Înmatriculări în județul Olt, iulie 2024

Noi42-43,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare449+21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.213+30,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri59

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2000: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 28 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 1 noi2011: 30 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 36 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200002
200003
200104
200203
200305
2004010
200508
2006024
2007029
2008028
2009037
2010034
2011130
2012037
2013026
2014017
2015022
2016019
2017021
2018024
2019029
2020022
202106
202205
202354
2024360

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6413,0%
BMW6312,8%
DACIA5811,8%
RENAULT5411,0%
AUDI346,9%
OPEL336,7%
SKODA336,7%
FORD285,7%
MERCEDES-BENZ265,3%
NISSAN132,6%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT122,4%
VOLVO102,0%
CITROEN91,8%
HYUNDAI91,8%
LAND ROVER91,8%
MAZDA91,8%
TOYOTA61,2%
SEAT51,0%
KIA40,8%
FIAT20,4%
SUZUKI20,4%
DODGE10,2%
FERRARI10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
LYNK&CO10,2%
SMART10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3275,5%
DACIA DUSTER244,9%
RENAULT MEGANE244,9%
AUDI A4224,5%
DACIA LOGAN224,5%
VOLKSWAGEN GOLF224,5%
SKODA OCTAVIA163,3%
FORD FOCUS142,9%
BMW SERIA 5112,2%
VOLKSWAGEN PASSAT112,2%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO102,0%
OPEL ASTRA91,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,8%
SKODA SUPERB81,6%
NISSAN QASHQAI71,4%
RENAULT CLIO71,4%
RENAULT KADJAR71,4%
BMW X361,2%
VOLVO XC6061,2%
BMW SERIA 151,0%
BMW X551,0%
OPEL CORSA51,0%
RENAULT SCENIC51,0%
RENAULT TALISMAN51,0%
VOLKSWAGEN CC51,0%
AUDI A640,8%
BMW SERIA 440,8%
FORD FIESTA40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL VECTRA40,8%
OPEL VIVARO40,8%
PEUGEOT 300840,8%
SKODA FABIA40,8%
CITROEN C4 PICASSO30,6%
CITROEN C530,6%
FORD PUMA30,6%
LAND ROVER RANGE ROVER30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ GLA30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
NISSAN JUKE30,6%
OPEL INSIGNIA30,6%
OPEL MERIVA30,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,6%
VOLKSWAGEN TOURAN30,6%
AUDI A320,4%
AUDI A520,4%
AUDI Q520,4%
BMW X420,4%
FORD KUGA20,4%
HYUNDAI I3020,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MAZDA CX-720,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL MOKKA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 10720,4%
PEUGEOT 500820,4%
RENAULT KOLEOS20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA PRIUS20,4%
VOLKSWAGEN BORA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO V4020,4%
AUDI A710,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 SPACETOURER10,2%
DACIA LODGY10,2%
DACIA SPRING10,2%
DODGE NITRO10,2%
FERRARI ROMA10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
LYNK&CO LYMK&CO 0110,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 80610,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
SUZUKI KIZASHI10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA IQ10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN POLO10,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14629,7%
Compacte (C)11423,2%
Medii (D)9920,2%
Mici (B)5711,6%
Monovolume (MPV)397,9%
Mari și de lux (E)224,5%
Mini (A)81,6%
Neclasificate30,6%
Sport20,4%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44991,4%
Noi428,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36273,7%
Benzină8417,1%
Hibrid326,5%
GPL122,4%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44690,8%
Companie459,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24048,9%
Berlină9820,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7415,1%
Berlină cu hayon7114,5%
Cupeu51,0%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9519,3%
75-109 kW23447,7%
110-149 kW13026,5%
150-219 kW234,7%
220 kW și peste81,6%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc306,1%
1000-1399 cmc336,7%
1400-1599 cmc15732,0%
1600-1999 cmc22545,8%
2000-2999 cmc408,1%
3000 cmc și peste51,0%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21317,6%
OPEL15312,6%
BMW14512,0%
DACIA12810,6%
AUDI927,6%
FORD907,4%
SKODA756,2%
RENAULT715,9%
MERCEDES-BENZ413,4%
PEUGEOT292,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT292,4%
HYUNDAI161,3%
FIAT131,1%
MAZDA131,1%
NISSAN110,9%
TOYOTA100,8%
CHEVROLET80,7%
CITROEN80,7%
LAND ROVER70,6%
VOLVO70,6%
DAEWOO60,5%
HONDA60,5%
SUZUKI60,5%
JEEP50,4%
KIA50,4%
MINI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
SMART40,3%
MITSUBISHI30,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
GAZ10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4576,3%
Export1423,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1220,3%
OPEL915,3%
FORD610,2%
VOLKSWAGEN610,2%
BMW58,5%
AUDI46,8%
MERCEDES-BENZ35,1%
CITROEN23,4%
DAEWOO23,4%
PEUGEOT23,4%
Toate (17)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA23,4%
CHEVROLET11,7%
FIAT11,7%
LANCIA11,7%
LAND ROVER11,7%
OLTCIT11,7%
ROVER11,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.