Înmatriculări în județul Ilfov, iulie 2024

Noi377-42,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare739+46,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.664+24,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri108

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 15 rulate, prima înmatriculare2008: 27 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 42 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 69 rulate, prima înmatriculare2019: 1 noi2019: 87 rulate, prima înmatriculare2020: 50 rulate, prima înmatriculare2021: 46 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 29 rulate, prima înmatriculare2023: 46 noi2023: 19 rulate, prima înmatriculare2024: 328 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200000
200103
200201
200305
2004011
200506
2006011
2007015
2008027
2009021
2010033
2011039
2012043
2013049
2014042
2015040
2016039
2017047
2018069
2019187
2020050
2021046
2022229
20234619
20243282

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14412,9%
BMW13412,0%
VOLKSWAGEN12511,2%
MERCEDES-BENZ1009,0%
AUDI716,4%
SKODA706,3%
RENAULT595,3%
HYUNDAI565,0%
TOYOTA433,9%
FORD403,6%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL343,0%
VOLVO282,5%
KIA272,4%
PEUGEOT191,7%
MAZDA181,6%
TESLA161,4%
SEAT121,1%
CUPRA111,0%
LEXUS111,0%
PORSCHE111,0%
NISSAN100,9%
SUZUKI100,9%
MG80,7%
MINI80,7%
CITROEN60,5%
HONDA60,5%
SMART60,5%
LAND ROVER50,4%
FIAT40,4%
MITSUBISHI40,4%
SSANGYONG40,4%
DS30,3%
JAGUAR30,3%
BENTLEY20,2%
BAIC10,1%
CHEVROLET10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LYNK&CO10,1%
POLESTAR10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN575,1%
SKODA OCTAVIA333,0%
DACIA JOGGER302,7%
VOLKSWAGEN PASSAT302,7%
BMW SERIA 3272,4%
BMW SERIA 5272,4%
DACIA DUSTER262,3%
VOLKSWAGEN GOLF262,3%
HYUNDAI TUCSON242,2%
AUDI A4222,0%
Toate (252)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO222,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E201,8%
BMW SERIA 1191,7%
FORD FOCUS181,6%
OPEL ASTRA161,4%
MERCEDES-BENZ GLE151,4%
RENAULT MEGANE151,4%
MERCEDES-BENZ GLC131,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,2%
VOLVO XC60121,1%
KIA SPORTAGE111,0%
TOYOTA COROLLA111,0%
BMW SERIA 4100,9%
BMW SERIA 7100,9%
CUPRA FORMENTOR100,9%
HYUNDAI I30100,9%
MAZDA 390,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
SKODA FABIA90,8%
TESLA MODEL 390,8%
BMW X380,7%
RENAULT CLIO80,7%
SKODA KODIAQ80,7%
AUDI A370,6%
AUDI Q570,6%
FORD MONDEO70,6%
HYUNDAI ELANTRA70,6%
PORSCHE CAYENNE70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TOYOTA C-HR70,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,6%
AUDI A660,5%
BMW X160,5%
BMW X560,5%
FORD KUGA60,5%
KIA CEED60,5%
MERCEDES-BENZ CLA60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,5%
NISSAN QASHQAI60,5%
SKODA KAMIQ60,5%
TOYOTA RAV460,5%
AUDI A550,5%
AUDI A850,5%
AUDI Q350,5%
BMW X450,5%
HYUNDAI KONA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,5%
MERCEDES-BENZ GLA50,5%
PEUGEOT 30850,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
RENAULT LAGUNA50,5%
SEAT LEON50,5%
VOLKSWAGEN POLO50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
BMW SERIA 240,4%
BMW X640,4%
DACIA LODGY40,4%
KIA SORENTO40,4%
LEXUS NX40,4%
LEXUS UX40,4%
MINI COOPER40,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT SCENIC40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
RENAULT TRAFIC40,4%
SKODA KAROQ40,4%
TOYOTA AURIS40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLKSWAGEN TOURAN40,4%
AUDI Q730,3%
AUDI Q830,3%
DACIA SPRING30,3%
DS DS730,3%
HONDA CR-V30,3%
HYUNDAI I2030,3%
MG HS30,3%
MG ZS30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PEUGEOT 300830,3%
PORSCHE MACAN30,3%
SEAT ATECA30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TESLA MODEL S30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO XC4030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI TT20,2%
BMW Z420,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
CITROEN DS520,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT 50020,2%
FORD FIESTA20,2%
HONDA ZR-V20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JAGUAR XE20,2%
KIA NIRO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ GLB20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ T20,2%
MG MG420,2%
MINI COUNTRYMAN20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SMART EQ FORTWO20,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLVO S6020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37433,5%
Compacte (C)23421,0%
Medii (D)15413,8%
Mici (B)13111,7%
Monovolume (MPV)918,2%
Mari și de lux (E)847,5%
Sport181,6%
Mini (A)151,3%
Neclasificate111,0%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73966,2%
Noi37733,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46541,7%
Hibrid29726,6%
Benzină27925,0%
GPL403,6%
Electric353,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73265,6%
Companie38434,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48143,1%
Berlină25122,5%
Berlină cu hayon19217,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15914,2%
Cupeu222,0%
Cabriolet111,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23421,0%
75-109 kW33229,7%
110-149 kW35932,2%
150-219 kW918,2%
220 kW și peste665,9%
Necompletat343,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11410,2%
1000-1399 cmc978,7%
1400-1599 cmc32128,8%
1600-1999 cmc39034,9%
2000-2999 cmc14412,9%
3000 cmc și peste151,3%
Necompletat353,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA34012,8%
VOLKSWAGEN32212,1%
BMW28710,8%
OPEL2128,0%
MERCEDES-BENZ1927,2%
FORD1887,1%
SKODA1776,6%
AUDI1585,9%
RENAULT1525,7%
PEUGEOT772,9%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA732,7%
HYUNDAI602,3%
SEAT401,5%
KIA391,5%
CITROEN331,2%
LAND ROVER321,2%
SUZUKI321,2%
VOLVO271,0%
FIAT240,9%
MAZDA240,9%
NISSAN210,8%
CHEVROLET200,8%
HONDA180,7%
SMART170,6%
JEEP120,5%
MINI120,5%
MITSUBISHI100,4%
PORSCHE100,4%
ALFA ROMEO90,3%
JAGUAR90,3%
DAEWOO60,2%
SSANGYONG60,2%
LEXUS50,2%
TESLA40,2%
SUBARU30,1%
BENTLEY20,1%
CUPRA20,1%
LANCIA20,1%
ROVER20,1%
DAIHATSU10,0%
DS10,0%
LAMBORGHINI10,0%
MCLAREN10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8376,9%
Export2018,5%
Înmatriculat pentru export54,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2523,1%
OPEL2119,4%
FORD98,3%
PEUGEOT65,6%
RENAULT65,6%
VOLKSWAGEN65,6%
CITROEN43,7%
DAEWOO43,7%
KIA43,7%
AUDI32,8%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI32,8%
SKODA32,8%
CHEVROLET21,9%
MERCEDES-BENZ21,9%
SEAT21,9%
TOYOTA21,9%
ALFA ROMEO10,9%
BMW10,9%
JAGUAR10,9%
LANDWIND10,9%
SUBARU10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.