Înmatriculări în județul Buzău, iulie 2024

Noi77-1,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare414+58,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.397+60,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 24 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 48 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 68 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200003
200102
200203
200305
200407
2005012
2006021
2007028
2008024
2009023
2010032
2011032
2012048
2013028
2014021
2015016
2016019
2017014
2018023
2019023
2020013
202108
202204
202393
2024681

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9920,2%
BMW6413,0%
AUDI387,7%
DACIA367,3%
SKODA346,9%
FORD275,5%
MERCEDES-BENZ275,5%
RENAULT234,7%
TOYOTA224,5%
HYUNDAI214,3%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL173,5%
VOLVO163,3%
SEAT122,4%
NISSAN102,0%
KIA81,6%
MAZDA61,2%
PEUGEOT61,2%
SUZUKI61,2%
CITROEN30,6%
MITSUBISHI30,6%
JAGUAR20,4%
JEEP20,4%
SMART20,4%
TESLA20,4%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT255,1%
VOLKSWAGEN GOLF244,9%
AUDI A4183,7%
SKODA OCTAVIA183,7%
BMW SERIA 3163,3%
DACIA DUSTER163,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN163,3%
BMW SERIA 5112,2%
BMW X3112,2%
FORD FOCUS112,2%
Toate (147)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON112,2%
RENAULT MEGANE102,0%
NISSAN QASHQAI91,8%
DACIA LOGAN81,6%
TOYOTA RAV481,6%
AUDI A671,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
KIA SPORTAGE61,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
OPEL ASTRA61,2%
SKODA SUPERB61,2%
TOYOTA COROLLA61,2%
BMW X151,0%
BMW X651,0%
DACIA SANDERO51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SEAT LEON51,0%
DACIA LODGY40,8%
TOYOTA C-HR40,8%
VOLVO XC9040,8%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW SERIA 730,6%
BMW X530,6%
FORD C-MAX30,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD MONDEO30,6%
HYUNDAI I3030,6%
MAZDA CX-530,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
OPEL ANTARA30,6%
OPEL CORSA30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
SEAT IBIZA30,6%
SKODA FABIA30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
VOLKSWAGEN CC30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
VOLKSWAGEN POLO30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLKSWAGEN TAIGO30,6%
VOLVO V6030,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A520,4%
AUDI Q720,4%
AUDI Q820,4%
BMW SERIA 220,4%
BMW X420,4%
DACIA DOKKER20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI ELANTRA20,4%
HYUNDAI IONIQ620,4%
JEEP COMPASS20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 300820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SKODA RAPID20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLVO V4020,4%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI A110,2%
AUDI A310,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
BMW I810,2%
BMW SERIA 410,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C410,2%
DACIA SPRING10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
JAGUAR I-PACE10,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS ES10,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA PRIUS PLUS10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO S9010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16132,8%
Compacte (C)11523,4%
Medii (D)9218,7%
Monovolume (MPV)438,8%
Mici (B)418,4%
Mari și de lux (E)326,5%
Mini (A)40,8%
Sport20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41484,3%
Noi7715,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină29560,1%
Benzină10621,6%
Hibrid7314,9%
GPL112,2%
Electric61,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43288,0%
Companie5912,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23347,5%
Berlină11022,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8116,5%
Berlină cu hayon6012,2%
Cabriolet51,0%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8316,9%
75-109 kW20140,9%
110-149 kW16132,8%
150-219 kW285,7%
220 kW și peste122,4%
Necompletat61,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc204,1%
1000-1399 cmc5511,2%
1400-1599 cmc12926,3%
1600-1999 cmc22345,4%
2000-2999 cmc5711,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat61,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28520,4%
BMW17512,5%
DACIA1289,2%
OPEL1238,8%
SKODA1218,7%
FORD1087,7%
AUDI1037,4%
RENAULT765,4%
MERCEDES-BENZ594,2%
HYUNDAI302,1%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA271,9%
SEAT231,6%
PEUGEOT221,6%
NISSAN171,2%
SUZUKI151,1%
CHEVROLET100,7%
FIAT100,7%
VOLVO80,6%
CITROEN70,5%
KIA70,5%
MAZDA70,5%
MITSUBISHI60,4%
HONDA50,4%
LAND ROVER50,4%
DAEWOO20,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE20,1%
JEEP20,1%
MINI20,1%
PORSCHE20,1%
SMART20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CHRYSLER10,1%
LADA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5571,4%
Export2228,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1316,9%
VOLKSWAGEN1316,9%
DACIA911,7%
RENAULT810,4%
BMW67,8%
FORD67,8%
FIAT45,2%
SKODA45,2%
AUDI33,9%
DAEWOO22,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ22,6%
ALFA ROMEO11,3%
HYUNDAI11,3%
MASERATI11,3%
PEUGEOT11,3%
PORSCHE11,3%
SEAT11,3%
TOYOTA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.