Înmatriculări în județul Bacău, iulie 2024

Noi117-21,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare840+10,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.889+31,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri109

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 71 rulate, prima înmatriculare2011: 93 rulate, prima înmatriculare2012: 66 rulate, prima înmatriculare2013: 50 rulate, prima înmatriculare2014: 67 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 31 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 85 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200002
200105
200206
2003015
2004021
2005026
2006035
2007046
2008051
2009056
2010071
2011093
2012066
2013050
2014067
2015041
2016034
2017037
2018030
2019030
2020025
202109
202216
2023316
2024851

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16417,1%
DACIA10010,4%
AUDI838,7%
BMW828,6%
RENAULT697,2%
OPEL576,0%
FORD565,9%
SKODA485,0%
HYUNDAI414,3%
MERCEDES-BENZ363,8%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO353,7%
NISSAN313,2%
SEAT252,6%
PEUGEOT212,2%
TOYOTA202,1%
FIAT90,9%
KIA90,9%
MAZDA90,9%
CITROEN80,8%
ALFA ROMEO70,7%
LAND ROVER70,7%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET60,6%
MG60,6%
SUZUKI60,6%
LEXUS40,4%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
DAIHATSU10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN535,5%
VOLKSWAGEN GOLF434,5%
AUDI A4343,6%
VOLKSWAGEN PASSAT282,9%
RENAULT MEGANE272,8%
DACIA DUSTER262,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN252,6%
BMW SERIA 5242,5%
FORD FOCUS232,4%
OPEL ASTRA232,4%
Toate (206)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3222,3%
NISSAN QASHQAI212,2%
SKODA OCTAVIA192,0%
VOLKSWAGEN POLO151,6%
VOLVO XC60151,6%
AUDI Q5141,5%
HYUNDAI TUCSON131,4%
SKODA FABIA131,4%
DACIA SANDERO121,3%
AUDI A5111,2%
FORD KUGA111,2%
VOLKSWAGEN TOURAN111,2%
HYUNDAI I30101,0%
RENAULT SCENIC101,0%
AUDI A390,9%
BMW SERIA 190,9%
RENAULT CLIO90,9%
SEAT LEON90,9%
VOLVO XC9090,9%
AUDI A680,8%
BMW X380,8%
HYUNDAI IX3580,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C80,8%
OPEL ZAFIRA80,8%
SEAT IBIZA80,8%
PEUGEOT 50870,7%
RENAULT KADJAR70,7%
FORD C-MAX60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
AUDI Q350,5%
BMW SERIA 750,5%
FORD MONDEO50,5%
OPEL MERIVA50,5%
PEUGEOT 300850,5%
SKODA SUPERB50,5%
VOLKSWAGEN JETTA50,5%
BMW X140,4%
CITROEN C440,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD FIESTA40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
MG ZS40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA YETI40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
BMW X630,3%
CHEVROLET CRUZE30,3%
DACIA SPRING30,3%
FIAT FREEMONT30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC4030,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FORD GALAXY20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MG HS20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT EXEO20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S6020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q810,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV30431,8%
Compacte (C)21922,9%
Medii (D)14415,0%
Mici (B)13814,4%
Monovolume (MPV)858,9%
Mari și de lux (E)444,6%
Mini (A)121,3%
Sport50,5%
Neclasificate30,3%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84087,8%
Noi11712,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60863,5%
Benzină25626,8%
Hibrid767,9%
GPL101,0%
Electric60,6%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83387,0%
Companie12413,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41843,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20621,5%
Berlină cu hayon16517,2%
Berlină15215,9%
Cabriolet80,8%
Cupeu80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20821,7%
75-109 kW44446,4%
110-149 kW23925,0%
150-219 kW485,0%
220 kW și peste121,3%
Necompletat60,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc889,2%
1000-1399 cmc10611,1%
1400-1599 cmc25226,3%
1600-1999 cmc42644,5%
2000-2999 cmc747,7%
3000 cmc și peste50,5%
Necompletat60,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40221,3%
BMW1809,5%
OPEL1648,7%
DACIA1598,4%
AUDI1538,1%
FORD1397,4%
RENAULT1125,9%
SKODA1015,3%
MERCEDES-BENZ794,2%
TOYOTA432,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT412,2%
SEAT412,2%
PEUGEOT361,9%
HYUNDAI281,5%
SUZUKI261,4%
VOLVO221,2%
NISSAN191,0%
MAZDA181,0%
LAND ROVER150,8%
KIA140,7%
MITSUBISHI130,7%
CHEVROLET100,5%
CITROEN90,5%
HONDA90,5%
DAEWOO80,4%
ALFA ROMEO60,3%
MINI60,3%
JEEP50,3%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
DAIHATSU20,1%
MCC20,1%
MG20,1%
ROVER20,1%
SAAB20,1%
CHRYSLER10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7669,7%
Export3330,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2220,2%
DACIA1412,8%
FORD1110,1%
OPEL109,2%
RENAULT98,3%
AUDI76,4%
SKODA76,4%
MERCEDES-BENZ65,5%
BMW54,6%
DAEWOO32,8%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT32,8%
PEUGEOT32,8%
ALFA ROMEO10,9%
CHEVROLET10,9%
HONDA10,9%
MAZDA10,9%
MITSUBISHI10,9%
PORSCHE10,9%
ROVER10,9%
SEAT10,9%
TOYOTA10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.