Înmatriculări în județul Argeș, iulie 2024

Noi447+9,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.157+23,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.378+18,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri212

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 55 rulate, prima înmatriculare2010: 63 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 96 rulate, prima înmatriculare2013: 108 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 80 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 79 rulate, prima înmatriculare2017: 72 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 77 rulate, prima înmatriculare2019: 88 rulate, prima înmatriculare2020: 53 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 404 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200004
200102
200207
200307
200409
2005022
2006023
2007050
2008040
2009055
2010063
2011090
2012096
20130108
2014180
2015067
2016079
2017072
2018177
2019088
2020053
2021023
2022223
2023398
20244040

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA36722,9%
RENAULT25515,9%
BMW16610,3%
VOLKSWAGEN1589,9%
PEUGEOT1086,7%
OPEL815,0%
AUDI734,6%
MERCEDES-BENZ623,9%
SKODA573,6%
FORD352,2%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA342,1%
NISSAN311,9%
HYUNDAI251,6%
VOLVO211,3%
SEAT191,2%
KIA161,0%
MAZDA161,0%
SUZUKI120,7%
CITROEN100,6%
LAND ROVER80,5%
JAGUAR70,4%
TESLA70,4%
ALFA ROMEO60,4%
FIAT60,4%
MITSUBISHI60,4%
DS30,2%
HONDA30,2%
CHEVROLET20,1%
PORSCHE20,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GENESIS10,1%
MAYBACH10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER16310,2%
RENAULT MEGANE1338,3%
DACIA LOGAN1157,2%
PEUGEOT 2008825,1%
DACIA SANDERO623,9%
VOLKSWAGEN GOLF563,5%
BMW SERIA 3442,7%
SKODA OCTAVIA372,3%
RENAULT CLIO342,1%
BMW SERIA 5332,1%
Toate (221)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA332,1%
RENAULT KADJAR301,9%
OPEL MOKKA281,7%
BMW SERIA 1241,5%
VOLKSWAGEN PASSAT231,4%
NISSAN QASHQAI221,4%
RENAULT SCENIC161,0%
VOLKSWAGEN TAIGO161,0%
BMW X1150,9%
BMW X3150,9%
FORD FOCUS150,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E150,9%
AUDI A5140,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C140,9%
RENAULT TALISMAN140,9%
AUDI A4130,8%
AUDI A6130,8%
DACIA JOGGER130,8%
AUDI Q5120,7%
HYUNDAI TUCSON110,7%
OPEL ASTRA110,7%
AUDI A3100,6%
KIA SPORTAGE100,6%
TOYOTA COROLLA100,6%
DACIA LODGY90,6%
MERCEDES-BENZ GLC90,6%
TOYOTA YARIS90,6%
VOLKSWAGEN POLO90,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN90,6%
BMW SERIA 780,5%
BMW X580,5%
SEAT LEON80,5%
SKODA FABIA80,5%
VOLKSWAGEN CC80,5%
VOLVO XC6080,5%
BMW X660,4%
PEUGEOT 300860,4%
PEUGEOT 30860,4%
RENAULT KOLEOS60,4%
SKODA KODIAQ60,4%
TESLA MODEL 360,4%
CITROEN C550,3%
FORD KUGA50,3%
FORD MONDEO50,3%
MAZDA 350,3%
RENAULT CAPTUR50,3%
RENAULT ESPACE50,3%
SKODA SUPERB50,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,3%
VOLKSWAGEN T-ROC50,3%
VOLVO V4050,3%
NISSAN QASHQAI+240,2%
PEUGEOT 50840,2%
TOYOTA C-HR40,2%
TOYOTA RAV440,2%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 430,2%
DACIA DOKKER30,2%
DS DS730,2%
FIAT PUNTO30,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI KONA30,2%
KIA CEED30,2%
MAZDA CX-3030,2%
MERCEDES-BENZ CLA30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
RENAULT KANGOO30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SEAT ATECA30,2%
SUZUKI S-CROSS30,2%
SUZUKI SWIFT30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN EOS30,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
VOLVO XC4030,2%
AUDI A720,1%
AUDI Q820,1%
BMW SERIA 220,1%
BMW SERIA 620,1%
BMW X420,1%
DACIA SPRING20,1%
FIAT TIPO20,1%
FORD FIESTA20,1%
HYUNDAI BAYON20,1%
HYUNDAI ELANTRA20,1%
JAGUAR F-PACE20,1%
JAGUAR F-TYPE20,1%
LAND ROVER FREELANDER20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,1%
MAZDA 220,1%
MAZDA 620,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLA20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MERCEDES-BENZ GLE20,1%
MERCEDES-BENZ ML20,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
MITSUBISHI PAJERO20,1%
NISSAN JUKE20,1%
NISSAN X-TRAIL20,1%
OPEL MERIVA20,1%
OPEL ZAFIRA20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 30720,1%
PORSCHE 91120,1%
RENAULT TRAFIC20,1%
SEAT EXEO20,1%
SEAT IBIZA20,1%
TOYOTA AYGO X20,1%
TOYOTA YARIS CROSS20,1%
VOLKSWAGEN SHARAN20,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,1%
VOLVO XC9020,1%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
AUDI TT10,1%
BMW I310,1%
BMW M210,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 810,1%
CHEVROLET CAMARO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV58636,5%
Compacte (C)36022,4%
Mici (B)29418,3%
Medii (D)16310,2%
Mari și de lux (E)835,2%
Monovolume (MPV)835,2%
Sport181,1%
Neclasificate70,4%
Mini (A)60,4%
Utilitare40,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.15772,1%
Noi44727,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină83952,3%
Benzină47229,4%
Hibrid17010,6%
GPL1096,8%
Electric140,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.14071,1%
Companie46428,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break72044,9%
Berlină cu hayon32020,0%
Berlină26516,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25716,0%
Cupeu221,4%
Cabriolet201,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42326,4%
75-109 kW71144,3%
110-149 kW35422,1%
150-219 kW764,7%
220 kW și peste271,7%
Necompletat130,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19212,0%
1000-1399 cmc29118,1%
1400-1599 cmc55634,7%
1600-1999 cmc43327,0%
2000-2999 cmc1086,7%
3000 cmc și peste100,6%
Necompletat140,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA51721,7%
VOLKSWAGEN39516,6%
BMW2229,3%
RENAULT1887,9%
OPEL1737,3%
SKODA1566,6%
AUDI1285,4%
FORD1004,2%
MERCEDES-BENZ903,8%
PEUGEOT441,9%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT341,4%
TOYOTA301,3%
SUZUKI291,2%
HYUNDAI271,1%
NISSAN271,1%
CITROEN220,9%
MITSUBISHI190,8%
CHEVROLET170,7%
FIAT170,7%
KIA160,7%
VOLVO150,6%
DAEWOO140,6%
LAND ROVER130,5%
MAZDA130,5%
ALFA ROMEO80,3%
HONDA80,3%
MINI80,3%
SMART80,3%
PORSCHE70,3%
JEEP50,2%
CUPRA40,2%
DAIHATSU30,1%
JAGUAR30,1%
LEXUS30,1%
ARO20,1%
CHRYSLER20,1%
DODGE20,1%
INFINITI20,1%
TESLA20,1%
LANCIA10,0%
ROVER10,0%
SSANGYONG10,0%
SUBARU10,0%
TRABANT10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17381,6%
Export3817,9%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5325,0%
VOLKSWAGEN3918,4%
OPEL2310,8%
FORD199,0%
DAEWOO115,2%
RENAULT104,7%
AUDI94,2%
SKODA83,8%
PEUGEOT62,8%
FIAT41,9%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW31,4%
MERCEDES-BENZ31,4%
ROVER31,4%
SEAT31,4%
SUZUKI31,4%
ALFA ROMEO20,9%
HYUNDAI20,9%
LAND ROVER20,9%
SMART20,9%
TOYOTA20,9%
CHEVROLET10,5%
KIA10,5%
NISSAN10,5%
SAAB10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.