Înmatriculări SUZUKI, septembrie 2026

Noi298+108,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare233-18,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări661-8,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri53

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 288 noinov 24: 276 rulate, prima înmatricularedec 24: 327 noidec 24: 285 rulate, prima înmatriculareian 25: 354 noiian 25: 263 rulate, prima înmatricularefeb 25: 388 noifeb 25: 343 rulate, prima înmatricularemar 25: 358 noimar 25: 354 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 342 rulate, prima înmatricularemai 25: 318 noimai 25: 301 rulate, prima înmatriculareiun 25: 299 noiiun 25: 298 rulate, prima înmatriculareiul 25: 560 noiiul 25: 355 rulate, prima înmatriculareaug 25: 423 noiaug 25: 274 rulate, prima înmatricularesep 25: 143 noisep 25: 287 rulate, prima înmatriculareoct 25: 233 noioct 25: 331 rulate, prima înmatricularenov 25: 256 noinov 25: 256 rulate, prima înmatricularedec 25: 300 noidec 25: 314 rulate, prima înmatriculareian 26: 250 noiian 26: 240 rulate, prima înmatricularefeb 26: 285 noifeb 26: 289 rulate, prima înmatricularemar 26: 243 noimar 26: 337 rulate, prima înmatriculareapr 26: 232 noiapr 26: 299 rulate, prima înmatricularemai 26: 262 noimai 26: 257 rulate, prima înmatriculareiun 26: 297 noiiun 26: 234 rulate, prima înmatriculareiul 26: 307 noiiul 26: 241 rulate, prima înmatriculareaug 26: 225 noiaug 26: 210 rulate, prima înmatricularesep 26: 298 noisep 26: 233 rulate, prima înmatriculareoct 26: 411 noioct 26: 256 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24288276
dec 24327285
ian 25354263
feb 25388343
mar 25358354
apr 25322342
mai 25318301
iun 25299298
iul 25560355
aug 25423274
sep 25143287
oct 25233331
nov 25256256
dec 25300314
ian 26250240
feb 26285289
mar 26243337
apr 26232299
mai 26262257
iun 26297234
iul 26307241
aug 26225210
sep 26298233
oct 26411256

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 2002: 38 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 6 rulate, prima înmatriculare2010: 9 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 7 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 73 noi2026: 225 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002038
2002010
2003014
2004025
2005011
2006019
2007017
2008014
200906
201009
2011010
201207
201305
201405
201505
201607
201708
201806
201904
202005
202105
202201
202301
202400
2025730
20262251

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VITARA17432,8%
S-CROSS12122,8%
GRAND VITARA10119,0%
JIMNY438,1%
SWIFT397,3%
SX4203,8%
SWACE91,7%
E VITARA71,3%
SAMURAI50,9%
ALTO30,6%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
IGNIS30,6%
BALENO10,2%
CELERIO10,2%
LIANA10,2%
SJ40V10,2%
SPLASH10,2%
WAGON R10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV47188,7%
Mici (B)407,5%
Compacte (C)101,9%
Mini (A)81,5%
Neclasificate20,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București9618,1%
Cluj305,6%
Mureș305,6%
Hunedoara254,7%
Maramureș244,5%
Brașov234,3%
Iași173,2%
Sibiu173,2%
Suceava173,2%
Timiș173,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Harghita163,0%
Bihor152,8%
Argeș132,4%
Ilfov132,4%
Vâlcea132,4%
Alba122,3%
Prahova122,3%
Neamț112,1%
Caraș-Severin101,9%
Arad91,7%
Covasna91,7%
Sălaj91,7%
Bacău81,5%
Botoșani71,3%
Buzău71,3%
Dolj71,3%
Gorj71,3%
Bistrița-Năsăud61,1%
Constanța61,1%
Galați61,1%
Satu Mare61,1%
Tulcea61,1%
Brăila40,8%
Giurgiu40,8%
Vaslui40,8%
Dâmbovița30,6%
Vrancea30,6%
Călărași20,4%
Mehedinți20,4%
Olt20,4%
Teleorman20,4%
Ialomița10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi29856,1%
Rulate, prima înmatriculare23343,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid30256,9%
Benzină12122,8%
Motorină10119,0%
Electric71,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică46387,2%
Companie6812,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon35867,4%
Break16430,9%
Cabriolet81,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12523,5%
75-109 kW39574,4%
110-149 kW40,8%
Necompletat71,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,7%
1000-1399 cmc34665,2%
1400-1599 cmc6612,4%
1600-1999 cmc9718,3%
2000-2999 cmc61,1%
Necompletat71,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7010,6%
Harghita335,0%
Prahova314,7%
Alba304,5%
Cluj294,4%
Hunedoara274,1%
Vâlcea263,9%
Bacău233,5%
Ilfov233,5%
Argeș223,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Gorj223,3%
Iași223,3%
Suceava213,2%
Maramureș203,0%
Mureș192,9%
Bihor182,7%
Timiș152,3%
Arad142,1%
Buzău132,0%
Covasna132,0%
Bistrița-Năsăud121,8%
Satu Mare121,8%
Dolj111,7%
Sibiu111,7%
Brașov101,5%
Teleorman101,5%
Vrancea101,5%
Botoșani81,2%
Constanța81,2%
Dâmbovița81,2%
Galați81,2%
Neamț81,2%
Brăila71,1%
Caraș-Severin71,1%
Sălaj71,1%
Vaslui71,1%
Călărași60,9%
Mehedinți60,9%
Olt50,8%
Ialomița40,6%
Tulcea40,6%
Giurgiu10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4075,5%
Export1324,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.