Înmatriculări TOYOTA C-HR, ianuarie 2024

Noi266+177,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare46-9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 117 noinov 24: 64 rulate, prima înmatricularedec 24: 112 noidec 24: 74 rulate, prima înmatriculareian 25: 68 noiian 25: 88 rulate, prima înmatricularefeb 25: 68 noifeb 25: 112 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 127 rulate, prima înmatriculareapr 25: 86 noiapr 25: 107 rulate, prima înmatricularemai 25: 98 noimai 25: 92 rulate, prima înmatriculareiun 25: 100 noiiun 25: 106 rulate, prima înmatriculareiul 25: 175 noiiul 25: 129 rulate, prima înmatriculareaug 25: 196 noiaug 25: 108 rulate, prima înmatricularesep 25: 178 noisep 25: 117 rulate, prima înmatriculareoct 25: 186 noioct 25: 151 rulate, prima înmatricularenov 25: 144 noinov 25: 144 rulate, prima înmatricularedec 25: 269 noidec 25: 126 rulate, prima înmatriculareian 26: 46 noiian 26: 100 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 noifeb 26: 114 rulate, prima înmatricularemar 26: 116 noimar 26: 117 rulate, prima înmatriculareapr 26: 127 noiapr 26: 141 rulate, prima înmatricularemai 26: 145 noimai 26: 105 rulate, prima înmatriculareiun 26: 121 noiiun 26: 114 rulate, prima înmatriculareiul 26: 99 noiiul 26: 99 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 69 rulate, prima înmatricularesep 26: 173 noisep 26: 81 rulate, prima înmatriculareoct 26: 187 noioct 26: 85 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2411764
dec 2411274
ian 256888
feb 2568112
mar 2565127
apr 2586107
mai 259892
iun 25100106
iul 25175129
aug 25196108
sep 25178117
oct 25186151
nov 25144144
dec 25269126
ian 2646100
feb 2669114
mar 26116117
apr 26127141
mai 26145105
iun 26121114
iul 269999
aug 2610869
sep 2617381
oct 2618785

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003002016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 266 noi20162017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201601
201708
2018012
201909
202004
202104
202208
20232660

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV312100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București14646,8%
Cluj196,1%
Ilfov185,8%
Brașov123,8%
Iași123,8%
Bacău103,2%
Vaslui82,6%
Bihor72,2%
Mureș72,2%
Prahova61,9%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj51,6%
Olt51,6%
Timiș51,6%
Alba41,3%
Argeș41,3%
Constanța41,3%
Botoșani31,0%
Galați31,0%
Gorj31,0%
Neamț31,0%
Brăila20,6%
Călărași20,6%
Caraș-Severin20,6%
Dâmbovița20,6%
Hunedoara20,6%
Maramureș20,6%
Mehedinți20,6%
Suceava20,6%
Teleorman20,6%
Vâlcea20,6%
Vrancea20,6%
Arad10,3%
Buzău10,3%
Harghita10,3%
Satu Mare10,3%
Sibiu10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi26685,3%
Rulate, prima înmatriculare4614,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid31199,7%
Benzină10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie15850,6%
Persoană fizică15449,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon312100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12239,1%
75-109 kW10,3%
110-149 kW18960,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc10,3%
1600-1999 cmc31199,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.