Noi 540 +150,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 318 -26,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 607 +4,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 59 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 288 noi nov 24: 276 rulate, prima înmatriculare dec 24: 327 noi dec 24: 285 rulate, prima înmatriculare ian 25: 354 noi ian 25: 263 rulate, prima înmatriculare feb 25: 388 noi feb 25: 343 rulate, prima înmatriculare mar 25: 358 noi mar 25: 354 rulate, prima înmatriculare apr 25: 322 noi apr 25: 342 rulate, prima înmatriculare mai 25: 318 noi mai 25: 301 rulate, prima înmatriculare iun 25: 299 noi iun 25: 298 rulate, prima înmatriculare iul 25: 560 noi iul 25: 355 rulate, prima înmatriculare aug 25: 423 noi aug 25: 274 rulate, prima înmatriculare sep 25: 143 noi sep 25: 287 rulate, prima înmatriculare oct 25: 233 noi oct 25: 331 rulate, prima înmatriculare nov 25: 256 noi nov 25: 256 rulate, prima înmatriculare dec 25: 300 noi dec 25: 314 rulate, prima înmatriculare ian 26: 250 noi ian 26: 240 rulate, prima înmatriculare feb 26: 285 noi feb 26: 289 rulate, prima înmatriculare mar 26: 243 noi mar 26: 337 rulate, prima înmatriculare apr 26: 232 noi apr 26: 299 rulate, prima înmatriculare mai 26: 262 noi mai 26: 257 rulate, prima înmatriculare iun 26: 297 noi iun 26: 234 rulate, prima înmatriculare iul 26: 307 noi iul 26: 241 rulate, prima înmatriculare aug 26: 225 noi aug 26: 210 rulate, prima înmatriculare sep 26: 298 noi sep 26: 233 rulate, prima înmatriculare oct 26: 411 noi oct 26: 256 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 288 276 dec 24 327 285 ian 25 354 263 feb 25 388 343 mar 25 358 354 apr 25 322 342 mai 25 318 301 iun 25 299 298 iul 25 560 355 aug 25 423 274 sep 25 143 287 oct 25 233 331 nov 25 256 256 dec 25 300 314 ian 26 250 240 feb 26 285 289 mar 26 243 337 apr 26 232 299 mai 26 262 257 iun 26 297 234 iul 26 307 241 aug 26 225 210 sep 26 298 233 oct 26 411 256
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1999: 37 rulate, prima înmatriculare 1999: 13 rulate, prima înmatriculare 2000: 17 rulate, prima înmatriculare 2001: 17 rulate, prima înmatriculare 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 noi 2003: 32 rulate, prima înmatriculare 2004: 27 rulate, prima înmatriculare 2005: 26 rulate, prima înmatriculare 2006: 20 rulate, prima înmatriculare 2007: 27 rulate, prima înmatriculare 2008: 20 rulate, prima înmatriculare 2009: 10 rulate, prima înmatriculare 2010: 12 rulate, prima înmatriculare 2011: 8 rulate, prima înmatriculare 2012: 8 rulate, prima înmatriculare 2013: 5 rulate, prima înmatriculare 2014: 4 rulate, prima înmatriculare 2015: 4 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 93 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 446 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 37 1999 0 13 2000 0 17 2001 0 17 2002 0 12 2003 1 32 2004 0 27 2005 0 26 2006 0 20 2007 0 27 2008 0 20 2009 0 10 2010 0 12 2011 0 8 2012 0 8 2013 0 5 2014 0 4 2015 0 4 2016 0 6 2017 0 4 2018 0 6 2019 0 1 2020 0 0 2021 0 1 2022 93 1 2023 446 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VITARA 284 33,1% SX4 238 27,7% GRAND VITARA 169 19,7% SWIFT 56 6,5% JIMNY 39 4,5% IGNIS 36 4,2% S-CROSS 10 1,2% SAMURAI 10 1,2% SWACE 6 0,7% ALTO 3 0,3%
Toate (15) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 751 87,5% Mici (B) 57 6,6% Mini (A) 43 5,0% Compacte (C) 7 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 192 22,4% Iași 44 5,1% Prahova 37 4,3% Mureș 33 3,8% Timiș 33 3,8% Cluj 30 3,5% Brașov 27 3,1% Sibiu 27 3,1% Harghita 26 3,0% Ilfov 25 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Hunedoara 24 2,8% Argeș 22 2,6% Dolj 20 2,3% Bihor 19 2,2% Constanța 19 2,2% Gorj 19 2,2% Bistrița-Năsăud 18 2,1% Suceava 18 2,1% Covasna 17 2,0% Alba 16 1,9% Caraș-Severin 15 1,7% Maramureș 15 1,7% Galați 14 1,6% Bacău 13 1,5% Brăila 13 1,5% Buzău 12 1,4% Vâlcea 12 1,4% Arad 10 1,2% Olt 9 1,0% Botoșani 8 0,9% Dâmbovița 8 0,9% Neamț 8 0,9% Sălaj 8 0,9% Mehedinți 7 0,8% Vaslui 7 0,8% Giurgiu 6 0,7% Satu Mare 6 0,7% Teleorman 5 0,6% Tulcea 5 0,6% Călărași 4 0,5% Vrancea 4 0,5% Ialomița 3 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 540 62,9% Rulate, prima înmatriculare 318 37,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 542 63,2% Benzină 164 19,1% Motorină 152 17,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 740 86,2% Companie 118 13,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 593 69,1% Break 237 27,6% Cabriolet 26 3,0% Berlină 2 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 205 23,9% 75-109 kW 650 75,8% 110-149 kW 3 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 5 0,6% 1000-1399 cmc 594 69,2% 1400-1599 cmc 85 9,9% 1600-1999 cmc 169 19,7% 2000-2999 cmc 5 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.