Înmatriculări în județul Vrancea, iulie 2024

Noi63-11,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare504+30,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări886+11,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri64

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 42 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 29 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 23 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 48 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200004
200001
200103
200203
2003012
200408
2005013
2006015
2007040
2008039
2009033
2010033
2011042
2012041
2013029
2014028
2015029
2016023
2017026
2018028
2019022
2020019
202108
202202
2023152
2024481

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11720,6%
AUDI6210,9%
RENAULT417,2%
BMW396,9%
FORD396,9%
DACIA386,7%
HYUNDAI376,5%
MERCEDES-BENZ325,6%
OPEL274,8%
SKODA223,9%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA152,6%
VOLVO152,6%
SEAT132,3%
NISSAN91,6%
PEUGEOT91,6%
MAZDA71,2%
FIAT61,1%
SUZUKI61,1%
KIA50,9%
MG50,9%
CITROEN40,7%
MINI40,7%
ALFA ROMEO30,5%
MITSUBISHI30,5%
PORSCHE30,5%
DODGE20,4%
LAND ROVER20,4%
CHEVROLET10,2%
LEXUS10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF346,0%
VOLKSWAGEN PASSAT274,8%
FORD FOCUS223,9%
DACIA LOGAN173,0%
RENAULT MEGANE173,0%
AUDI A6162,8%
AUDI A4152,7%
BMW SERIA 3152,7%
AUDI Q5132,3%
DACIA DUSTER132,3%
Toate (167)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON132,3%
OPEL ASTRA132,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,3%
SKODA OCTAVIA122,1%
HYUNDAI I3091,6%
RENAULT SCENIC81,4%
BMW SERIA 571,2%
NISSAN QASHQAI71,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,1%
TOYOTA RAV461,1%
VOLVO XC6061,1%
AUDI A550,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,9%
RENAULT LAGUNA50,9%
SEAT IBIZA50,9%
VOLKSWAGEN CADDY50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,9%
VOLKSWAGEN POLO50,9%
AUDI Q340,7%
DACIA SANDERO40,7%
FORD FIESTA40,7%
FORD MONDEO40,7%
HYUNDAI KONA40,7%
MERCEDES-BENZ GLC40,7%
MG ZS40,7%
OPEL CORSA40,7%
RENAULT KOLEOS40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,7%
AUDI A330,5%
AUDI Q730,5%
BMW SERIA 430,5%
BMW X130,5%
BMW X330,5%
BMW X630,5%
DACIA DOKKER30,5%
FIAT 50030,5%
FORD KUGA30,5%
HYUNDAI I1030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA CEED30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA SUPERB30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLKSWAGEN TOURAN30,5%
ALFA ROMEO 15920,4%
FORD GALAXY20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,4%
MERCEDES-BENZ GLA20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
MINI ONE20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 30720,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT CLIO20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SKODA FABIA20,4%
SKODA RAPID20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S710,2%
BMW IX110,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MAVERICK10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO COURIER10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
HYUNDAI IONIQ510,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS LBX10,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-6010,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MG HS10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL AGILA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE 91110,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE CAYMAN10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA SCALA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16428,9%
Compacte (C)14425,4%
Medii (D)9416,6%
Monovolume (MPV)5810,2%
Mici (B)5710,1%
Mari și de lux (E)335,8%
Mini (A)101,8%
Sport40,7%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50488,9%
Noi6311,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36664,6%
Benzină13523,8%
Hibrid519,0%
GPL122,1%
Electric30,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică48886,1%
Companie7913,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27548,5%
Berlină cu hayon9917,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9416,6%
Berlină8615,2%
Cabriolet71,2%
Cupeu61,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11119,6%
75-109 kW24543,2%
110-149 kW16629,3%
150-219 kW274,8%
220 kW și peste152,6%
Necompletat30,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,6%
1000-1399 cmc6210,9%
1400-1599 cmc16529,1%
1600-1999 cmc25444,8%
2000-2999 cmc519,0%
3000 cmc și peste61,1%
Necompletat30,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16218,3%
AUDI889,9%
BMW879,8%
OPEL849,5%
DACIA637,1%
FORD627,0%
MERCEDES-BENZ455,1%
SKODA414,6%
RENAULT384,3%
HYUNDAI283,2%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA283,2%
PEUGEOT222,5%
SEAT171,9%
FIAT141,6%
VOLVO141,6%
CITROEN131,5%
NISSAN131,5%
SUZUKI111,2%
SMART91,0%
LAND ROVER80,9%
MAZDA70,8%
HONDA50,6%
MITSUBISHI40,5%
CHEVROLET30,3%
MINI30,3%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
LANCIA20,2%
PORSCHE20,2%
SANTANA20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
KIA10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4367,2%
Export2132,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1218,8%
OPEL1015,6%
FORD710,9%
DACIA57,8%
DAEWOO57,8%
MERCEDES-BENZ57,8%
AUDI46,2%
BMW34,7%
SKODA34,7%
PEUGEOT23,1%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO11,6%
FIAT11,6%
HONDA11,6%
HYUNDAI11,6%
KIA11,6%
MAZDA11,6%
SEAT11,6%
VOLVO11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.