Înmatriculări în județul Arad, iulie 2024

Noi91-28,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare901+14,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.246+18,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri149

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2000: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 56 rulate, prima înmatriculare2007: 73 rulate, prima înmatriculare2008: 75 rulate, prima înmatriculare2009: 67 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 43 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 64 noi2024: 4 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000011
200006
200108
2002012
2003024
2004033
2005048
2006056
2007073
2008075
2009067
2010069
2011062
2012063
2013043
2014039
2015042
2016035
2017027
2018024
2019036
2020119
2021013
202286
2023186
2024644

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23023,2%
AUDI9910,0%
BMW979,8%
OPEL818,2%
MERCEDES-BENZ666,7%
DACIA606,0%
FORD363,6%
RENAULT353,5%
MAZDA292,9%
SKODA292,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO272,7%
PEUGEOT252,5%
NISSAN242,4%
HYUNDAI212,1%
KIA212,1%
CITROEN191,9%
SEAT181,8%
SUZUKI141,4%
TOYOTA111,1%
FIAT80,8%
ALFA ROMEO70,7%
MITSUBISHI70,7%
MINI50,5%
MG40,4%
CHEVROLET30,3%
HONDA30,3%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
LAND ROVER10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF606,1%
AUDI A4454,6%
VOLKSWAGEN PASSAT393,9%
BMW SERIA 3343,4%
OPEL ASTRA323,2%
DACIA LOGAN272,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN262,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E222,2%
AUDI A6181,8%
DACIA DUSTER181,8%
Toate (226)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO171,7%
VOLKSWAGEN SHARAN171,7%
BMW SERIA 5161,6%
VOLKSWAGEN TOURAN151,5%
NISSAN QASHQAI141,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,4%
KIA SPORTAGE131,3%
OPEL CORSA131,3%
AUDI A3121,2%
BMW X3121,2%
DACIA SANDERO121,2%
FORD FOCUS121,2%
OPEL ZAFIRA121,2%
RENAULT MEGANE121,2%
VOLVO XC60121,2%
AUDI A5101,0%
SKODA OCTAVIA101,0%
BMW SERIA 190,9%
MAZDA 390,9%
PEUGEOT 300880,8%
BMW X170,7%
SKODA SUPERB70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
CITROEN C4 PICASSO60,6%
HYUNDAI I3060,6%
MERCEDES-BENZ ML60,6%
OPEL INSIGNIA60,6%
OPEL MOKKA60,6%
RENAULT SCENIC60,6%
SEAT LEON60,6%
SKODA FABIA60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,6%
FORD GALAXY50,5%
FORD MONDEO50,5%
MAZDA 250,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
RENAULT CLIO50,5%
SEAT IBIZA50,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,5%
AUDI Q340,4%
BMW SERIA 440,4%
BMW SERIA 740,4%
BMW X540,4%
FORD KUGA40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MAZDA CX-3040,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
PEUGEOT 20640,4%
PEUGEOT 50840,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TOYOTA RAV440,4%
VOLVO XC9040,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
AUDI Q530,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C530,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT TIPO30,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA AVENSIS30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLVO V4030,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
BMW SERIA 220,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C420,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP RENEGADE20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA STONIC20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MG ZS20,2%
MINI COOPER20,2%
MINI MINI20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN LUPO20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A210,1%
AUDI SQ710,1%
AUDI SQ810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN E-C410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DODGE CHARGER10,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD C-MAX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25425,6%
Compacte (C)21321,5%
Medii (D)18318,4%
Monovolume (MPV)12312,4%
Mici (B)11912,0%
Mari și de lux (E)666,7%
Mini (A)131,3%
Sport111,1%
Neclasificate50,5%
Utilitare50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90190,8%
Noi919,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66066,5%
Benzină25225,4%
Hibrid575,7%
GPL181,8%
Electric50,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică88489,1%
Companie10810,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43343,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20720,9%
Berlină cu hayon17217,3%
Berlină14814,9%
Cupeu171,7%
Cabriolet151,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19319,5%
75-109 kW47948,3%
110-149 kW24925,1%
150-219 kW505,0%
220 kW și peste161,6%
Necompletat50,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc393,9%
1000-1399 cmc13713,8%
1400-1599 cmc20921,1%
1600-1999 cmc48548,9%
2000-2999 cmc10810,9%
3000 cmc și peste90,9%
Necompletat50,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27622,2%
BMW13210,6%
OPEL12610,1%
AUDI12410,0%
MERCEDES-BENZ917,3%
DACIA826,6%
FORD756,0%
RENAULT433,5%
SKODA433,5%
MAZDA292,3%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT292,3%
PEUGEOT282,2%
SUZUKI211,7%
HYUNDAI191,5%
KIA191,5%
NISSAN131,0%
TOYOTA131,0%
CITROEN100,8%
FIAT100,8%
LAND ROVER100,8%
MITSUBISHI70,6%
VOLVO70,6%
CHEVROLET60,5%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JEEP40,3%
MINI40,3%
HONDA30,2%
DAEWOO20,2%
LEXUS20,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
MASERATI10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11275,2%
Export3624,2%
Înmatriculat pentru export10,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3020,1%
VOLKSWAGEN2718,1%
FORD1510,1%
DACIA138,7%
AUDI128,1%
MERCEDES-BENZ117,4%
BMW85,4%
RENAULT74,7%
PEUGEOT42,7%
FIAT32,0%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA32,0%
ALFA ROMEO21,3%
CHEVROLET21,3%
CHRYSLER21,3%
MAZDA21,3%
TOYOTA21,3%
JAGUAR10,7%
JEEP10,7%
NISSAN10,7%
ROVER10,7%
SEAT10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.