Înmatriculări în județul Satu Mare, iulie 2024

Noi75-22,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare618+33,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări877+25,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri106

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 34 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 17 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 7 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 68 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200001
200107
200205
2003017
2004025
2005030
2006034
2007034
2008041
2009045
2010041
2011041
2012036
2013031
2014036
2015017
2016026
2017023
2018027
2019032
2020028
2021016
202208
202374
2024681

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12217,6%
BMW8111,7%
AUDI7010,1%
MERCEDES-BENZ537,6%
FORD466,6%
OPEL334,8%
DACIA314,5%
RENAULT304,3%
SKODA273,9%
KIA243,5%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT223,2%
TOYOTA192,7%
VOLVO192,7%
NISSAN182,6%
MAZDA142,0%
SEAT121,7%
HYUNDAI111,6%
CITROEN91,3%
SUZUKI71,0%
FIAT60,9%
PORSCHE60,9%
SSANGYONG40,6%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
MITSUBISHI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
TESLA20,3%
BUICK10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DATSUN10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LINCOLN10,1%
MG10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4334,8%
VOLKSWAGEN GOLF324,7%
VOLKSWAGEN PASSAT273,9%
BMW SERIA 3202,9%
DACIA DUSTER202,9%
BMW X3192,8%
KIA CEED192,8%
FORD FOCUS162,3%
VOLKSWAGEN TOURAN152,2%
BMW SERIA 5142,0%
Toate (198)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA131,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,8%
SKODA FABIA111,6%
SKODA OCTAVIA111,6%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
VOLVO XC60111,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,5%
AUDI A391,3%
AUDI A581,2%
AUDI A681,2%
VOLKSWAGEN SHARAN81,2%
FORD KUGA71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
RENAULT MEGANE71,0%
BMW SERIA 460,9%
DACIA LOGAN60,9%
FORD FIESTA60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
PORSCHE CAYENNE60,9%
TOYOTA RAV460,9%
BMW SERIA 150,7%
RENAULT CLIO50,7%
RENAULT SCENIC50,7%
SEAT LEON50,7%
AUDI Q540,6%
BMW X440,6%
BMW X540,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD MONDEO40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ VITO40,6%
NISSAN QASHQAI+240,6%
OPEL CORSA40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
PEUGEOT 20640,6%
PEUGEOT 30840,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
BMW SERIA 730,4%
CITROEN C4 PICASSO30,4%
CITROEN C530,4%
DACIA SANDERO30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 230,4%
MAZDA CX-3030,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
BMW X620,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
KIA CARENS20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MINI COOPER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT TRAFIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA RAPID20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
SUBARU FORESTER20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO QUADRIFOGLIO10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS510,1%
AUDI S710,1%
BMW I510,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X110,1%
BMW X710,1%
BUICK GRAN SPORT10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER CROSSFIRE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LINCOLN AVIATOR10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19327,8%
Compacte (C)15021,6%
Medii (D)12618,2%
Monovolume (MPV)7811,3%
Mici (B)7310,5%
Mari și de lux (E)436,2%
Neclasificate131,9%
Mini (A)60,9%
Sport60,9%
Utilitare50,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61889,2%
Noi7510,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44363,9%
Benzină17825,7%
Hibrid618,8%
GPL60,9%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică57382,7%
Companie12017,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33147,8%
Berlină cu hayon11716,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11616,7%
Berlină10815,6%
Cabriolet152,2%
Cupeu60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13018,8%
75-109 kW30544,0%
110-149 kW17925,8%
150-219 kW527,5%
220 kW și peste223,2%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc213,0%
1000-1399 cmc7110,2%
1400-1599 cmc16724,1%
1600-1999 cmc33848,8%
2000-2999 cmc8412,1%
3000 cmc și peste71,0%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22225,3%
BMW10111,5%
AUDI758,6%
FORD738,3%
MERCEDES-BENZ586,6%
DACIA566,4%
OPEL546,2%
RENAULT485,5%
SKODA263,0%
PEUGEOT212,4%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT141,6%
LAND ROVER121,4%
TOYOTA121,4%
HYUNDAI111,3%
FIAT91,0%
MAZDA91,0%
SUZUKI91,0%
SSANGYONG80,9%
CITROEN70,8%
KIA70,8%
VOLVO70,8%
MITSUBISHI50,6%
NISSAN50,6%
CHEVROLET40,5%
MINI40,5%
PORSCHE40,5%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
SMART20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9185,8%
Export1514,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2220,8%
FORD1211,3%
AUDI1110,4%
RENAULT1110,4%
BMW98,5%
DACIA65,7%
OPEL65,7%
PEUGEOT54,7%
SKODA54,7%
VOLVO32,8%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN21,9%
HYUNDAI21,9%
LAND ROVER21,9%
SEAT21,9%
TOYOTA21,9%
DAEWOO10,9%
MAZDA10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
MITSUBISHI10,9%
NISSAN10,9%
SUBARU10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.