Noi 880 +29,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 6.134 +5,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 12.352 +15,0% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.797 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 < 1999: 29 rulate, prima înmatriculare 1999: 33 rulate, prima înmatriculare 2000: 58 rulate, prima înmatriculare 2001: 66 rulate, prima înmatriculare 2002: 94 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 noi 2003: 148 rulate, prima înmatriculare 2004: 244 rulate, prima înmatriculare 2005: 311 rulate, prima înmatriculare 2006: 491 rulate, prima înmatriculare 2007: 488 rulate, prima înmatriculare 2008: 637 rulate, prima înmatriculare 2009: 591 rulate, prima înmatriculare 2010: 1 noi 2010: 505 rulate, prima înmatriculare 2011: 530 rulate, prima înmatriculare 2012: 409 rulate, prima înmatriculare 2013: 242 rulate, prima înmatriculare 2014: 208 rulate, prima înmatriculare 2015: 172 rulate, prima înmatriculare 2016: 166 rulate, prima înmatriculare 2017: 161 rulate, prima înmatriculare 2018: 184 rulate, prima înmatriculare 2019: 212 rulate, prima înmatriculare 2020: 98 rulate, prima înmatriculare 2021: 37 rulate, prima înmatriculare 2022: 16 noi 2022: 18 rulate, prima înmatriculare 2023: 862 noi 2023: 2 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 29 1999 0 33 2000 0 58 2001 0 66 2002 0 94 2003 1 148 2004 0 244 2005 0 311 2006 0 491 2007 0 488 2008 0 637 2009 0 591 2010 1 505 2011 0 530 2012 0 409 2013 0 242 2014 0 208 2015 0 172 2016 0 166 2017 0 161 2018 0 184 2019 0 212 2020 0 98 2021 0 37 2022 16 18 2023 862 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.903 27,1% PASSAT 1.564 22,3% TIGUAN 663 9,5% POLO 657 9,4% TOURAN 424 6,0% GOLF PLUS 220 3,1% SHARAN 189 2,7% CADDY 162 2,3% TAIGO 158 2,3% CC 152 2,2%
Toate (42) Modele: valoare, vehicule, cotă TOUAREG 147 2,1% TRANSPORTER 109 1,6% JETTA 104 1,5% T-ROC 93 1,3% T-CROSS 68 1,0% ARTEON 58 0,8% BORA 41 0,6% UP 38 0,5% ID 3 34 0,5% MULTIVAN 32 0,5% EOS 25 0,4% SCIROCCO 25 0,4% CARAVELLE 24 0,3% FOX 17 0,2% ID 4 16 0,2% Model necompletat 15 0,2% PHAETON 13 0,2% ID 5 11 0,2% BEETLE 9 0,1% NEW BEETLE 9 0,1% GOLF GTE 6 0,1% GOLF SPORTSVAN 6 0,1% CRAFTER 5 0,1% LUPO 5 0,1% GOLF VARIANT 4 0,1% ID BUZZ 2 0,0% ABT E-CARAVELLE 6,1 1 0,0% CALIFORNIA 1 0,0% LT 1 0,0% SCIR0CC0 1 0,0% T-TOC 1 0,0% VENTO 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 2.093 29,8% Medii (D) 1.774 25,3% Monovolume (MPV) 1.169 16,7% SUV 1.156 16,5% Mici (B) 657 9,4% Sport 68 1,0% Mini (A) 60 0,9% Neclasificate 18 0,3% Mari și de lux (E) 13 0,2% Utilitare 6 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 827 11,8% Suceava 335 4,8% Timiș 323 4,6% Bihor 299 4,3% Cluj 290 4,1% Iași 243 3,5% Mureș 234 3,3% Prahova 230 3,3% Vâlcea 224 3,2% Brașov 206 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dâmbovița 187 2,7% Arad 184 2,6% Bacău 182 2,6% Neamț 182 2,6% Botoșani 172 2,5% Constanța 171 2,4% Dolj 166 2,4% Galați 161 2,3% Alba 154 2,2% Sălaj 152 2,2% Bistrița-Năsăud 150 2,1% Sibiu 145 2,1% Argeș 142 2,0% Satu Mare 138 2,0% Maramureș 137 2,0% Gorj 125 1,8% Hunedoara 125 1,8% Ilfov 125 1,8% Mehedinți 122 1,7% Buzău 101 1,4% Vaslui 101 1,4% Vrancea 91 1,3% Olt 88 1,3% Caraș-Severin 85 1,2% Harghita 79 1,1% Covasna 67 1,0% Ialomița 59 0,8% Teleorman 58 0,8% Brăila 56 0,8% Tulcea 38 0,5% Călărași 35 0,5% Giurgiu 25 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 6.134 87,5% Noi 880 12,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.830 68,9% Benzină 1.943 27,7% Hibrid 145 2,1% Electric 92 1,3% GNC/GNL 3 0,0% GPL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.861 83,6% Companie 1.152 16,4% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 4.355 62,1% Berlină cu hayon 1.210 17,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 713 10,2% Berlină 676 9,6% Cabriolet 34 0,5% Cupeu 26 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.277 18,2% 75-109 kW 3.916 55,8% 110-149 kW 1.536 21,9% 150-219 kW 178 2,5% 220 kW și peste 15 0,2% Necompletat 92 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 423 6,0% 1000-1399 cmc 1.100 15,7% 1400-1599 cmc 1.178 16,8% 1600-1999 cmc 4.025 57,4% 2000-2999 cmc 193 2,8% 3000 cmc și peste 3 0,0% Necompletat 92 1,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.