Înmatriculări în județul Galați, iulie 2024

Noi99-42,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare679+24,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.520+20,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri192

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 44 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 51 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 60 rulate, prima înmatriculare2020: 45 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 10 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 89 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200000
200102
2002013
200309
200408
2005014
2006017
2007035
2008046
2009044
2010035
2011051
2012052
2013031
2014036
2015038
2016034
2017034
2018036
2019060
2020045
2021017
202209
2023108
2024890

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16220,8%
AUDI7810,0%
MERCEDES-BENZ779,9%
RENAULT617,8%
DACIA567,2%
BMW546,9%
HYUNDAI415,3%
SKODA303,9%
FORD293,7%
VOLVO253,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN243,1%
TOYOTA202,6%
OPEL162,1%
PEUGEOT162,1%
SEAT121,5%
KIA111,4%
MAZDA111,4%
CITROEN81,0%
FIAT60,8%
LAND ROVER50,6%
LEXUS50,6%
JAGUAR40,5%
MITSUBISHI40,5%
SUZUKI40,5%
DS30,4%
HONDA30,4%
TESLA30,4%
MG20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT486,2%
VOLKSWAGEN GOLF465,9%
AUDI A4344,4%
RENAULT MEGANE293,7%
DACIA DUSTER253,2%
BMW SERIA 3212,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,7%
HYUNDAI TUCSON202,6%
SKODA OCTAVIA192,4%
VOLKSWAGEN TOURAN182,3%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN172,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C172,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,9%
AUDI A6141,8%
NISSAN QASHQAI141,8%
BMW SERIA 5131,7%
FORD FOCUS131,7%
AUDI Q5121,5%
RENAULT KADJAR111,4%
VOLVO XC60111,4%
HYUNDAI I3081,0%
MERCEDES-BENZ GLC81,0%
MERCEDES-BENZ GLE81,0%
OPEL ASTRA81,0%
BMW X360,8%
BMW X150,6%
KIA SPORTAGE50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN CC50,6%
AUDI A340,5%
AUDI A540,5%
AUDI A740,5%
DACIA JOGGER40,5%
DACIA SANDERO40,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI KONA40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,5%
OPEL INSIGNIA40,5%
PEUGEOT 300840,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SEAT IBIZA40,5%
SEAT LEON40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SKODA SUPERB40,5%
TOYOTA C-HR40,5%
TOYOTA COROLLA40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
AUDI Q330,4%
DACIA LODGY30,4%
DS DS730,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD PUMA30,4%
LEXUS NX30,4%
MAZDA 330,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
MERCEDES-BENZ GLK30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
NISSAN JUKE30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT SCENIC30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN POLO30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO V4030,4%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
DACIA SPRING20,3%
FORD S-MAX20,3%
HONDA JAZZ20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI I4020,3%
JAGUAR F-PACE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA XCEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA CX-3020,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ EQS20,3%
MERCEDES-BENZ GLS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 30720,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA FABIA20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO C3020,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q410,1%
AUDI S810,1%
BMW SERIA 110,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS510,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD ESCORT10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA ZR-V10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IONIQ610,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR I-PACE10,1%
JAGUAR XF10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS RX10,1%
LEXUS UX10,1%
MASERATI LEVANTE10,1%
MAZDA 210,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26433,9%
Compacte (C)18623,9%
Medii (D)14518,6%
Monovolume (MPV)597,6%
Mari și de lux (E)546,9%
Mici (B)536,8%
Mini (A)91,2%
Sport50,6%
Utilitare20,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67987,3%
Noi9912,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50464,8%
Benzină13517,4%
Hibrid10313,2%
Electric182,3%
GPL172,2%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69489,2%
Companie8410,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39650,9%
Berlină13917,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12716,3%
Berlină cu hayon10813,9%
Cabriolet40,5%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10914,0%
75-109 kW34143,8%
110-149 kW25432,6%
150-219 kW395,0%
220 kW și peste182,3%
Necompletat172,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc324,1%
1000-1399 cmc8010,3%
1400-1599 cmc19825,4%
1600-1999 cmc35846,0%
2000-2999 cmc8911,4%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat182,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30119,8%
DACIA19713,0%
BMW17711,6%
AUDI1228,0%
FORD1187,8%
RENAULT966,3%
MERCEDES-BENZ926,1%
OPEL855,6%
SKODA644,2%
PEUGEOT302,0%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI291,9%
FIAT221,4%
TOYOTA201,3%
CITROEN181,2%
SEAT161,1%
VOLVO161,1%
MAZDA151,0%
KIA120,8%
HONDA110,7%
SUZUKI100,7%
NISSAN90,6%
ALFA ROMEO80,5%
LAND ROVER80,5%
MINI60,4%
DAEWOO50,3%
MITSUBISHI50,3%
SMART50,3%
CHEVROLET40,3%
JEEP40,3%
PORSCHE40,3%
LEXUS30,2%
JAGUAR20,1%
LANCIA20,1%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare15178,6%
Export4020,8%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3317,2%
DACIA3116,1%
OPEL2312,0%
FORD168,3%
RENAULT136,8%
MERCEDES-BENZ115,7%
AUDI105,2%
BMW105,2%
FIAT73,6%
SKODA73,6%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO63,1%
PEUGEOT52,6%
TOYOTA52,6%
HYUNDAI31,6%
VOLVO31,6%
MAZDA21,0%
SEAT21,0%
CADILLAC10,5%
KIA10,5%
LAND ROVER10,5%
NISSAN10,5%
PORSCHE10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.