Înmatriculări în județul Călărași, iulie 2024

Noi49-23,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare166+11,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări844+11,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri34

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 43 noinov 24: 187 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 207 rulate, prima înmatriculareian 25: 44 noiian 25: 161 rulate, prima înmatricularefeb 25: 66 noifeb 25: 196 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 190 rulate, prima înmatriculareapr 25: 39 noiapr 25: 277 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 201 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 188 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 noiiul 25: 229 rulate, prima înmatriculareaug 25: 83 noiaug 25: 191 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 191 rulate, prima înmatriculareoct 25: 56 noioct 25: 267 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 200 rulate, prima înmatricularedec 25: 104 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 33 noiian 26: 166 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 208 rulate, prima înmatricularemar 26: 19 noimar 26: 157 rulate, prima înmatriculareapr 26: 41 noiapr 26: 196 rulate, prima înmatricularemai 26: 32 noimai 26: 179 rulate, prima înmatriculareiun 26: 50 noiiun 26: 155 rulate, prima înmatriculareiul 26: 31 noiiul 26: 173 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 116 rulate, prima înmatricularesep 26: 52 noisep 26: 214 rulate, prima înmatriculareoct 26: 75 noioct 26: 174 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443187
dec 2444207
ian 2544161
feb 2566196
mar 2531190
apr 2539277
mai 2527201
iun 2536188
iul 2575229
aug 2583191
sep 2568191
oct 2556267
nov 2548200
dec 25104186
ian 2633166
feb 2626208
mar 2619157
apr 2641196
mai 2632179
iun 2650155
iul 2631173
aug 2626116
sep 2652214
oct 2675174

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 12 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 13 rulate, prima înmatriculare2012: 13 rulate, prima înmatriculare2013: 12 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 13 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200000
200100
200200
200300
200403
200503
2006010
200708
2008012
2009010
2010011
2011013
2012013
2013012
2014014
2015011
2016010
201706
201808
201906
202005
202105
202202
2023132
2024360

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3717,2%
DACIA3616,7%
BMW2913,5%
RENAULT167,4%
AUDI157,0%
SKODA125,6%
FORD115,1%
MERCEDES-BENZ115,1%
HYUNDAI94,2%
TOYOTA83,7%
Toate (25)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL62,8%
SEAT52,3%
CITROEN41,9%
MAZDA31,4%
NISSAN20,9%
PEUGEOT20,9%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
JAGUAR10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
MINI10,5%
SUBARU10,5%
TESLA10,5%
VOLVO10,5%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN167,4%
BMW SERIA 3125,6%
DACIA SANDERO94,2%
RENAULT MEGANE83,7%
VOLKSWAGEN PASSAT83,7%
SKODA OCTAVIA73,3%
DACIA DUSTER62,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN62,8%
AUDI A652,3%
BMW SERIA 552,3%
Toate (90)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF52,3%
VOLKSWAGEN TOURAN52,3%
FORD FOCUS41,9%
RENAULT CLIO41,9%
AUDI A531,4%
BMW X131,4%
BMW X331,4%
DACIA JOGGER31,4%
FORD FIESTA31,4%
HYUNDAI I3031,4%
MAZDA 331,4%
TOYOTA COROLLA31,4%
VOLKSWAGEN POLO31,4%
AUDI A420,9%
AUDI Q720,9%
BMW SERIA 120,9%
BMW X620,9%
CITROEN C320,9%
FORD GALAXY20,9%
HYUNDAI KONA20,9%
HYUNDAI TUCSON20,9%
MERCEDES-BENZ CLA20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,9%
MERCEDES-BENZ GLA20,9%
NISSAN JUKE20,9%
OPEL ASTRA20,9%
OPEL ZAFIRA20,9%
RENAULT TALISMAN20,9%
SEAT IBIZA20,9%
SKODA FABIA20,9%
TOYOTA RAV420,9%
VOLKSWAGEN CC20,9%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,9%
ALFA ROMEO 15910,5%
AUDI A310,5%
AUDI A710,5%
AUDI Q310,5%
BMW SERIA 410,5%
BMW X510,5%
CHEVROLET CAPTIVA10,5%
CITROEN C4 PICASSO10,5%
CITROEN EVASION10,5%
DACIA DOKKER10,5%
DACIA LODGY10,5%
FORD ECOSPORT10,5%
FORD MONDEO10,5%
HYUNDAI ELANTRA10,5%
HYUNDAI I2010,5%
JAGUAR XJ10,5%
KIA SPORTAGE10,5%
LAND ROVER FREELANDER10,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,5%
MERCEDES-BENZ GLC10,5%
MERCEDES-BENZ GLS10,5%
MINI COOPER10,5%
OPEL SIGNUM10,5%
OPEL ZAFIRA TOURER10,5%
PEUGEOT 300810,5%
PEUGEOT 50810,5%
RENAULT ARKANA10,5%
RENAULT LAGUNA10,5%
SEAT ATECA10,5%
SEAT LEON10,5%
SEAT TOLEDO10,5%
SKODA KAMIQ10,5%
SKODA SUPERB10,5%
SKODA YETI10,5%
SUBARU OUTBACK10,5%
TESLA MODEL Y10,5%
TOYOTA AURIS10,5%
TOYOTA AVENSIS10,5%
TOYOTA HIGHLANDER10,5%
VOLKSWAGEN ARTEON10,5%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,5%
VOLKSWAGEN JETTA10,5%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,5%
VOLKSWAGEN TAIGO10,5%
VOLVO XC9010,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV5224,2%
Compacte (C)4721,9%
Mici (B)4320,0%
Medii (D)3817,7%
Monovolume (MPV)209,3%
Mari și de lux (E)146,5%
Sport10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16677,2%
Noi4922,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină11955,3%
Benzină6228,8%
GPL188,4%
Hibrid146,5%
Electric20,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică19188,8%
Companie2411,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break8037,2%
Berlină5726,5%
Berlină cu hayon5023,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2612,1%
Cupeu20,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5927,4%
75-109 kW8640,0%
110-149 kW5123,7%
150-219 kW146,5%
220 kW și peste31,4%
Necompletat20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3516,3%
1000-1399 cmc219,8%
1400-1599 cmc5525,6%
1600-1999 cmc8439,1%
2000-2999 cmc177,9%
3000 cmc și peste10,5%
Necompletat20,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13716,2%
DACIA11713,9%
OPEL11313,4%
BMW839,8%
RENAULT667,8%
FORD627,3%
AUDI485,7%
SKODA445,2%
MERCEDES-BENZ344,0%
PEUGEOT192,3%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI182,1%
SEAT131,5%
CHEVROLET101,2%
MAZDA101,2%
TOYOTA91,1%
FIAT60,7%
LAND ROVER60,7%
NISSAN60,7%
SUZUKI50,6%
DAEWOO40,5%
HONDA40,5%
MINI40,5%
MITSUBISHI40,5%
VOLVO40,5%
ALFA ROMEO30,4%
KIA30,4%
CITROEN20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
DODGE10,1%
MG ROVER10,1%
PORSCHE10,1%
SCHMITZ CARGOBULL10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3191,2%
Export38,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL720,6%
DACIA514,7%
FORD514,7%
VOLKSWAGEN411,8%
BMW38,8%
RENAULT38,8%
SKODA38,8%
FIAT25,9%
AUDI12,9%
CITROEN12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.