Înmatriculări în județul Brașov, iulie 2024

Noi309-18,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare883+7,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.709-0,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri182

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 15 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 87 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 1 noi2013: 53 rulate, prima înmatriculare2014: 49 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 2 noi2018: 56 rulate, prima înmatriculare2019: 72 rulate, prima înmatriculare2020: 60 rulate, prima înmatriculare2021: 35 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 42 noi2023: 16 rulate, prima înmatriculare2024: 261 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200002
200105
200205
200308
2004019
2005015
2006028
2007030
2008035
2009041
2010051
2011087
2012058
2013153
2014049
2015034
2016043
2017145
2018256
2019072
2020060
2021035
2022222
20234216
20242613

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA17414,6%
VOLKSWAGEN13811,6%
AUDI1028,6%
BMW837,0%
TOYOTA806,7%
RENAULT726,0%
SKODA645,4%
FORD544,5%
HYUNDAI524,4%
MERCEDES-BENZ494,1%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN332,8%
OPEL332,8%
PEUGEOT312,6%
KIA292,4%
VOLVO282,3%
SUZUKI191,6%
MAZDA161,3%
CITROEN151,3%
MITSUBISHI151,3%
SEAT121,0%
LAND ROVER110,9%
LEXUS110,9%
FIAT90,8%
HONDA70,6%
JEEP70,6%
CUPRA60,5%
JAGUAR60,5%
MG60,5%
TESLA60,5%
SUBARU40,3%
DAIHATSU30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
DS20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
INFINITI10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER746,2%
DACIA SANDERO474,0%
DACIA LOGAN383,2%
AUDI A4363,0%
VOLKSWAGEN GOLF342,9%
VOLKSWAGEN PASSAT282,4%
BMW SERIA 3262,2%
SKODA OCTAVIA262,2%
NISSAN QASHQAI221,9%
TOYOTA COROLLA221,9%
Toate (269)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT CLIO211,8%
BMW SERIA 5201,7%
FORD FOCUS201,7%
RENAULT MEGANE201,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
OPEL ASTRA181,5%
TOYOTA RAV4171,4%
HYUNDAI TUCSON151,3%
AUDI Q5141,2%
VOLKSWAGEN POLO141,2%
DACIA JOGGER131,1%
HYUNDAI I30131,1%
AUDI A6121,0%
FORD KUGA121,0%
SKODA FABIA121,0%
TOYOTA AURIS110,9%
TOYOTA C-HR110,9%
KIA SPORTAGE100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,8%
AUDI Q390,8%
BMW X390,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
VOLVO XC6090,8%
AUDI A380,7%
AUDI A580,7%
BMW X580,7%
FORD FIESTA80,7%
SKODA SUPERB80,7%
BMW X170,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SKODA KODIAQ70,6%
TOYOTA YARIS70,6%
MITSUBISHI SPACE STAR60,5%
TESLA MODEL 360,5%
HYUNDAI I2050,4%
KIA CEED50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 50850,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLVO V6050,4%
VOLVO XC9050,4%
CITROEN C440,3%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
CUPRA FORMENTOR40,3%
FIAT PUNTO40,3%
FORD MONDEO40,3%
HYUNDAI ELANTRA40,3%
KIA NIRO40,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,3%
MAZDA 640,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN JUKE40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
PEUGEOT 500840,3%
SEAT IBIZA40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
AUDI A130,3%
AUDI Q230,3%
AUDI Q730,3%
HONDA CIVIC30,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
JEEP GRAND CHEROKEE30,3%
KIA STONIC30,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
LEXUS NX30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA MX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA YETI30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 120,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
CITROEN C520,2%
DAIHATSU CUORE20,2%
DS DS720,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT CUSTOM20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
JAGUAR XF20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
LEXUS RX20,2%
LEXUS UX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MG EHS20,2%
MG HS20,2%
MG ZS20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN PULSAR20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 10820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
RENAULT ZOE20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ATECA20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWACE20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44137,0%
Compacte (C)23719,9%
Mici (B)18515,5%
Medii (D)16013,4%
Monovolume (MPV)716,0%
Mari și de lux (E)524,4%
Mini (A)211,8%
Neclasificate110,9%
Sport100,8%
Utilitare40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88374,1%
Noi30925,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină56047,0%
Benzină33127,8%
Hibrid21718,2%
GPL635,3%
Electric211,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică93278,2%
Companie26021,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54846,0%
Berlină cu hayon27723,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20116,9%
Berlină14211,9%
Cabriolet151,3%
Cupeu90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW29224,5%
75-109 kW42936,0%
110-149 kW35830,0%
150-219 kW675,6%
220 kW și peste252,1%
Necompletat211,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13311,2%
1000-1399 cmc15112,7%
1400-1599 cmc30625,7%
1600-1999 cmc44537,3%
2000-2999 cmc12810,7%
3000 cmc și peste80,7%
Necompletat211,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30818,0%
SKODA1488,7%
BMW1408,2%
FORD1378,0%
DACIA1297,5%
AUDI1247,3%
OPEL1237,2%
RENAULT834,9%
TOYOTA673,9%
MERCEDES-BENZ543,2%
Toate (46)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT502,9%
HYUNDAI382,2%
SUZUKI331,9%
KIA301,8%
SEAT271,6%
CITROEN241,4%
LAND ROVER231,3%
NISSAN191,1%
FIAT181,1%
MAZDA181,1%
HONDA150,9%
MITSUBISHI150,9%
VOLVO140,8%
CHEVROLET90,5%
SMART80,5%
ALFA ROMEO70,4%
MINI70,4%
SAAB60,4%
SUBARU60,4%
LEXUS50,3%
SSANGYONG50,3%
DAEWOO30,2%
JEEP30,2%
CHRYSLER10,1%
COMPA10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SCION10,1%
STEYR PUCH10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11261,5%
Export7038,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5429,7%
VOLKSWAGEN2714,8%
FORD168,8%
OPEL147,7%
MERCEDES-BENZ94,9%
FIAT73,8%
BMW63,3%
TOYOTA52,7%
HYUNDAI42,2%
RENAULT42,2%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA42,2%
AUDI31,6%
CITROEN31,6%
DAEWOO31,6%
SUBARU31,6%
SUZUKI31,6%
KIA21,1%
MAZDA21,1%
MITSUBISHI21,1%
PEUGEOT21,1%
SEAT21,1%
SMART21,1%
ASTON MARTIN10,5%
MINI10,5%
NISSAN10,5%
PORSCHE10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.