290 2014 0 242 2015 1 221 2016 0 178 2017 0 159 2018 0 155 2019 0 257 2020 0 169 2021 0 81 2022 3 19 2023 23 18 2024 823 5
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.691 25,0% PASSAT 1.435 21,2% TIGUAN 817 12,1% POLO 485 7,2% TOURAN 410 6,0% GOLF PLUS 234 3,5% TOUAREG 217 3,2% SHARAN 184 2,7% CADDY 176 2,6% TAIGO 169 2,5%
Toate (42) Modele: valoare, vehicule, cotă CC 158 2,3% T-CROSS 140 2,1% TRANSPORTER 131 1,9% JETTA 99 1,5% T-ROC 91 1,3% ARTEON 51 0,8% MULTIVAN 50 0,7% EOS 37 0,5% CARAVELLE 34 0,5% SCIROCCO 22 0,3% GOLF SPORTSVAN 20 0,3% BORA 19 0,3% NEW BEETLE 16 0,2% CRAFTER 15 0,2% UP 15 0,2% FOX 10 0,1% ID 4 9 0,1% BEETLE 8 0,1% PHAETON 6 0,1% ID 7 4 0,1% LUPO 4 0,1% GOLF GTE 3 0,0% GOLF VARIANT 3 0,0% Model necompletat 3 0,0% ID 3 2 0,0% ID 5 2 0,0% ID BUZZ 2 0,0% 1200 1 0,0% KARMANN GHIA 1 0,0% LT 1 0,0% SPORTSVAN 1 0,0% TRANSPOTRER 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.817 26,8% Medii (D) 1.648 24,3% SUV 1.445 21,3% Monovolume (MPV) 1.241 18,3% Mici (B) 485 7,2% Sport 83 1,2% Mini (A) 29 0,4% Utilitare 16 0,2% Neclasificate 7 0,1% Mari și de lux (E) 6 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 805 11,9% Suceava 314 4,6% Bihor 306 4,5% Timiș 296 4,4% Cluj 276 4,1% Mureș 253 3,7% Prahova 250 3,7% Iași 236 3,5% Arad 230 3,4% Constanța 179 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 179 2,6% Sălaj 168 2,5% Botoșani 166 2,4% Bacău 164 2,4% Galați 162 2,4% Argeș 158 2,3% Dolj 156 2,3% Maramureș 156 2,3% Neamț 150 2,2% Dâmbovița 142 2,1% Alba 138 2,0% Brașov 138 2,0% Bistrița-Năsăud 125 1,8% Ilfov 125 1,8% Satu Mare 122 1,8% Vâlcea 122 1,8% Vrancea 117 1,7% Vaslui 115 1,7% Gorj 106 1,6% Caraș-Severin 104 1,5% Buzău 99 1,5% Hunedoara 98 1,4% Mehedinți 98 1,4% Harghita 91 1,3% Covasna 86 1,3% Brăila 67 1,0% Olt 64 0,9% Teleorman 55 0,8% Giurgiu 51 0,8% Ialomița 42 0,6% Călărași 37 0,5% Tulcea 31 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 5.926 87,4% Noi 851 12,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.759 70,2% Benzină 1.784 26,3% Hibrid 195 2,9% Electric 31 0,5% GNC/GNL 4 0,1% GPL 4 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.633 83,1% Companie 1.144 16,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 4.452 65,7% Berlină cu hayon 901 13,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 715 10,6% Berlină 620 9,1% Cabriolet 66 1,0% Cupeu 23 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.013 14,9% 75-109 kW 3.853 56,9% 110-149 kW 1.617 23,9% 150-219 kW 240 3,5% 220 kW și peste 23 0,3% Necompletat 31 0,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 424 6,3% 1000-1399 cmc 999 14,7% 1400-1599 cmc 1.130 16,7% 1600-1999 cmc 3.898 57,5% 2000-2999 cmc 290 4,3% 3000 cmc și peste 5 0,1% Necompletat 31 0,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.