Înmatriculări în județul Mureș, iulie 2024

Noi184-14,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.039+14,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.693+30,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri223

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2000: 17 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 43 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 59 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 70 rulate, prima înmatriculare2010: 78 rulate, prima înmatriculare2011: 92 rulate, prima înmatriculare2012: 76 rulate, prima înmatriculare2013: 72 rulate, prima înmatriculare2014: 80 rulate, prima înmatriculare2015: 49 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 38 rulate, prima înmatriculare2019: 45 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 18 noi2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 164 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000017
200007
200107
200208
2003019
2004023
2005043
2006041
2007059
2008066
2009070
2010078
2011092
2012076
2013072
2014080
2015049
2016038
2017033
2018138
2019045
2020136
2021021
2022015
2023186
20241640

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25320,7%
DACIA14511,9%
AUDI1139,2%
BMW1008,2%
FORD645,2%
MERCEDES-BENZ645,2%
SKODA615,0%
RENAULT554,5%
OPEL514,2%
HYUNDAI413,4%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO373,0%
NISSAN322,6%
TOYOTA302,5%
SUZUKI242,0%
MITSUBISHI221,8%
MAZDA201,6%
SEAT201,6%
CITROEN151,2%
PEUGEOT151,2%
KIA70,6%
JEEP60,5%
JAGUAR50,4%
MG50,4%
HONDA40,3%
MINI40,3%
TESLA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
FIAT30,2%
LAND ROVER30,2%
SMART30,2%
SUBARU30,2%
CHEVROLET20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
GWM10,1%
STUDEBAKER10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER796,5%
VOLKSWAGEN GOLF625,1%
VOLKSWAGEN PASSAT423,4%
DACIA LOGAN403,3%
AUDI A4393,2%
VOLKSWAGEN POLO272,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN252,0%
SKODA OCTAVIA242,0%
BMW X3231,9%
NISSAN QASHQAI221,8%
Toate (243)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TOURAN211,7%
BMW SERIA 3201,6%
DACIA SANDERO201,6%
OPEL CORSA191,6%
AUDI A3181,5%
AUDI A6181,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS171,4%
VOLVO XC60171,4%
FORD FIESTA161,3%
BMW SERIA 1141,1%
HYUNDAI TUCSON141,1%
RENAULT MEGANE141,1%
AUDI Q5131,1%
FORD FOCUS131,1%
MITSUBISHI ASX131,1%
SKODA FABIA131,1%
BMW SERIA 5121,0%
FORD KUGA121,0%
BMW X1110,9%
OPEL ASTRA110,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,8%
TOYOTA RAV4100,8%
HYUNDAI I3090,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,7%
VOLKSWAGEN CADDY90,7%
MERCEDES-BENZ GLA80,7%
RENAULT CLIO80,7%
SEAT LEON80,7%
SUZUKI VITARA80,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,7%
SKODA SCALA70,6%
BMW SERIA 460,5%
BMW X660,5%
HYUNDAI IX3560,5%
MAZDA 360,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
RENAULT SCENIC60,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
VOLKSWAGEN ARTEON60,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER60,5%
AUDI A550,4%
AUDI Q350,4%
JEEP CHEROKEE50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA G50,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
RENAULT CAPTUR50,4%
SEAT IBIZA50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
VOLVO XC4050,4%
AUDI A740,3%
BMW X540,3%
CITROEN C4 PICASSO40,3%
DACIA JOGGER40,3%
FORD TRANSIT40,3%
MAZDA 640,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL VIVARO40,3%
RENAULT KANGOO40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
RENAULT TRAFIC40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SKODA RAPID40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC9040,3%
CITROEN C530,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD GALAXY30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
LAND ROVER FREELANDER30,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MG ZS30,2%
MITSUBISHI COLT30,2%
OPEL MERIVA30,2%
PEUGEOT 20730,2%
PEUGEOT 20830,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SKODA SUPERB30,2%
SMART FORTWO30,2%
SUZUKI SX430,2%
TESLA MODEL 330,2%
TOYOTA YARIS30,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN30,2%
ALFA ROMEO GIULIA20,2%
AUDI A120,2%
AUDI A220,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA LODGY20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI GETZ20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA CEED20,2%
KIA RIO20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
MAZDA 220,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA CITIGO20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI CABRIO10,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
AUDI RS710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV42634,8%
Compacte (C)22918,7%
Mici (B)19415,9%
Medii (D)15012,3%
Monovolume (MPV)13511,0%
Mari și de lux (E)504,1%
Mini (A)131,1%
Utilitare100,8%
Neclasificate90,7%
Sport70,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03985,0%
Noi18415,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină75361,6%
Benzină30925,3%
Hibrid1139,2%
GPL302,5%
Electric181,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96078,5%
Companie26321,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61150,0%
Berlină cu hayon24019,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22918,7%
Berlină12310,1%
Cabriolet100,8%
Cupeu100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW26321,5%
75-109 kW52943,3%
110-149 kW32626,7%
150-219 kW655,3%
220 kW și peste221,8%
Necompletat181,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc756,1%
1000-1399 cmc18915,5%
1400-1599 cmc29023,7%
1600-1999 cmc51341,9%
2000-2999 cmc13411,0%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat181,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN44426,2%
AUDI17710,5%
OPEL1317,7%
BMW1217,1%
FORD1156,8%
DACIA1056,2%
MERCEDES-BENZ1056,2%
SKODA764,5%
RENAULT613,6%
PEUGEOT372,2%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI352,1%
SEAT342,0%
TOYOTA342,0%
NISSAN291,7%
HYUNDAI261,5%
MAZDA241,4%
LAND ROVER191,1%
VOLVO171,0%
KIA150,9%
MITSUBISHI120,7%
FIAT110,6%
CHEVROLET100,6%
CITROEN90,5%
SMART90,5%
MINI70,4%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
DAEWOO30,2%
DAIHATSU30,2%
HONDA30,2%
JEEP30,2%
SSANGYONG20,1%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%
SUDA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12355,2%
Export9944,4%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8136,3%
VOLKSWAGEN4821,5%
OPEL209,0%
FORD198,5%
AUDI135,8%
BMW94,0%
MERCEDES-BENZ52,2%
CITROEN31,3%
MITSUBISHI31,3%
PEUGEOT31,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT20,9%
LAND ROVER20,9%
MAZDA20,9%
RENAULT20,9%
SEAT20,9%
SKODA20,9%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
PORSCHE10,4%
TESLA10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.