Înmatriculări TOYOTA, iulie 2024

Noi1.187+7,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare646+55,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.441+31,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri128

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000< 2000: 21 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 19 rulate, prima înmatriculare2011: 18 rulate, prima înmatriculare2012: 9 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 49 rulate, prima înmatriculare2019: 75 rulate, prima înmatriculare2020: 76 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 9 noi2022: 30 rulate, prima înmatriculare2023: 229 noi2023: 22 rulate, prima înmatriculare2024: 949 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2000021
200006
200103
200207
2003012
200408
2005016
2006020
2007018
2008019
2009021
2010019
2011018
201209
2013025
2014036
2015034
2016030
2017029
2018049
2019075
2020076
2021041
2022930
202322922
20249492

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA59232,3%
RAV439221,4%
C-HR22312,2%
YARIS1789,7%
YARIS CROSS1196,5%
AURIS734,0%
PRIUS502,7%
AVENSIS392,1%
HIGHLANDER362,0%
CAMRY271,5%
Toate (28)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LAND CRUISER221,2%
AYGO140,8%
AYGO X130,7%
COROLLA VERSO80,4%
PROACE80,4%
BZ4X60,3%
VERSO60,3%
Model necompletat40,2%
CELICA30,2%
GR YARIS30,2%
MR230,2%
PRIUS PLUS30,2%
PROACE CITY30,2%
URBAN CRUISER30,2%
IQ20,1%
ARISTO10,1%
CRUISER10,1%
LEXUS UX300E10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV81444,4%
Compacte (C)71539,0%
Mici (B)1789,7%
Medii (D)663,6%
Monovolume (MPV)281,5%
Mini (A)160,9%
Neclasificate100,5%
Sport60,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București89448,8%
Cluj985,3%
Brașov804,4%
Iași653,5%
Ilfov432,3%
Timiș422,3%
Suceava382,1%
Dolj372,0%
Argeș341,9%
Sibiu341,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța321,7%
Harghita301,6%
Mureș301,6%
Prahova291,6%
Bihor241,3%
Buzău221,2%
Maramureș211,1%
Neamț211,1%
Bacău201,1%
Galați201,1%
Satu Mare191,0%
Alba181,0%
Vrancea150,8%
Bistrița-Năsăud140,8%
Botoșani140,8%
Dâmbovița130,7%
Sălaj130,7%
Hunedoara120,7%
Vâlcea120,7%
Arad110,6%
Vaslui110,6%
Brăila100,5%
Gorj100,5%
Călărași80,4%
Covasna70,4%
Olt60,3%
Caraș-Severin50,3%
Teleorman50,3%
Tulcea50,3%
Giurgiu40,2%
Mehedinți40,2%
Ialomița30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.18764,8%
Rulate, prima înmatriculare64635,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1.53283,6%
Motorină1669,1%
Benzină1266,9%
Electric90,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie99354,2%
Persoană fizică83945,8%
Misiune diplomatică10,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon65035,5%
Break51428,0%
Berlină37820,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)28115,3%
Cupeu60,3%
Cabriolet40,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.09759,8%
75-109 kW1387,5%
110-149 kW57931,6%
150-219 kW80,4%
220 kW și peste20,1%
Necompletat90,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc402,2%
1000-1399 cmc382,1%
1400-1599 cmc29115,9%
1600-1999 cmc99954,5%
2000-2999 cmc45224,7%
3000 cmc și peste40,2%
Necompletat90,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București35124,4%
Iași886,1%
Cluj815,6%
Ilfov735,1%
Brașov674,6%
Dolj543,7%
Constanța523,6%
Prahova483,3%
Bacău433,0%
Timiș382,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș342,4%
Suceava342,4%
Argeș302,1%
Sibiu281,9%
Vrancea281,9%
Bihor271,9%
Buzău271,9%
Harghita271,9%
Hunedoara271,9%
Maramureș271,9%
Neamț221,5%
Galați201,4%
Vaslui201,4%
Brăila181,2%
Bistrița-Năsăud151,0%
Botoșani141,0%
Alba130,9%
Arad130,9%
Covasna130,9%
Satu Mare120,8%
Tulcea110,8%
Dâmbovița100,7%
Gorj100,7%
Olt100,7%
Vâlcea100,7%
Călărași90,6%
Caraș-Severin80,6%
Ialomița80,6%
Giurgiu70,5%
Teleorman70,5%
Sălaj50,3%
Mehedinți20,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9876,6%
Dezmembrare2620,3%
Înmatriculat pentru export43,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.