Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, iulie 2024

Noi62-30,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare573+9,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări777+18,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 41 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare2024: 43 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000012
200004
200103
2002013
2003013
2004023
2005035
2006029
2007043
2008038
2009041
2010033
2011039
2012040
2013028
2014029
2015027
2016024
2017021
2018020
2019028
2020013
202109
202213
2023185
2024430

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12519,7%
AUDI8914,0%
BMW7111,2%
FORD497,7%
MERCEDES-BENZ396,1%
DACIA365,7%
SKODA264,1%
VOLVO223,5%
OPEL203,1%
RENAULT152,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI142,2%
NISSAN142,2%
TOYOTA142,2%
SUZUKI111,7%
KIA101,6%
MG101,6%
SEAT101,6%
SSANGYONG91,4%
LAND ROVER60,9%
MAZDA60,9%
MITSUBISHI60,9%
PEUGEOT60,9%
JEEP50,8%
CITROEN40,6%
FIAT40,6%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF447,0%
AUDI A4386,0%
VOLKSWAGEN PASSAT233,6%
DACIA DUSTER193,0%
BMW SERIA 3172,7%
BMW SERIA 5152,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,4%
BMW X3121,9%
AUDI A6111,7%
FORD FOCUS111,7%
Toate (174)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN111,7%
AUDI A3101,6%
AUDI Q5101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,6%
NISSAN QASHQAI101,6%
VOLVO XC60101,6%
BMW SERIA 191,4%
OPEL ASTRA91,4%
SKODA OCTAVIA91,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,4%
DACIA LOGAN81,3%
FORD GALAXY60,9%
FORD KUGA60,9%
FORD MONDEO60,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
VOLKSWAGEN POLO60,9%
AUDI A550,8%
BMW X150,8%
KIA SPORTAGE50,8%
MG ZS50,8%
RENAULT MEGANE50,8%
SSANGYONG KORANDO50,8%
VOLVO XC9050,8%
AUDI A840,6%
BMW X640,6%
DACIA SPRING40,6%
FORD FUSION40,6%
JEEP CHEROKEE40,6%
MERCEDES-BENZ GLE40,6%
MG HS40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA FABIA40,6%
SKODA SCALA40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
TOYOTA RAV440,6%
AUDI Q730,5%
AUDI Q830,5%
BMW SERIA 430,5%
BMW SERIA 730,5%
DACIA JOGGER30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
HYUNDAI SANTA FE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
MERCEDES-BENZ VIANO30,5%
MERCEDES-BENZ VITO30,5%
MITSUBISHI ASX30,5%
OPEL ANTARA30,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 200830,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SKODA KAROQ30,5%
SKODA RAPID30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO V6030,5%
AUDI A720,3%
AUDI Q320,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C320,3%
DACIA SANDERO20,3%
FORD KA20,3%
FORD TOURNEO CONNECT20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,3%
MAZDA 520,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SSANGYONG TIVOLI20,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI Q210,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN XSARA10,2%
DS DS310,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA RIO10,2%
KIA STONIC10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER SANTANA10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLB10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MG MG410,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PORSCHE 71810,2%
PORSCHE BOXSTER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SCENIC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22735,7%
Compacte (C)11518,1%
Medii (D)11017,3%
Monovolume (MPV)6610,4%
Mari și de lux (E)487,6%
Mici (B)467,2%
Mini (A)71,1%
Utilitare71,1%
Sport60,9%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57390,2%
Noi629,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47174,2%
Benzină10917,2%
Hibrid416,5%
Electric81,3%
GPL60,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică54886,3%
Companie8713,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32551,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11317,8%
Berlină cu hayon10015,7%
Berlină8413,2%
Cabriolet91,4%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9414,8%
75-109 kW27943,9%
110-149 kW20131,7%
150-219 kW406,3%
220 kW și peste132,0%
Necompletat81,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,5%
1000-1399 cmc507,9%
1400-1599 cmc13421,1%
1600-1999 cmc33252,3%
2000-2999 cmc9214,5%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat81,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18824,2%
BMW9812,6%
AUDI9011,6%
FORD688,8%
MERCEDES-BENZ425,4%
DACIA384,9%
OPEL283,6%
SKODA283,6%
RENAULT233,0%
PEUGEOT222,8%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI222,8%
TOYOTA151,9%
VOLVO141,8%
SEAT131,7%
CITROEN91,2%
MITSUBISHI91,2%
NISSAN91,2%
HYUNDAI81,0%
KIA60,8%
MAZDA60,8%
CHEVROLET50,6%
LAND ROVER50,6%
FIAT40,5%
SSANGYONG40,5%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,3%
DAIHATSU20,3%
JAGUAR20,3%
JEEP20,3%
LEXUS20,3%
MINI20,3%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5671,8%
Export2228,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2430,8%
FORD1519,2%
DACIA56,4%
MERCEDES-BENZ56,4%
PEUGEOT56,4%
AUDI45,1%
BMW45,1%
SKODA45,1%
OPEL33,8%
CHEVROLET11,3%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN11,3%
DAEWOO11,3%
DAIHATSU11,3%
FIAT11,3%
HYUNDAI11,3%
MCC11,3%
RENAULT11,3%
SEAT11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.